Data publikacji:

Jaki smar do prowadnic hamulcowych wybrać?

Sprawnie działające hamulce są niezbędnym elementem gwarantującym nam bezpieczeństwo na drodze oraz krótki czas reakcji. Aby mieć pewność, że w pojeździe mamy do czynienia z takimi właśnie hamulcami, musimy zadbać nie tylko o wysoką jakość tarcz i klocków, ale również o odpowiednie smarowanie. Tymczasem wiele osób nie do końca wie, jaki smar do prowadnic hamulcowych wybrać. Tym bardziej że oferta dostępnych na rynku produktów jest bardzo szeroka i różnorodna. Sprawdźmy więc, jaki smar do prowadnic hamulców będzie najlepszym rozwiązaniem.
jaki smar do prowadnic hamulcowych

W jakim celu stosuje się smar do prowadnic hamulców?

Smarowanie prowadnic hamulcowych jest konieczne dla sprawnego działania całego układu hamulcowego pojazdu. Warto jednak mieć świadomość, że powinno zostać przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę z wykorzystaniem odpowiednich środków. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których smarem pokrywane są te elementy, które tego nie potrzebują. Skutkuje to zmniejszoną skutecznością działania systemu hamulcowego.

Dlatego też, wymieniając elementy układu, zadbajmy przede wszystkim o to, by smar znalazł się na prowadnicach. Jaki? Jak wspominaliśmy, obecnie możemy korzystać z różnorodnych produktów o różnej zasadzie działania i składzie. Poniżej przedstawiamy te z nich, na które warto postawić oraz jeden ze smarów do prowadnic hamulców, którego lepiej unikać.

W układach hamulcowych znajdują się elementy, które nie wymagają smarowania oraz te, które powinny zostać zabezpieczone. Prowadnice są jednymi z tych części, które powinniśmy smarować. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim smar zapewnia prawidłową pracę układu hamulcowego. Chroni również elementy przed szybkim zużywaniem się, dzięki czemu układ hamulcowy może być dłużej sprawny.

Smar pozwala zabezpieczyć hamulce przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz zbyt wysoką temperaturą, która powstaje w wyniku tarcia. Odpowiednio zabezpieczone smarem prowadnice mają więc znacznie dłuższy czas eksploatacji.

Przeczytaj, jakie klocki hamulcowe wybrać

Pasta miedziana - dlaczego warto z niej zrezygnować?

Pytając kierowców o to, jaki smar do prowadnic hamulcowych zastosować, niejednokrotnie spotykałam się z głosami, że najlepszym rozwiązaniem jest pasta miedziana wykorzystywana od lat. Warto jednak mieć świadomość zagrożeń, które niesie za sobą stosowanie tej właśnie pasty. Przede wszystkim pasta miedziana jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku starszych modeli samochodów. W nowocześniejszych może wpłynąć negatywnie na działanie czujników ABS czy ESP.

Co więcej, pasta miedziana może przyczyniać się do rozwoju korozji w obrębie układu hamulcowego. Środek ten nie jest bowiem odporny nie tylko na aktualną pracę układu hamulcowego, ale również na warunki atmosferyczne. Bardzo często zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to smar miedziany rozpryskuje się po całej piaście, brudzi układ ABS lub wywołuje niepożądane reakcje elektrochemiczne.

Sprawdź, co oznaczają piszczące hamulce

Pasta montażowa

Jednym z produktów, które możemy zastosować jako smar do prowadnic hamulcowych, jest pasta montażowa. To produkt, który stosuje się w przypadku napraw, montażu oraz konserwacji elementów układu hydraulicznego. Cienka warstwa produktu doskonale sprawdza się jako smar do prowadnic hamulców, zapewniając im płynne działanie.

Pasta montażowa odporna jest na wysokie temperatury oraz spiekanie, dlatego też doskonale spełnia swoją rolę. Przykładem takiej pasty jest ATE Pasta montażowa do klocków hamulcowych 75 ml. Zaletą pasty montażowej, poza jej skutecznością, jest również niska, atrakcyjna cena.

Smary ceramiczne

Kolejnymi produktami, który możemy wykorzystać w przypadku zacisków hamulcowych, są smary ceramiczne. Produkty te stosuje się w przypadku metalowych elementów, które narażone są na spore obciążenia mechaniczne oraz termiczne. Smary ceramiczne doskonale zmniejszają tarcie, zwiększają poślizg oraz chronią elementy przed korozją.

To jednak nie wszystko. Smary ceramiczne nie zawierają w swoim składzie cząstek metalowych, dzięki czemu nie przewodzą prądu. Są również wodoodporne. Nie szkodzą im również wysokie temperatury. Nie musimy się również obawiać, że uszkodzą lub zabrudzą układ ABS.

Jednym z produktów, które doskonale sprawdzą się jako smar do prowadnic hamulcowych, jest Ceramic Grease Smar ceramiczny wysokotemperaturowy. To wysokiej jakości wydajny smar, który jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób - możesz więc mieć pewność, że doskonale zabezpieczy elementy układu hamulcowego w twoim samochodzie.

Smary oparte o olej mineralny

Ostatnim, choć cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem, jest smar mineralny. Jak sama nazwa wskazuje, produkowany jest on w oparciu o olej mineralny co pozwala uzyskać doskonałe właściwości smaru. Poza nim w smarach takich znajdziemy szereg substancji, które mają pełnić rolę „zagęszczacza” . Mowa tu między innymi o sodzie, wapniu czy glinie. Co więcej, smar wzbogacany jest o substancje, które mają chronić metal przed korozją i utlenianiem. Dzięki temu smary mineralne doskonale zabezpieczają prowadnice i zaciski hamulcowe, znacznie przedłużając ich żywotność. Przykładem takiego smaru może być LOCTITE LB 8156 t. To smar, który chroni przed ekstremalnie wysokimi temperaturami. Niestety, smary mineralne są nieco droższe od wspomnianych wyżej produktów.

Jeśli zastanawiasz się, jaki smar do prowadnic hamulcowych wybrać, pamiętaj o tym, że niezależnie od rozwiązania, które wybierzesz, warto stawiać na produkty znanych i cenionych producentów. Czołowe marki dbają bowiem o to, by ich wyroby były nie tylko skuteczne w działaniu, ale również bezpieczne. Możesz więc mieć pewność, że hamulce będą sprawne przez długi czas.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa