Data modyfikacji:

Jakie rolki kupić? Wybieramy najlepsze rolki

Ogromny wybór rolek w sklepach może oszałamiać, zwłaszcza wówczas, gdy dopiero co rozpoczynamy przygodę ze sportem i nie jesteśmy pewni, który model będzie najlepszy. Radzimy, jakie rolki kupić.

rolki

Jakie rolki kupić? Kilka słów o rodzajach rolek

Jazda na deskorolce czy rolkach jest od wielu lat niezwykle popularną formą aktywnego spędzania czasu wolnego, zwłaszcza w większych miastach, gdzie nie brakuje miejsc do bezpiecznego uprawiania tego sportu. Jazda na rolkach nie tylko pozwala zachować dobrą kondycje, ale też czasami skutecznie zgubić kilka zbędnych kilogramów zdobytych jesienią i zimą. Podpowiadamy, jakie rolki kupić dla początkujących, a jakie dla bardziej zaawansowanych.

W sklepach sportowych znajdziemy ogromny wybór rolek. Niektóre z nich przeznaczone są do jazdy wyczynowej, inne skierowane są do dzieci lub początkujących amatorów jazdy. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze rodzaje rolek wraz z ich najistotniejszymi cechami oraz przeznaczeniem.

Rolki regulowane – idealne dla dzieci

Jak wskazuje na to nazwa, mamy tu do czynienia z rolkami, których długość da się regulować. Zostały one stworze z myślą o najmłodszych i ciągle rosnących rolkarzach. Uchronią rodziców przed bólem głowy związanym z ciągłą wymianą sprzętu. Rolki przeznaczone są do wolniejszej i bezpieczniejszej jazdy.

Przeczytaj także: Deskorolka elektryczna: ranking TOP 10

Rolki rekreacyjne/fitness – najlepsze rolki dla początkujących

Najlepsze rolki dla początkujących użytkowników, z tego też powodu są najczęściej kupowane w sklepach sportowych. Stworzone są do mało intensywnej jazdy po płaskich i równych powierzchniach, takich jak asfalt czy beton. Posiadają miękkie kółka w średnicy od 78 do 82 milimetrów, które zapewniają dobrą przyczepność i stabilną jazdę.

Rolki freestylowe/slalomowe – czyli jakie rolki kupić dla bardziej zaawansowanych

Rodzaje rolek dla doświadczonych. Są przeznaczone do szybkiej jazdy sportowej na specjalnie wytyczonych do tego torach, choć z powodzeniem sprawdzą się też w mieście. Rolki posiadają bardzo krótką płozę z ciasno zbitymi kółkami o średnicy 80 mm. Taka konstrukcja zapewnia im bardzo dużą zwrotność.

Rolki szybkościowe – dla fanów największych szybkości

Rolki szybkościowe przeznaczone są do jazdy wyczynowej, które polecane są jedynie doświadczonym użytkownikom. Zakładając je, osiągniemy największe możliwe prędkości, co możliwe jest dzięki ekstremalnie dużym kółkom o średnicy 90 mm.

Rolki agresywne – dla miłośników trików i jazdy wyczynowej

Jakie rolki kupić do trików? Jeżeli chodzi o konstrukcję, modele agresywne są kompletnym przeciwieństwem rolek szybkościowych. Modele te posiadają niezwykle małe kółeczka i przystosowane zostały do jazdy wyczynowej, w której pomaga im ich niezwykle wysoka zwrotność. Nadają się więc najlepiej do ryzykownych trików oraz skoków wykonywanych w skateparkach oraz na miejskich placach.

Rolki z wymienną płozą – dla młodszych i niedoświadczonych użytkowników

To także rolki przeznaczone głównie dla młodszych amatorów jazdy (maksymalny rozmiar stopy to zazwyczaj 41) uczących się jazdy. Korzystają z patentu, który pozwala zdemontować w nich kółka i zastąpić je zimą doczepianą płozą łyżwiarską. Świetne rozwiązanie, jeżeli użytkownik uprawia obie dyscypliny.

Rolki hokejowe – zwrotne i wytrzymałe rolki dla hokeistów

Specjalnie wyprofilowane rolki, które stworzone zostały z myślą o grze w hokeja. Sprzęt przeznaczony przede wszystkim do jazdy w halach sportowych, jest nie tylko bardzo wytrzymały na uderzenia, ale oferuje też dużą zwrotność. Model jest niezwykle rzadko spotykany na ulicy czy w parku.

Jakie kółka do rolek wybrać?

Jeżeli wybraliśmy już odpowiedni rodzaj rolek, warto przyjrzeć się typowi kółek zainstalowanych w interesujących nas modelach. Mają one bowiem duży wpływ na komfort oraz przebieg jazdy, a ich najważniejszymi cechami są twardość oraz średnica. Jakie kółka do rolek wybrać?

Twardość kółek wpływa bezpośrednio na szybkość oraz przyczepność rolki. Przez producentów wartość ta podawana jest w sposób liczbowo-literowy, zazwyczaj od 74 A do 101 A. Im liczba jest niższa, tym kółeczka będą bardziej przyczepne, co z kolei sprawia, że rolki osiągną znacznie mniejszą szybkość.

  • Miękkie kółka wykonane z tworzywa sztucznego lub kauczuku (74 A – 82 A) lepiej amortyzują wszelkie drgania, ale z drugiej strony szybko się ścierają i trzeba je regularnie wymieniać.
  • Twarde kołka (84 A – 101 A) są znacznie bardziej wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia, ale z drugiej strony zapewniają mniejszą przyczepność, co przekłada się na szybszą jazdę. Ich używanie na trudniejszym i nierównym terenie może być bolesne, ponieważ nie amortyzują wstrząsów. Średnica kółek ma podobny wpływ na jazdę, co materiał, z jakiego zostały wykonane. Wielkość kółeczek podawana jest w milimetrach.
  • Najmniejsze kółka (od 47 do 70 mm) gwarantują najbardziej stabilną jazdę oraz świetną przyczepność, w zamian za to wyposażone w nie rolki nie rozpędzą się do dużych prędkości.
  • Największe kółka (od 80 do 110 mm) pozwalają na bardzo szybką jazdę wyczynową, ale jest ona znacznie mniej stabilna. Ze względu na rozmiar nie zapewnią też rolkarzowi dobrej zwrotności ani przyczepności.
Autor: Michał Kułakowski