Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz sprawdzi się do gipsu?

 Praca na warsztacie, w garażu czy w trakcie remontu należy do wymagających. Niestety częstym błędem osób niedoświadczonych jest wybieranie narzędzi i urządzeń dostosowanych do korzystania jedynie w domu. Dlatego też odpowiadamy, dlaczego podczas odkurzania gipsu należy korzystać ze specjalnego odkurzacza oraz czym powinien się on cechować.
odkurzacz do gipsu

Odkurzacz do gipsu

Zwykłe odkurzacze, które posiadamy w swoich domach, są dostosowane do czyszczenia niewielkich powierzchni. Usuwają kurz czy drobne śmieci. Nie nadają się do poważniejszych prac, ponieważ szybko się zapychają i zostają zniszczone. Jeśli chcemy usunąć gips, należy zwrócić uwagę na odkurzacze przemysłowe. Są one dostosowane do wielkopowierzchniowych hal, na których pojawiają się różne zanieczyszczenia. Ich obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też świetnie sprawdzają się w trakcie remontów i usuwania nawet silnie zanieczyszczonych powierzchni.
Odkurzacz przemysłowy usuwa różnego rodzaju zabrudzenia. Możemy pozbyć się pyłu, wody czy gruzu. Nadaje się do nierównych powierzchni, dzięki czemu stosuje się go zarówno do sprzątania podłogi, jak i ścian czy sufitów. Ponadto posiada znacznie dłuższy, w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem, kabel. Tym samym możemy przesuwać go po całej hali czy warsztacie.

Jaki odkurzacz do gipsu wybrać?

Szukając najbardziej optymalnego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Obecnie możemy znaleźć wiele atrakcyjnych ofert, dlatego też warto kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Po pierwsze, zastanówmy się, gdzie będziemy go używać. Czy będzie to hala przemysłowa, warsztat, garaż, a może miejsce budowy? Po drugie, jak często będziemy go uruchamiać? Jeśli potrzebujemy codziennego sprzątania, to lepszym rozwiązaniem stają się urządzenia o większej mocy oraz dużym worku na nieczystości. W przypadku sporadycznych prac w garażu czy w trakcie domowych remontów warto zwrócić uwagę na odkurzacze o mniejszej mocy i mniejszym worku. Nie warto więcej płacić, gdy nasze potrzeby są mniejsze.

Ważne parametry odkurzacza do gipsu

W przypadku wykorzystywania odkurzacza do stałego sprzątania gipsu warto zwrócić uwagę na moc ssącą. Potrzebujemy urządzenia, które będzie mogło pracować bez przerwy i to bez przegrzewania się. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj odkurzacze przemysłowe z samooczyszczającym się filtrem oraz niezmienną mocą ssania. Niesamowicie istotne jest również podciśnienie oraz stały przepływ powietrza. Warto również zwrócić uwagę na pojemnik na nieczystości. Zakładając nieustanną pracę, nie będziemy mieli ani czasu, ani ochoty na ciągłą wymianę. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są tutaj największe worki.

Typy odkurzaczy

Podczas zakupu warto również sugerować się typami urządzeń. Unia Europejska wyróżnia trzy klasy odkurzaczy, które w tym przypadku będą przez nas najbardziej pożądane:
  • klasa L – odkurzacze, które przede wszystkim specjalizują się w usuwaniu znacznej ilości płynów. Najczęściej możemy spotkać je w warsztatach stolarskich,
  • klasa H – niezwykle trwałe odkurzacze, które są przeznaczone do usuwania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Posprzątamy nimi nie tylko gips, ale i pleśń czy azbest. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających, którzy potrzebują profesjonalnych narzędzi do nieustannej pracy,
  • klasa M – to odkurzacze, które są przeznaczone przede wszystkim do usuwania gipsu. Możemy jednak skorzystać z nich w trakcie remontu do pozbycia się resztek farb czy drobnych zanieczyszczeń. Poradzą sobie z umiarkowanym zabrudzeniem.
Autorka: Aleksandra Bartosik