Data publikacji:

Jakie buty do biegania w terenie i w lesie?

Bieganie w otoczeniu przyrody jest nie tylko aktywnością, ale i wspaniałym relaksem. Planując trening w lesie, warto pamiętać o starannym doborze obuwia biegowego – to, które stosujesz podczas biegania po asfalcie, okaże się niewystarczające. Podpowiadamy, jakie buty do biegania w terenie sprawdzą się najlepiej.

buty do biegania w terenie

Wybieramy buty do biegania po lesie

Bieganie po równych i twardych drogach asfaltowych wymaga obuwia o mało agresywnym bieżniku, zapewniającego stopom podparcie oraz solidną amortyzację. A jakie buty do biegania wybrać w wypadku biegów terenwoych? Na samym początku musisz wiedzieć jedno – buty, które zabierasz na przebieżki po osiedlu, niemal na pewno nie sprawdzą się w terenie (chyba że planujesz biegi w lesie z mocno ubitym, suchym podłożem).

W rzeczywistości biegi po lesie nieraz przypominają biegi z przeszkodami. Na twojej drodze mogą stanąć powalone gałęzie, konary drzew, kamienie, dziury oraz korzenie. Las oznacza również nierówną, grząską powierzchnię, pełną podbiegów oraz zbiegów. Z pewnością zgodzisz się, że takie warunki wymagają użycia obuwia do zadań specjalnych. Podpowiadamy, jakie buty do biegania w terenie i lesie wybrać.

Czemu warto kupić osobne buty do biegania w terenie?

Bieganie po lesie w asfaltówkach jest szkodliwe dla samych butów (mogą ulec zniszczeniu), ale również dla twojej stopy. Dobre buty do biegania w terenie męskie czy damskie jeszcze lepiej stabilizują kostkę i zapewniają przyczepność na śliskim i podmokłym terenie.

Odpowiednia podeszwa izoluje stopę od ostrych przeszkód, takich jak kamienie oraz szyszki. Reasumując, jeśli chcesz czerpać pełną przyjemność z biegu po naturalnym terenie, dobre buty są koniecznością!

Jakie buty do biegania w terenie?

Poszukując swojej pary butów do biegów terenowych, musisz brać pod uwagę kilka istotnych czynników. Wiedz, że nie ma jednej uniwersalnej pary butów biegowych do lasu – wybór będzie uzależniony od twoich indywidualnych oczekiwań.

Bieżnik w butach do biegania po lesie

To on podczas zakupu nowych butów powinien interesować cię najbardziej. Bieżnik w butach do biegów terenowych odpowiada za ich przyczepność, która w lasach odgrywa bardzo duże znaczenie. Jeśli nie chcesz martwić się tym, czy za chwilę się nie przewrócisz, przyłóż się do poszukiwań butów z dostatecznie agresywnym bieżnikiem.

Jak agresywnym? Do biegów w lasach liściastych lub obfitujących w trawę najlepiej sprawdzą się buty biegowe z wysokimi, lecz luźno rozstawionymi wypustkami, które mocno będą wbijały się w teren. Takie buty sprawdzą się również na podłożu błotnistym – okażą się łatwe w czyszczeniu.

Jeśli szukasz butów trailowych do biegania wyczynowego, np. po skałach, wybierz model, którego bieżnik tworzą wypustki szeroko rozstawione i umiarkowanie wysokie. Takie obuwie sprawdzi się na twardych i śliskich skałach, a także na leśnej ściółce.

Amortyzacja w butach trailowych do biegania

Podłoże w lasach i podobnych terenach naturalnych jest bardziej miękkie niż asfalt, a zatem buty do biegania w terenie nie muszą zapewniać tak silnej amortyzacji, jak tzw. asfaltówki. Dzięki temu lepiej będziesz czuć podłoże i w porę zareagujesz, gdy na twojej drodze pojawi się kamień lub nieoczekiwana dziura.

Jaka cholewka w butach do biegania po lesie?

Powinna być wyższa niż w butach asfaltowych, aby uchronić cię przed zadrapaniami. Ponadto wyższa cholewka lepiej stabilizuje kostkę poruszającą się w różnych kierunkach. Warto zdecydować się na model obuwia biegowego ze wzmocnioną częścią palcową, co zabezpieczy cię przed urazami.

Jaki rozmiar butów do biegania w lesie?

Zamawiając buty do biegania w terenie, wybierz model o pół rozmiaru większy niż twój. Dlaczego? To proste – podczas biegu stopa ciągle porusza się w bucie i potrzebuje odrobiny przestrzeni. Idealnie dopasowane buty biegowe to przepis na otarcia i schodzące paznokcie.

Buty do biegania w terenie – ranking najlepszych modeli

Aby pomóc ci w dokonaniu niełatwego wyboru, na podstawie opinii użytkowników Ceneo.pl przygotowaliśmy ranking najlepszych butów do biegania w terenie. Sprawdź sam – być może znajdziesz tu model dla siebie?

Salomon Supercross, męskie buty do biegania w lesie

To buty stworzone z myślą o treningach w trudnym terenie. Uwagę przyciąga przede wszystkim bardzo wydatny bieżnik, który świetnie sprawdzi się na podłożu mokrym, a nawet błotnistym. Gruba podeszwa świetnie chroni przed urazami – wzmocniony obcas i czubek zabezpieczają najbardziej drażliwe części stopy.

Salomon Supercross wyposażono w system szybkiego sznurowania, wygodną wkładkę OrthoLite i siatkę zapobiegającą przedostawaniu się kamieni do wnętrza buta. To model wodoodporny i oddychający.

Salomon Speedcross, buty do biegania w terenie męskie

Kolejny model renomowanego producenta obuwia biegowego bardzo przypomina wersję Supercross. Speedcrossy mają jednak kilka dodatkowych elementów, które mogą zaciekawić wytrawnych biegaczy, w tym odblaskowe wstawki oraz jeszcze silniejszą podeszwę, odporną na przywieranie błota czy nawet śniegu. Salomon Speedcross to buty zapewniające doskonałą przyczepność i wyczucie terenu – nawet na bardzo wymagającym podłożu!

Dynafit Trailbreaker, damskie buty terenowe

Ostatnią propozycją są damskie buty do biegania w terenie marki Dynafit. Zostały zaprojektowane tak, aby sprostać oczekiwaniom biegaczek wybierającym umiarkowanie trudne trasy.

Dynafit Trailbreaker posiadają umiarkowanie duże wypustki, gwarantujące przyczepność na śliskich leśnych ścieżkach, a także na podłożu kamienistym. Dodatkowe udogodnienia to system odparowywania wilgoci oraz ochronne wzmocnienia na pięcie i czubku.

Buty do biegania w terenie to inwestycja w przyjemniejszy i bezpieczniejszy trening. Jeśli lubisz biegać z dala od miejskiego zgiełku, najwyższa pora pomyśleć o zakupie własnej pary.

Autorka: Joanna Stanuch