Data modyfikacji:

Jakie buty na rower wybrać?  

Buty na rower dzięki swoim właściwościom zapewniają komfort podczas jazdy na krótkich, jak i długich dystansach. Dla każdego miłośnika dwóch kółek to znakomity wybór, który sprawi, że pokonywanie kolejnych kilometrów będzie jeszcze większą przyjemnością. Sprawdź, jakie buty na rower wybrać! 

buty na rower

Dlaczego warto kupić buty na rower?

Mogłoby się wydawać, że standardowe, sportowe obuwie na rower będzie odpowiednie. Rzeczywiście do rekreacyjnej jazdy po mieście specjalnie przystosowane obuwie nie będzie aż tak potrzebne. Nieco inaczej jest w przypadku rowerzystów jeżdżących po górach, leśnych ścieżkach, a także asfaltowych drogach. Wówczas dobre ułożenie nogi, odpowiednia wentylacja oraz wygoda są kluczowe.  

Osoby, które chcą jak najefektywniej przemieszczać się swoim jednośladem wybierają tzw. pedały zatrzaskowe. Ich budowa jest bardzo prosta. Metalową blaszkę montujemy w przeznaczonych do tego otworach w bucie. Następnie unosząc nogę trafiamy w pedał i zatrzaskujemy go. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści.  

Przede wszystkim podczas jazdy noga nie ucieka do góry ani na boki. Ty możesz pociągnąć nogę do góry i tym samym przenieść więcej siły, która pozwoli podjechać pod górę czy rozpędzić się na prostej drodze. Pedały zatrzaskowe są w pełni bezpieczne. W razie upadku system automatycznie wypina buty, dlatego ryzyko złamania nogi jest minimalne. Z tego typu pedałów można wypiąć się w dowolnym momencie poprzez przekręcenie nogi na bok.  

Pedały zatrzaskowe są stosowane przez ambitnych amatorów, jak i zawodowców. Tym rozwiązaniem powinien zainteresować się każdy, kto chce mniej męczyć się podczas jazdy. Standardowe obuwie nie będzie kompatybilne z pedałami zatrzaskowymi, dlatego buty na rower są najlepszym wyborem.  

Rowerzyści obuwiem rowerowym powinni zainteresować się również ze względu na ich odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Materiał odporny na działanie wody sprawia, że noga nie będzie przemoknięta. Buty rowerowe łatwiej jest doczyścić z błota. To niewątpliwa zaleta szczególnie dla osób jeżdżących w różnych nawet bardzo trudnych warunkach.  

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów na rower?  

Aby wybrać dobre buty na rower, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszej kolejności musisz zdecydować się jaki rodzaj obuwia do jazdy potrzebujesz. Producenci mają w swojej ofercie standardowe modele z usztywnianą podeszwą, które wyglądają identycznie jak buty przeznaczone do chodzenia po górach. To uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z nich na co dzień, nie tylko podczas jazdy. Metalowe bloki są schowane głębiej w podeszwie, dlatego do podłoża przylega podeszwa, a blaszka nie powoduje efektu stukania. To najlepszy wybór dla początkujących rowerzystów.  

Dla kolarzy jeżdżących na rowerach górskich i traktujących tę dyscyplinę pod kątem treningu oraz zawodów lepsze będą buty MTB, które mają usztywnianą podeszwę często wykonaną z włókna węglowego. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj sztywność. Im twardsza podeszwa tym więcej siły będziesz w stanie przenieść na pedały. Każdy, kto decyduje się na zakup takich butów na rower szybko zauważa bardzo dobre efekty. Warto dodać, że w tego typu butach są dostępne otwory na kolce. Jeśli zdarzy Ci się podchodzić z rowerem pod stromą górę, to taki but pozwoli na zachowanie przyczepności.  

Jakie buty na rower jeszcze można znaleźć? Trzecią grupę stanowią buty szosowe. W porównaniu do tych górskich podeszwa jest gładka i takie obuwie nie nadaje się do chodzenia na co dzień. W tym wypadku chodzi o uzyskanie jak najlepszej sztywności. Dla amatorów buty szosowe mogą wydawać się niewygodne, jednak jest to kwestia przyzwyczajenia.  

Podczas wyboru butów na rower należy zwrócić uwagę na sposób ich zapinania. Ten element również ma wpływ na efektywność jazdy. Najbardziej podstawowe modele do jazdy, jak i korzystania na co dzień mają sznurówki. To dobry kompromis, który w większości przypadków się sprawdza. 

W butach szosowych i MTB stosuje się zapinanie na rzepy. To pozwala na szybkie założenie buta i przygotowanie go do użytkowania. Z czasem rzepy mogą trochę słabiej trzymać nogę, co jest małym minusem. W najdroższych modelach butów na rower są stosowane dwa rzepy i zapinana klamerka. W ten sposób noga jest dodatkowo podtrzymywana i nawet przy mocniejszych ruchach nie ma mowy, aby zapięcie się rozpięło.  

Buty na rower bez zatrzasków. Czy to możliwe? 

Nie każdy przekonuje się do pedałów zatrzaskowych i zamiast tego woli tradycyjne obuwie sportowe. W sklepach znajdziemy kilka modeli butów na rower, które nie mają mocowania na metalową płytkę. Zwykle są to buty dedykowane do jazdy po mieście głównie ze względu na sztywną podeszwę. Do tradycyjnych butów lepiej stosować pedały platformowe. Ich powierzchnia jest większa, a zastosowane niewielkie piny utrzymują nogę we właściwym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł jeździć efektywnie bez efektu zsuwającej się nogi.  

Ile kosztują buty na rower?  

Ceny butów na rower są bardzo zróżnicowane i zaczynają się już od około 200 złotych za podstawowe, amatorskie modele. Buty do uprawiania kolarstwa górskiego oraz szosowego kosztują około 400-600 złotych. Droższe modele są dedykowane dla zawodowców i do zakupu przekonują lekką i sztywną podeszwą, a także lepszym systemem zapinania. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie niezależnie od stopnia zaawansowania.  

Polecane buty na rower 

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.