Data modyfikacji:

Jakie buty do biegania będą najlepsza? Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania? To bez wątpienia jeden z najczęstszych dylematów, który dotyczy początkujących biegaczy. Oczywiście pierwsze treningi mogą (a nawet powinny!) odbywać się w zwykłych tenisówkach – przed zakupem naprawdę solidnego obuwia biegowego warto bowiem upewnić się, że ten sport będzie dla ciebie czymś więcej niż tylko chwilową zajawką. Jęsli jednak na serio myślisz o joggingu, musisz koniecznie wiedzieć, jakie buty do biegania wybrać.

buty do biegania

Dobór butów do biegania to podstawa treningu

Zakładając, że przepadłeś w bieganiu do reszty i wiesz, że będzie ono dłuższą przygodą, warto skompletować ubiór treningowy, który wpłynie nie tylko na wygodę, ale i na bezpieczeństwo ćwiczeń. Najlepsze buty do biegania to zdecydowanie najistotniejszy element ekwipunku. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze buty do biegania.

Jakie buty do biegania? Pronacja i supinacja

Od czego zacząć dobór butów do biegania dla początkujących? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagęna materiał, markę, a może design? Nic z tych rzeczy. Najważniejsze jest to, by twoje buty biegowe były wygodne i maksymalnie dopasowane do stopy. W tym momencie należy zapoznać się z pojęciami pronacji i supinacji.

Pronacja i supinacja określają sposób, w jaki stopa obraca się w bucie podczas biegania. Musisz wiedzieć, że każdy człowiek ustawia stopy nieco inaczej – jedni wywierają nacisk na zewnętrzną krawędź, inni na wewnętrzną. Nieliczni cechują się tzw. neutralnymi stopami, wykonującymi idealny ruch w trakcie biegu lub chodu. Budowa stopy i jej ustawienie podczas ruchu to cechy, które zwykle determinowane są genetycznie.

Stopa o typie pronującym to taka, która podczas biegu skierowana jest ku wewnętrznej stronie. Podbicie takiej stopy jest niższe niż w przypadku neutralnej.

Jak dobrać buty do biegania przy pronacji? Stopa pronator to najczęściej występujący typ, wymagający obuwia o wzmocnionej krawędzi wewnętrznej. Naturalnie niskie podbicie w dużym stopniu ogranicza zdolność do tłumienia wstrząsów podczas biegu, co może przyczyniać się do powstawania kontuzji. Poszukuj butów oznaczonych jako motion-control.

Supinacja to przeciwieństwo pronacji – cechuje ona stopy osób, które wykonując krok, wywierają nacisk na zewnętrzną krawędź. Podbicie jest znacznie wyższe, co oznacza, że podczas biegu na stopę oddziałuje znacznie większa siła.

Jeśli twoje stopy to tzw. typ supinacyjny, powinieneś kupić obuwie do biegania z dobrą amortyzacją. Buty dla osób z wysokim podbiciem stopy często określane jest jako cushioned.

Stopy neutralne to rzadkość – można rozpoznać je po tym, że podczas chodu lub biegu ciężar jest rozkładany równomiernie po całej płaszczyźnie. Patrząc na neutralną stopę od tyłu, można zauważyć, że jest ona ustawiona idealnie prostopadle w stosunku do łydki.

Buty do biegania: jak wybrać w zależności od typu stopy?

Określenie rodzaju stopy przed zakupem obuwia do biegania nie jest wbrew pozorom trudne. Wystarczy, że przyjrzysz się swoim starym, często używanym butom. Sprawdź, w której części podeszwa jest najbardziej zużyta.

Jeśli przetarcie jest największe na wewnętrznej stronie, potrzebujesz butów z pronacją. Jeśli na zewnętrznej – z supinacją. Osoby o idealnej budowie stóp mogą stosować buty do biegania z amortyzacją, pozbawione wszelkich stabilizatorów. Takie buty z reguły określane są mianem stability.

Jakie buty do biegania po asfalcie, a jakie do lasu?

Kolejnym bardzo ważnym kryterium doboru idealnego obuwia do biegania jest rodzaj nawierzchni, na której będziesz odbywać swoje treningi.

