Data modyfikacji:

Jakie kosmetyki wybrać dla noworodka?

Rodzice spodziewający się dziecka przed dniem narodzin przygotowują tak zwaną wyprawkę. Zestaw potrzebnych przedmiotów, mebli, ubranek i kosmetyków budzi zawsze wiele emocji, a dla osób oczekujących pierwszej pociechy może być kłopotliwym tematem. Bo jak odnaleźć się w takim natłoku informacji? Co będzie najlepsze dla ich dziecka? Wśród najważniejszych elementów wyprawki z pewnością są kosmetyki. Na ten temat krąży wiele mitów, przez co można kupić albo wiele niepotrzebnych specyfików, albo takie o szkodliwym składzie. Zatem jakie kosmetyki dla noworodka są niezbędne? Jakich składników lepiej unikać?
noworodek

Kosmetyki do kąpieli

Pierwszą grupą potrzebnych w wyprawce kosmetyków są te do kąpieli. Jest to podstawowy produkt, którego potrzebujemy, bo przecież kąpiel maluszka to regularny wieczorny rytuał. Producenci oferują nam kosmetyki do kąpieli w różnych formach, mogą to być żele, emulsje, mleczka, płyny czy olejki.

Tak naprawdę ważniejszy od formy kosmetyku do mycia jest jego skład. Zasada ta dotyczy wszystkich kosmetyków dla niemowląt, naturalny i ograniczony do minimum skład daje większą gwarancję, że będziemy myć maluszka w bezpiecznym produkcie. Pamiętać też warto, że dopóki dziecko nie ma długich i gęstych włosów, do mycia głowy w zupełności wystarczy kosmetyk do mycia ciała.

Zobacz, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza

Kosmetyki do nawilżania

Drugim ważnym kosmetykiem jest ten do pielęgnacji skóry noworodka po kąpieli. Nasze mamy i babcie używały zazwyczaj oliwki, by nawilżyć skórę niemowlaka po umyciu. Dzisiaj jednak bardziej polecane są balsamy, mleczka czy emulsje, które mają lżejszą formułę, nie są tak tłuste i nie brudzą ubrań jak oliwka. Przy zakupie powinniście się kierować oczywiście dobrym składem kosmetyku, ale także subiektywną oceną – by po prostu dobrze wam się korzystało z danego balsamu. I rodzicom, i maluszkowi powinny odpowiadać zapach oraz konsystencja kosmetyku.

Nawilżane chusteczki

Produkt, który ułatwił codzienne funkcjonowanie rodzicom, zarówno w domu, jak i na spacerze, to jednorazowe nawilżane chusteczki. Znajdują zastosowanie w zasadzie w każdym momencie życia małego dziecka. Możemy ich używać do umycia pupy niemowlaka, podczas zmiany pieluszki, do umycia brudnej buzi po jedzeniu czy rąk po zabawie na placu zabaw. Mokrą chusteczką przetrzecie też stolik, przy którym dziecko ma zjeść poza domem, czy krzesełko, na którym ma usiąść. Rodzajów chusteczek jest naprawdę wiele, przy wyborze ponownie można się kierować składem kosmetyku, ekologią, zapachem czy wygodą użytkowania. Mamy między innymi chusteczki ekologiczne bawełniane, rozpuszczalne czy bezzapachowe.

Kosmetyki przeciw odparzeniom

Ważnym kosmetykiem, który każdy rodzic powinien mieć przygotowany w kosmetyczce maluszka, jest ten na odparzenia pieluszkowe. Najczęściej jest to krem lub maść, które zastosujemy, jeżeli dojdzie do podrażnienia skóry pupy dziecka. Nawet jeżeli regularnie przewijamy niemowlę, staramy się stosować najbardziej naturalne kosmetyki, wcześniej czy później odparzenie może się zdarzyć. W takiej sytuacji nasze mamy stosowały zasypywanie pupy mąką ziemniaczaną, co nadal jest najbardziej naturalną metodą, jednak niekoniecznie wygodną w przypadku przewijania dziecka poza domem. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w specyfik na odparzenia, który zawsze będziemy mieć w zestawie do zmiany pieluszki.

