Data publikacji:

Jaki nawóz do funkii wybrać?

Funkie to bardzo popularne byliny, które prezentują się niezwykle elegancko i okazale. Aby jednak wyglądały zdrowo i bujnie się rozwijały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z jej niezwykle ważnych elementów jest nawożenie. Na rynku możemy znaleźć obecnie szeroki wybór różnego rodzaju produktów, które powinny nam w tym pomóc. Często jednak nie wiemy, jaki nawóz do funkii wybrać, by spełniał wszystkie potrzeby tej rośliny. Pora więc przyjrzeć się nieco bliżej prawidłowej pielęgnacji funkii.

Polecamy: Jaki nawóz do dalii wybrać?

nawóz do funkii

Zanim przejdziemy do tego, jaki nawóz do funkii jest najlepszy, warto nieco przybliżyć, czym właściwie charakteryzuje się ta roślina. Nazywana również hostą, jest rośliną, która pochodzi z Azji Wschodniej. Obecnie występuje w bardzo wielu odmianach, jednak co charakterystyczne, ozdobne są zarówno jej liście, jak i kwiaty. Liście funkii mogą mieć rozmaite barwy – od jasnozielonego, poprzez wyraźne plamki, wzory na brzegach, aż po ciemnozielone i sine. Roślina ta może również osiągać różne rozmiary – większość odmian nie przekracza 60 cm, choć nie brakuje również takich, które osiągają wielkość ponad 120 cm.

Niezależnie od odmiany funkia ma jednak dość podobne wymagania dotyczące uprawy. To roślina, która potrzebuje gleby przepuszczalnej, bardzo wilgotnej oraz bogatej w składniki odżywcze. Dobrze czuje się nawet na podmokłym terenie, dlatego też często sadzana jest w pobliżu stawów i oczek wodnych. Funkie najlepiej czują się w półcieniu, z powodzeniem mogą rozwijać się nawet przez kilkanaście lat w tym samym miejscu, ponieważ z czasem ich walory dekoracyjne rosną. Co ważne, funkia jest rośliną, która jest dość odporna na niskie temperatury. Aby zabezpieczyć ją na zimę, wystarczy jedynie okryć ją pokrywą z suchych liści lub słomy. 

Nawożenie funkii – najważniejsze informacje

Funkia nie jest rośliną wymagającą intensywnego nawożenia, często doskonale radzi sobie nawet bez niego. Co więcej, jeśli będziemy stosować nawozy o zbyt dużej zawartości azotu, możemy jej zaszkodzić. Przenawożona funkia często ma bowiem gorzej wybarwione liście, przez co nie prezentuje się tak atrakcyjnie. Również pędy kwiatowe stają się mniej elastyczne i twarde, przez co często płożą się po ziemi. Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z nawożenia funkii? Jak się okazuje – nie do końca.

Powinniśmy zrobić to jedynie w przypadku roślin, które rosną w pobliżu stawów lub bajorek. Na takim terenie nie brakuje bowiem mułu, który bogaty jest w niezbędne roślinie składniki odżywcze. Nie potrzebuje więc ona dodatkowego wsparcia. W przypadku funkii rosnących w innym podłożu – warto jednak zadbać o odpowiednie nawożenie. Ciekawostką jest jednak również fakt, że w przypadku, gdy funkia posadzona jest w bliskim sąsiedztwie trawnika, o którego nawożenie dbamy – również nie będzie potrzebowała dodatkowych składników. 

Kiedy nawozimy funkie?

Nawożenie funkii warto rozpocząć wiosną, choć warto w tym miejscu zaznaczyć, że możemy robić to w terminie od kwietnia do lipca. Metoda nawożenia powinna być dopasowana do rodzaju nawozu, który wybieramy

Przykładowo, jeśli korzystamy z nawozów długodziałających, takich jak Nawóz uniwersalny długodziałający Plantacote, nawożenie funkii przeprowadzamy tylko raz, w kwietniu lub maju. Decydując się na preparat uniwersalny, powinniśmy pamiętać, że zamieszczone na opakowaniu informacje dotyczące ilości nawozu nie znajdują zastosowania w przypadku funkii. Jeśli zależy nam na tym, by roślina dobrze się rozwijała, powinniśmy zmniejszyć ilość aplikowanego nawozu o połowę. 

Jeśli zaś decydujemy się na nawóz standardowy, taki jak Nawóz płynny do roślin zielonych, powinniśmy zasilać roślinę co dwa, trzy tygodnie, w czasie od kwietnia do lipca. W tym przypadku również zmniejszamy ilość podawanego środka o połowę.

Co ważne, w przypadku nawozów do funkii z powodzeniem możemy stosować zarówno nawozy naturalne, jak i syntetyczne. Dobrze sprawdzają się również preparaty rozcieńczane z wodą wykorzystywane jako nawozy dolistne. Wybór odpowiednich produktów jest więc naprawdę spory i różnorodny. 

O czym warto pamiętać?

Poza wspomnianym już ograniczeniem podawania azotu, który może zaszkodzić roślinie, bardzo ważne jest również przestrzeganie terminów nawożenia. Jeśli chcemy, możemy nieco przedłużyć je na wakacyjne miesiące, szczególnie w przypadku, gdy widzimy, że wybrany przez nas produkt służy roślinie, jednak nie powinniśmy nawozić funkii dłużej niż do początku sierpnia. Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zbyt długo nawożone funkie zazwyczaj znacznie gorzej znoszą zimowe miesiące

Warto wspomnieć również o tym, że poza nawozem powinniśmy zadbać również o odpowiednie środki ochrony roślin, ponieważ lubiące wilgoć funkie są szczególnie narażone na ataki ślimaków. Warto więc zabezpieczyć liście rośliny preparatami znanymi jako moluskocydy. Wśród nich wymienić możemy środki takie jak Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax, Mesurol Alimax. Co ważne, preparaty te nie mają negatywnego wpływu na środowisko, nie musimy więc obawiać się ich stosowania.

Podsumowując, funkie to bardzo wdzięczne i dekoracyjne rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie. Wbrew pozorom nie wymagają również posiadania specjalistycznych środków czy dużej wiedzy na temat uprawy. Jak możemy zauważyć, z powodzeniem możemy nawozić je uniwersalnymi preparatami, a często zdarza się tak, że nie potrzebują wcale dodatkowego wsparcia z naszej strony, by prezentować się doskonale i cieszyć swoją urodą. Ich hodowanie może więc dawać wiele radości, a przy tym nie jest związane z dużymi kosztami. 

Autorka: Kamila Łońska-Kępa