Data modyfikacji:

Jakie żelazko kupić? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jakie żelazko kupić? Nie wiesz, który typ żelazka najlepiej wpisze się w twoje indywidualne potrzeby? Jesteśmy po to, żeby ci pomóc. W tym artykule znajdziesz szczegółowe omówienie typów żelazek dostępnych na rynku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie żelazko będzie dla ciebie najlepsze.

jakie żelazko kupić

Jakie żelazko wybrać? Rodzaje żelazek dostosowane do twoich potrzeb

W sklepach internetowych znajdziesz setki żelazek. Jednak jakie żelazko wybrać? Warto zacząć od zastanowienia się, który typ żelazka będzie najbardziej odpowiedni do twoich potrzeb. Wyróżniamy cztery główne typy żelazek: żelazka parowe, stacje parowe, żelazka turystyczne oraz kompaktowe generatory pary.

Żelazko parowe

To najpopularniejszy typ żelazka dostępny obecnie na rynku. Wszystko za sprawą uniwersalności i wygody użytkowania. Żelazko parowe posiada wszystkie podstawowe funkcje, które pozwolą ci utrzymać swoje ubrania w nienagannym stanie. W wyborze konkretnego modelu pomocny będzie ranking żelazek parowych.

Zalety:

 • skuteczne usuwanie zagnieceń,
 • wygodna funkcja pary,
 • niska cena.

Wady:

 • nie nadają się do prasowania wszystkich tkanin,
 • mogą przeciekać,
 • duży pobór energii elektrycznej.

Stacja parowa

To typ żelazka, który z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością. Kupując sprzęt tego typu, masz do dyspozycji nie tylko żelazko parowe, ale także wydajny generator pary.

Jak działa takie urządzenie? Stacja parowa wytwarza parę wodną, która następnie transportowana jest do żelazka specjalnym kablem. Dzięki temu możesz prasować ze stałym dostępem do pary wodnej pod dużym ciśnieniem. Jeżeli zastanawiasz się, jakie nowoczesne żelazko kupić, warto rozważyć tę opcję.

Zalety:

 • szybsze prasowanie,
 • jeszcze lepsze usuwanie zagnieceń,
 • wygoda użytkowania.

Wady:

 • zajmują więcej miejsca,
 • większy pobór energii elektrycznej i wody,
 • wysoka cena.

Żelazko turystyczne

Jak sama nazwa wskazuje, to typ żelazka, które najlepiej sprawdza się w podróży. Czym różni się żelazko turystyczne od parowego? Przede wszystkim tym, że jest dużo mniejsze.

Oprócz tego nie wszystkie żelazka parowe są wyposażone w zbiorniki wody, przez co nie jest możliwe prasowanie z użyciem pary. Jakie żelazko wybrać, gdy rzadko prasujesz i nie chcesz wydawać na ten zakup dużo pieniędzy? Model turystyczny może być dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Zalety:

 • kompaktowy rozmiar,
 • łatwość obsługi,
 • niski pobór energii.

Wady:

 • brak dodatkowych funkcji,
 • brak możliwości prasowania z użyciem pary (w niektórych modelach),
 • gorzej radzi sobie z większymi zagnieceniami.

Kompaktowy generator pary

Z pozoru generator pary nie różni się zbyt wiele od żelazka parowego. Oba urządzenia wykorzystują tę samą technologię prasowania z wykorzystaniem pary. Jednak generator pozwala na prasowanie z dużym wyrzutem pary pod ciśnieniem, dzięki czemu możesz cieszyć się dużo lepszymi efektami w krótkim czasie.

Zalety:

 • duża wydajność prasowania,
 • szybko pozbywa się zagnieceń,
 • mniejsze niż stacja parowa.

Wady:

 • wyższa cena niż w przypadku żelazka parowego,
 • duży pobór mocy,
 • może przeciekać.

Stopy żelazka – która będzie najlepsza?

Jeśli wciąż nie wiesz, jakie żelazko wybrać, zapoznaj się z rodzajami stóp dostępnych na rynku. Stopy żelazka różnią się głównie ze względu na materiał, z jakiego je wykonano. Mogą być ceramiczne, nierdzewne, tytanowe lub nieprzywierające.

