Data publikacji:

Ranking najlepszych pralek do 2000 złotych

Zakup pralki to jeden z pierwszych kroków, jaki robi każdy świeżo upieczony właściciel mieszkania bądź domu. Wiele osób jednak w ferworze wydatków nie bierze pod uwagę kosztów sprzętu AGD, dlatego staramy się skupiać na tych urządzeniach, których cena nie zwala z nóg. Jak wygląda sytuacja z pralkami? Czy znajdziemy wysokiej jakości pralkę, która będzie kosztować nie więcej niż 2000 złotych? Sprawdźmy to.
ranking pralek do 2000

Dobra pralka do 2000 złotych? Dlaczego nie?

Jaką pralkę kupić? Dobrej jakości pralka wcale nie musi kosztować wielu tysięcy złotych. W przypadku innych sprzętów AGD, cena faktycznie może nam nieco więcej powiedzieć o jakości urządzenia. Jednak w przypadku pralek, których funkcja ogranicza się do wyprania naszej odzieży, urządzenie spełniające kryteria nawet najbardziej wymagających klientów, są dostępne praktycznie już od kwoty 1000 złotych.

A więc, czy będziemy mieć problem z wyborem pralki, mając budżet w wysokości 2000 złotych? W żadnym wypadku. To wystarczający budżet, by móc wybierać wśród pralek najlepszych producentów, wliczając w to marki Bosch, Samsung, Amica, Beko czy LG. To jednak, jaką pralkę wybierzemy, powinno zależeć niekoniecznie od marki, a raczej parametrów, jakie reprezentuje sobą pralka.

Ranking pralek do 2000

Jaką dobrą pralkę do 2000 złotych wybrać? Poniżej znajdziesz top10 modeli z Ceneo.pl.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki do 2000 zł?

Istnieje kilka konkretnych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, planując zakup pralki. Oczywiście wiele osób słusznie wybiera swój produkt, bazując na recenzjach i opiniach innych klientów. Wiele osób kieruje się także sympatią do konkretnej marki, mając w pamięci dobre sprawowanie innych sprzętów tego producenta.

Nie umniejszamy takiego sposobu wybierania sprzętu, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i inne aspekty, które mogą okazać się kluczowe w codziennym użytkowaniu pralki do 2000 złotych. No właśnie. Czy w tym budżecie możemy liczyć na naprawdę dobrą pralkę? Oczywiście, że tak! Rynek na ten moment jest przepełniony modelami pralek w granicy tej właśnie ceny. By jednak nasz wybór był możliwie jak najlepszy, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii.

Sposób ładowania ubrań

Sposób ładowania ubrań do pralki to pierwszy z aspektów, który warto przeanalizować podczas wyboru naszej nowej pralki. Powszechnie w naszych domach wykorzystywane są pralki ładowane od przodu. Są one wygodne, estetycznie wyglądają, i w praktyce od wielu lat przyjęło się już stosowanie tego typu urządzeń. Jednak nie oznacza to, że w cenie 2000 złotych nie znajdziemy urządzeń ładowanych od góry.

Dlaczego mielibyśmy wybrać taką pralkę, która pozwala na załadowanie ubrać od góry? Głównie ze względu na oszczędność powierzchni. Jak dobrze wiemy, miejsce pralki w zdecydowanej większości domów jest w łazience. Ta z kolei nigdy nie jest na tyle duża, by do woli móc aranżować jej wygląd. Szczególnie jeśli do dyspozycji mamy nie więcej niż 4 metry kwadratowe, które stanowią standard w blokach z wielkiej płyty. Umieszczenie dużej pralki ładowanej od przodu może skutecznie utrudnić poruszanie się po łazience. To właśnie w takich sytuacjach nasz wybór powinien paść na pralkę ładowaną od góry. Mała pralka automatyczna znakomicie sprawdzi się w niewielkiej łazience.

Energooszczędność

Każde urządzenie AGD, w tym również i pralka, cechuje się odpowiednią klasą energetyczną. Co mówią nam enigmatyczne oznaczenia A, A++, B, C, ciągnące się aż do litery G? To informacja, jak dużo prądu pobiera dane urządzenie.

Pralka z klasą energetyczną o wartości G będzie wręcz pożerać prąd, o czym szybko przekonamy się, spoglądając w rachunek. Dlatego w budżecie 2000 złotych z powodzeniem znajdziemy również pralki, których klasa energetyczna to A, a nawet A++. Im więcej plusów, tym większa energooszczędność pralki. Pamiętajmy jednak o tym, że wybór najbardziej energooszczędnej pralki wcale nie musi być dobrą decyzją. Dlaczego? Różnice pomiędzy ceną pralki klasy A+ a A++ mogą sięgać nawet 500 złotych. Jednak różnica w poborze energii elektrycznej jest znikoma. To sprawia, że zakup pralki o najwyższej klasie energetycznej zwróci się, ale dopiero za jakieś 10-15 lat. Kto tak długo korzysta z jednej pralki? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Ładowność

Ładowność pralki liczona jest w kilogramach i mówi nam, jak dużo ubrań jesteśmy w stanie zmieścić przy jednym praniu. Standardowa ładowność pralki to około 7 kilogramów, co wystarcza dla 2-3-osobowej rodziny. Modele w cenie do 2000 złotych oferują także większą ładowność, sięgającą niejednokrotnie nawet 9 kilogramów. To jednak pralki, które dedykowane są dużym rodzinom.

Warto jeszcze wspomnieć, że im większa ładowność pralki, tym zazwyczaj jej rozmiar jest większy, co nie zawsze pozwala nam na odpowiednie zaplanowanie przestrzeni wokół.

Ilość programów

Ilość programów oferowanych przez pralki do 2000 złotych to bardzo ważny aspekt, na który większość klientów zwraca szczególną uwagę. Pralki z półki cenowej do 2000 złotych mogą pochwalić się naprawdę imponującą liczbą programów. Czy jednak ten parametr w istocie jest dla nas taki ważny? Badania pokazują, że każdy użytkownik pralki regularnie korzysta z 20% dostępnych programów. Naszą analizę programów możemy więc ograniczyć do sprawdzenia, czy pralka ma tryb błyskawiczny, tryb zwykły, a także tryb antyalergiczny, który w przypadku dzieci przydaje się niesamowicie mocno.

Wymiary pralki

Wymiary pralki to ostatni punkt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu pralki. W segmencie cenowym do 2000 złotych możemy znaleźć pralki w praktycznie każdym wymiarze, włączając w to również warianty slim. To właśnie tego typu pralki są obecnie bardzo popularne, szczególnie gdy dysponujemy ciasną łazienką lub chcemy umieścić pralkę w kuchni, jednak obawiamy się, że urządzenie o tradycyjnych wymiarach jest zbyt głębokie.

Z pralką slim pozbędziemy się tego typu wątpliwości, a na plus należy zaliczyć fakt, iż tego typu urządzenia po uszczupleniu swoich wymiarów wcale nie tracą na ładowności. Jeśli jednak nie zależy nam tak bardzo na oszczędności powierzchni, możemy śmiało postawić na pralkę do 2000 złotych w standardowych wymiarach.

Autor: Norbert Rukowski