Kosmetyki ochronne

Kolejną kategorią kosmetyków potrzebnych w wyprawce są takie, które chronią skórę naszego dziecka przed warunkami atmosferycznymi: na mróz i wiatr oraz przeciwsłoneczne. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z naszym maluchem na dwór, powinniśmy posmarować powierzchnię skóry nieokrytej ubraniem odpowiednim kosmetykiem, stosownym do pogody.

W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną zaleca się smarowanie twarzy i dłoni dziecka kosmetykiem chroniącym przed wiatrem, zimnem i mrozem. Tego typu kremy mają tak dopasowany skład, by ilość wody w kosmetyku była optymalna i na mrozie nie powodowała pękania skóry.
Jeżeli świeci słońce, konieczny jest krem z filtrem dla niemowląt, emulsja czy olejek z filtrem stanowiącym barierę dla promieniowania UVA i UVB. Najlepsze kosmetyki dla noworodka z tej kategorii to filtry mineralne o dobrym składzie, które nie powodują podrażnień i uczuleń. Z tego względu są też wskazane dla małych alergików.

Pozostałe kosmetyki

Wśród pozostałych kosmetyków, które bywają przydatne dla noworodka, może być jeszcze kilka pozycji. Warto na pewno mieć sól fizjologiczną, która nadaje się do przemywania oczu maluszka, może też służyć jako krople do oczu w razie podrażnienia czy do inhalacji w przypadku kataru. Dobrze też mieć delikatny środek odkażający, jak np. Octenisept, który doskonale sprawdza się do przemywania ran czy zadrapań. Zachęcamy również do zakupu sprayu do uszu, który pozwoli zadbać o prawidłową higienę uszu niemowlaka.

Od pierwszego dnia życia?

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu, jest przeznaczenie wiekowe danego produktu. Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia wolno stosować? Takie, które mają to wyraźnie wskazane na opakowaniu bądź w ulotce informacyjnej. Kosmetyki dozwolone od pierwszych dni zostały przebadane pod tym kątem i są bezpieczne dla noworodków. Tylko tych można używać od początku życia dziecka. Jeżeli produkt nie ma podanej informacji o stosowaniu u noworodków, lepiej poczekać z użyciem kosmetyku do ukończenia pierwszego lub nawet trzeciego miesiąca życia niemowlaka.

Jakich składników unikać?

Dostępność różnego rodzaju kosmetyków na rynku jest ogromna, dzięki czemu mamy wybór, jakie produkty chcemy zastosować do pielęgnacji naszego malucha. Nie zawsze znana czy reklamowania marka jest gwarancją dobrego składu produktu. Warto zapamiętać, jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze, ze względu na brak szkodliwych czy niepotrzebnych składników. Pamiętajcie też, że kolejność składników podawana na opakowaniu nie jest przypadkowa, otóż producenci wskazują je od tych, których w składzie jest najwięcej, po te, których jest najmniej.

Najpopularniejszym składnikiem, którego lepiej unikać, są parabeny. Pewnie każdy kiedyś słyszał o tej nazwie, są to środki konserwujące, występujące nie tylko w kosmetykach. Dość często wymieniane są też substancje, które mogą po wejściu w reakcje z innymi składnikami wytwarzać toksyczny formaldehyd, występują one pod takimi nazwami jak np. Diazolidynyl Urea czy Imidazolidinyl Urea. Unikajmy także środków wpływających wysuszająco na skórę dziecka, należą do nich składniki pod nazwami SLS i SLES. Działanie rakotwórcze udowodniono w przypadku poliakrylamidu i trójetanoloaminy, ich też należy się wystrzegać.

Podsumowując zebrane informacje, warto pamiętać, jakie kosmetyki dla noworodka są niezbędne, by uniknąć niepotrzebnych wydatków. Kosmetyczkę na pewno warto wyposażyć w żel czy płyn do mycia ciała, balsam do nawilżania skóry, tzw. „mokre” chusteczki, maść na odparzenia, krem z filtrem przeciwsłonecznym i krem na niepogodę. Dodatkowo można zakupić sól fizjologiczną, środek odkażający i olejek do pielęgnacji uszu. Zawsze najlepszym wyborem będą naturalne kosmetyki dla noworodka, które charakteryzują się krótkim składem i brakiem substancji szkodliwych. Na koniec dobrze jest tak dobrać kosmetyki pod względem zapachu i konsystencji, by ich użytkowanie było przyjemne i dla dziecka, i dla rodziców.
Autorka: Dorota Grzyb