Stopy ceramiczne wykonane są z aluminium lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które pokrywa powłoka ceramiczna. Taka stopa ma dobre właściwości przewodzenia ciepła i równomiernie je rozprowadza. Dodatkowo wspiera właściwości antystatyczne materiałów i zapobiega przywieraniu do ubrań.

Stopy nierdzewne są z kolei wykonane ze stopu stali składającego się z co najmniej 10,5% chromu i stali. Do zalet takiej stopy żelazka zalicza się przede wszystkim niezwykłą trwałość. Dzięki temu żelazko ze stopą ze stali nierdzewnej posłuży ci na wiele lat intensywnego użytkowania.

Stopy tytanowe składają się z tytanu stopionego z aluminium lub żelazem. Jedną z największych zalet żelazka tego typu jest odporność na uszkodzenia i rdzę. Gładka powierzchnia stopy znacznie ułatwia prasowanie i sprawia, że żelazko jest niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo stopa równomiernie przenosi ciepło, jest wytrzymała i lekka.

Jakie kupić żelazko – moc, która robi różnicę

Moc to jeden z najważniejszych czynników, na jakie warto zwrócić uwagę podczas kupowania żelazka. Ilość mocy w watach określa, jak szybko żelazko się nagrzewa, do jakiej temperatury może się nagrzać, a także ile wytwarza pary podczas prasowania.

Tutaj zasada jest prosta: żelazka o większej mocy są dużo bardziej wydajne niż żelazka o mniejszej mocy. Dlatego podczas zakupów warto sięgać po żelazka o mocy 1500 watów lub więcej. Takie urządzenie sprawi, że z łatwością wyprasujesz nawet duży stos prania dla całej rodziny.

Dobre żelazko – jakie kupić, by prasowanie stało się przyjemnością?

Kupując żelazko, warto zwrócić uwagę na każdy element. Jednym z nich jest ergonomiczność. Dobrze wyprofilowany, ergonomiczny uchwyt sprawi, że prasowanie stanie się przyjemnością. Jeśli kupisz żelazko z niewygodną do trzymania rączką, z pewnością prasowanie stanie się twoim najmniej lubianym obowiązkiem domowym.

Jakie żelazko wybrać? Zwróć uwagę na detale

Wciąż nie jesteś pewien, jakie kupić żelazko? To kolejne rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Przede wszystkim jest to odpowiednie wyprofilowanie stopy. Żelazka z zaokrągloną końcówką nie są zbyt praktyczne. Dlaczego? Takie wyprofilowanie utrudnia wyprasowanie materiału znajdującego się wokół guzików, kołnierza czy zamka. Z tego powodu prasowanie z użyciem żelazka o zaokrąglonej końcówce będzie dużo bardziej czasochłonne i żmudne.

Dużo lepszym wyborem będzie żelazko o spiczastej końcówce. Z takim sprzętem prasowanie trudno dostępnych miejsc będzie łatwe, szybkie i przyjemne.

Jakie kupić żelazko? Z pewnością takie, które ma wystarczająco długi przewód zasilania. Krótki kabel znacznie ograniczy twoje ruchy i zmusi do pozostania blisko kontaktu. Będzie to utrudnieniem zwłaszcza podczas prasowania większych ubrań, takich jak męskie koszule lub sukienki.

Dla większości kupujących niezwykle ważna jest również siła wyrzutu pary oraz jej ilość. Usuwanie wyjątkowo uporczywych zabrudzeń jest dużo prostsze z żelazkiem, które posiada mocny wyrzut pary. Naszym zdaniem najbardziej efektywne są te żelazka, które posiadają minimum 110 g/minutę pary. Słabszy wyrzut pary może sprawić, że codzienne prasowanie będzie trudniejsze i zajmie więcej czasu.

Sprawdź również liczbę otworów parowych. Większa liczba otworów parowych pozwoli na bardziej równomierne rozłożenie pary na powierzchni ubrania. Ważne jest również, żeby otwory znajdowały się na całej powierzchni stopy żelazka. Tym sposobem pozbycie się nawet najbardziej uporczywych zagnieceń stanie się dziecinnie proste.

Autorka: Patrycja Hendzel