Jak wybrać buty do biegania po asfalcie? Najlepiej sprawdzą się modele lekkie i bardzo elastyczne. Taki but bez problemu zegniesz w dłoni. Co istotne, buty do biegania po asfalcie możesz z powodzeniem wykorzystać podczas treningów w parkach i lasach, jeśli tylko nawierzchnia jest dostatecznie ubita.

Obuwie do biegania po wymagających nawierzchniach, takich jak piach, błoto i kamienie, musi zapewnić biegaczowi dostateczną ochronę. Buty powinny być o wiele twardsze i posiadać podeszwę z mocno zarysowanym bieżnikiem. Takie obuwie zapewni stopom dodatkową stabilizację i uchroni cię przed kontuzjami.

Buty do biegania – jak wybrać idealny rozmiar?

Wielu początkujących biegaczy popełnia błąd podczas doboru rozmiaru pierwszych profesjonalnych butów treningowych. Obuwie, które podczas mierzenia wydawało się najwygodniejszym na świecie, podczas treningu obciera i uciska stopę. W czym tkwi problem?

Pamiętaj, że podczas biegu twoje stopy minimalnie puchną, dlatego obuwie treningowe powinno być o pół rozmiaru większe od tego, które stosujesz na co dzień. Ponadto stopa podczas biegu przesuwa się w bucie, dlatego wymaga odrobiny „luzu”. Zbyt ciasne obuwie biegowe może doprowadzić do odcisków, otarć oraz zasinień w obrębie paznokci.

Jak wybrać materiał butów do biegania?

Kupując obuwie do biegania z dobrej jakości materiałów, nie będziesz musiał martwić się o odparzenia oraz niską wygodę treningu w ciepłych porach roku. Najlepszym wyborem będą buty z materiałów paroprzepuszczalnych, gwarantujących skórze stóp komfort termicznych. Do tego rodzaju materiałów zaliczamy często stosowany w odzieży sportowej mesh.

Buty do biegania: jakiej firmy wybrać?

Żaden początkujący biegacz nie powinien mieć problemów ze znalezieniem idealnej pary butów. W sklepach internetowych znajdziesz setki, jeśli nie tysiące par obuwia biegowego dopasowanego do zróżnicowanych potrzeb. Szczególnie warte uwagi pozostają buty takich marek, jak: Adidas, Puma, Nike, Asics, Reebok, Salomon.

Kupując buty biegowe przez internet, możesz zapoznać się z opiniami osób, które już wypróbowały konkretny model. Dzięki temu o wiele łatwiej wybierzesz obuwie, które spełni twoje oczekiwania.

Buty do biegania – jakie dla mężczyzny, a jakie dla kobiety?

Oferty sklepów z butami do biegania są na tyle obszerne, że każdy znajdzie model dopasowany nie tylko do budowy stopy, ale również do gustu. Wiele firm sygnuje swoje obuwie do biegania jako „unisex” – z takich modeli mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ponadto niejednokrotnie panie sięgają po buty biegowe z założenia dedykowane mężczyznom i odwrotnie.

Warto pamiętać, że stopy kobiece bardzo często są nie tylko krótsze, ale również węższe od męskich. Z tego względu tak istotne jest staranne dobranie rozmiaru biegowego obuwia przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym. Jeśli nie uda ci się trafić za pierwszym razem, bez obaw – pamiętaj, że zawsze przysługuje ci prawo zwrotu zakupionych butów.

Dobór butów do biegania a design

Nie ma co kryć – wygląd także ma znaczenie! O ile pierwsze biegowe treningi wiele osób odbywa w starym dresie i znoszonych trampkach, o tyle, wraz z rosnącym doświadczeniem, wzrasta apetyt na modną odzież sportową. Współczesne buty do biegania mają już nie tylko charakter użytkowy, ale i lifestylowy. Nowoczesne modele prezentują się niezwykle modnie, więc bez obaw można zakładać je nie tylko na trening, ale również na co dzień.

Jakie buty do biegania? Podsumowanie

Wiesz już, że obuwia biegowego nie warto kupować na chybił trafił. Pamiętaj, że przed zakupem należy dokładnie przeanalizować następujące kryteria:

  • dopasowanie obuwia do budowy twojej stopy (supinacja, pronacja, stopa neutralna),
  • dostosowanie butów do nawierzchni,
  • opinie użytkowników o danym modelu,
  • wygląd, który sprawi, że podczas treningu będziesz czuć się jeszcze lepiej.
Autorka: Joanna Stanuch