Data publikacji:

Jakie firany do salonu? ABC zakupu

Dekorują, delikatnie rozpraszają światło i… ukrywają wnętrze pomieszczenia przed wścibskim wzorkiem sąsiadów. Firanki zawieszone w oknach pełnią wiele ważnych funkcji. Zobacz, jakie firany do salonu spełnią twoje wymagania i najlepiej sprawdzą się w przestrzeni domu lub mieszkania.

firany do salonu

Jakie firany do salonu?

Wybierając firany do salonu, zastanów się, jakie przede wszystkim funkcje mają spełniać. W zależności od materiału, kolorystyki i długości firany różnie sprawdzają się w przestrzeni. Przykładowo będące ostatnio na topie dodatki i dekoracje w stylu skandynawskim znakomicie pasują do nowoczesnego salonu.

Zastanów się, czy zależy ci na produkcie, który jedynie udekoruje okno, czy pozwoli także ukryć wnętrze przed wzrokiem sąsiadów. Dobrze dobrane i udrapowane firany do salonu, nowoczesne dodatki i niebanalna aranżacja okna mogą stanowić praktyczną dekorację każdego pomieszczenia.

Jakie firany do salonu będą najlepsze? W pierwszej kolejności przemyśl ich długość. Zazwyczaj firany do salonu sięgają do parapetu lub do samej podłogi. Krótsze modele są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie zasłaniają kaloryfera, co minimalizuje straty ciepła. Dłuższe modele mogą prezentować się jednak bardziej okazale.

Jeśli nie chcesz bardzo zasłaniać okna, wybierz lambrekinywąskie pasmo materiału, które jedynie dekoruje okno. Odpowiednia może być także któraś z nowoczesnych aranżacji okiennych, o których więcej będzie w dalszej części.

Firany do salonu – jaki materiał wybrać?

Od zastosowanego materiału zależy nie tylko wygląd i dekoracyjność firany, ale także uzyskany stopień zaciemnienia. Modne firany do salonu uszyte mogą być z całej palety tkanin.

Często spotykany w oknach jest woal. Zwiewna i lejąca tkanina, lekka jak mgiełka, jest mało przejrzysta, choć przepuszcza dużo światła. Dobrze sprawdza się przy gęstszym drapowaniu oraz w różnych aranżacjach.

Większą przejrzystością charakteryzuje się lekki i ażurowy tiul. Ze względu na wyjątkową urodę materiał często ozdabiany jest detalami zdobniczymi – wzorami malowanymi lub haftowanymi. Tiulowe firany do salonu z gipiurą uzupełnione są dodatkowo o ażurowe, koronkowe wstawki, które świetnie pasują do eleganckich pomieszczeń. Efektowny materiał wymaga jednak prasowania.

Zjawiskowo prezentuje się również firana z eleganckiej i błyszczącej satyny. Materiał ten posiada dwie strony – matową i połyskującą, którą należy skierować od strony wnętrza. Także i ta tkanina wymaga zastosowania żelazka przed powieszeniem.

Osoby, które chcą uniknąć prasowania, mogą zdecydować się na markizetę. Ten szykowny materiał o wyglądzie drobnej siatki dostępny jest z różną gęstością splotu. Im mniejsze oczka, tym firana będzie bardziej zaciemniać pomieszczenie.

Prasowania nie wymagają także firany z tradycyjnego żakardu. Tkanina o lekko połyskujące nitce dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu klasycznej elegancji. Jest on ceniony także z uwagi na wytrzymałość i możliwość wygodnego prania w pralkach automatycznych.

Szczególnie popularne są również materiały, które dobrze komponują się ze stylem naturalnym, jak przyjemny dla oka len i bawełna oraz ekskluzywny jedwab. Kupując gotowe firany do salonu, zawsze zapoznaj się z przepisem prania zalecanym przez producenta. Dzięki temu wybierzesz modele łatwe w praniu i w prasowaniu zagnieceń, jeśli będzie to twoim priorytetem.

Jakie firany do salonu, czyli kilka słów o mocowaniu firan

Nie tylko istotny jest materiał, z którego uszyto firanę, ale również zastosowany system zawieszenia. Najczęściej spotykane są mocowania na taśmie marszczącej, na szelkach oraz na przelotkach w formie kółek.

Obecnie spotykane drążki umożliwiają zaczepienie każdego z tych typów. Jeśli posiadasz karnisz o innej konstrukcji, upewnij się, który typ mocowania będzie odpowiedni.

Najczęściej modne firany do salonu mocowane są na taśmie marszczącej, która samoistnie układa tkaninę w równe, efektowne marszczenia. Taśma zawieszana jest na żabkach. Wiele modeli umożliwia również założenie materiału od razu na drążek karnisza dzięki zszyciu górnej części firany w kształt tunelu.

Część modeli posiada wszyte przelotki w formie metalowych kółek. Wystarczy włożyć drążek karnisza w oczka, aby otrzymać gotową zawieszoną tkaninę. Firany do salonu zamocowane na przelotkach bardzo łatwo się przesuwają, dzięki czemu możesz łatwo zasłaniać i odsłaniać okno.

Często spotykane są również modele z wszytymi szelkami. Umożliwiają one szybkie zamocowanie bez obaw o posiadane odpowiednich żabek lub haczyków. Przy tym typie mocowania odchodzi także potrzeba pracochłonnego drapowania tkaniny, a wygląd zakładek możesz kontrolować samodzielnie.

Jakie firany do salony nowoczesnego – aranżacje i nietypowe modele

Jakie firany do salonu nowoczesnego wybrać? Najlepiej nietuzinkowe! Na rynku dostępnych jest wiele odważnych aranżacji, które pasują do współczesnego wystroju z pomysłem.

Modne firany do salonu nie muszą mieć postaci tradycyjnej białej tkaniny, całościowo zasłaniającej okno. Dobrze prezentują się również kolorowe firany we wzory, które nadają każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Pamiętaj jednak, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach sprawdzają się bardziej jednolite, spokojne wzory i kolorystyka.

Funkcję czystko dekoracyjną pełnią lekkie i przejrzyste firany zbudowane z makaronów – lekkich splotów o konstrukcji sieci rybackiej. Podobną rolę spełniają modele o konstrukcji sznurków udekorowanych koralikami, a także fantazyjnie połączone pasy materiału.

Z nowoczesną aranżacją świetnie współgrać będą firany panelowe. Modele te często posiadają dodatkowe zdobienia haftami. Kilka paneli łącznie, wraz ze współgrającymi zasłonami, tworzy razem całościową efektowną kompozycję.

Autorka: Joanna Szczygłowska