Data publikacji:

Jakie żelazko kupić: rodzaje żelazek

Choć wiele osób za tym nie przepada, to od czasu do czasu należy wyprasować koszulę na spotkanie biznesowe czy sukienkę na ważną uroczystość. Aby przebiegło to szybko, sprawnie i bez problemów, niezbędny jest właściwy sprzęt. Jakie żelazko kupić i na co zwrócić uwagę, wybierając idealny model? Podpowiadamy!

jakie żelazko kupić

Jakie żelazko kupić? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Podstawowy podział urządzeń to modele przewodowe i bezprzewodowe. Jakie żelazko najlepiej kupić? Wszystko zależy od tego, który ze sprzętów zapewni ci maksymalną wygodę w trakcie prasowania.

Żelazko przewodowe

Te pierwsze, o ile mają elastyczny przewód, dają pełną swobodę ruchów, a jedynym ograniczeniem jest odległość od źródła prądu.

Żelazko bezprzewodowe

Z kolei bezprzewodowe propozycje zapewniają maksymalną funkcjonalność, jednak jeśli regularnie prasujesz duże ilości ubrań, możesz napotkać pewien problem – tego typu modele muszą być co jakiś czas odkładane na specjalną podstawkę, aby ponownie nagrzać się do ustawionej temperatury.

Sprawdź również: Stacje parowe kontra żelazko? Radzimy, czym się różnią i co wybrać

Nie bez znaczenia jest również tworzywo, które wykorzystano do stworzenia stopy urządzenia. Do najchętniej stosowanych możemy zaliczyć stopy ceramiczne, ze stali, granitowe, tytanowe i szafirowe, emaliowane oraz z teflonu i aluminium. Najtańsze są oczywiście modele ze stali, które są jednak podatne na zarysowania.

Jakie w takim razie żelazko kupić, aby posłużyło ci jak najdłużej? Maksymalną trwałość, łatwy poślizg i bezproblemowe czyszczenie zapewnia sprzęt granitowy, szafirowy i tytanowy. Jego tańszym odpowiednikiem jest sprzęt ze stopą ceramiczną.

Rodzaje żelazek

W ofercie najpopularniejszych marek i sklepów ze sprzętem RTV AGD znajdziesz dziesiątki urządzeń, które ułatwią i przyspieszą codzienne prasowanie ubrań. Sprzęt dający możliwość trzymania ciągłej temperatury i bezproblemowego usuwania zgnieceń możemy podzielić aż na 6 różnych rodzajów! Jakie żelazko kupić, aby prasowanie stało się czystą przyjemnością?

Żelazko parowe

To urządzenie dość uniwersalne, ponieważ umożliwia pracę nie tylko na sucho, ale także na mokro – dzięki temu możesz dopasowywać funkcje sprzętu do materiału prasowanego ubrania i swojej wygody.

Jak działa? Znajdziesz w nim plastikowy pojemnik, który należy napełnić wodą. To właśnie ona jest niezbędna do wytworzenia pary wodnej, która po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury z łatwością rozprawia się z zagnieceniami.

Żelazko suche

Powoli odchodzi w zapomnienie, jednak z pewnością znajdują się tu osoby, które do tej pory z niego korzystają. Konstrukcja urządzenia jest wykonana z aluminium, a ustawianie odpowiedniej temperatury odbywa się przy użyciu umieszczonego w widocznym miejscu pokrętła.

Żelazko bezprzewodowe

To obecnie jedno z najpopularniejszych tego rodzaju urządzeń. Nie bez powodu – brak konieczności podłączenia kabla do źródła prądu w trakcie prasowania sprawia, że możesz to robić dosłownie wszędzie, nie martwiąc się o ograniczenia ruchu. Pamiętaj jednak, że żelazko bezprzewodowe należy od czasu do czasu odłożyć na stojak, który ma za zadanie nagrzać stopę sprzętu.

Żelazko systemowe

To sprzęt do zadań specjalnych! Urządzenie zostało wyposażone w zewnętrzną wytwornicę pary oraz znajdujący się na oddzielnym stojaku pojemnik na wodę. Tego typu modele umożliwiają prasowanie nawet kilku warstw ubrań w jednym momencie!

Żelazko turystyczne

To model kompaktowy, o mniejszej mocy niż jego standardowe odpowiedniki i charakteryzujący się lekkością. Jego nazwa nie jest przypadkowa – urządzenie sprawdza się rewelacyjnie w trakcie wyjazdów.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie żelazko kupić na zbliżającą się podróż, to znasz już odpowiedź! Na co dzień jego parametry mogą okazać się niewystarczające.