Jesteś w trakcie remontu swojego mieszkania i zastanawiasz się, który kaloryfer wybrać – aluminiowy czy stalowy? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla ciebie porównanie obu rozwiązań, sprawdzając, jakie wady i zalety mają kaloryfery aluminiowe i stalowe.
Wybierając między kaloryferem aluminiowym a stalowym, decydujesz między modelami wykonanymi z dwóch różnych materiałów. Dodatkowo mają inną wagę, ciśnienie robocze, odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a nawet zdolność do wydajnego ogrzania pomieszczeń o takiej samej powierzchni.
Mówiąc o różnicach, należy wspomnieć też o cenie. Jak się okazuje, kaloryfer aluminiowy jest zazwyczaj tańszy od modelu stalowego. Koszt zakupu jest uzależniony od producenta i wielkości grzejnika.
A jak to wygląda w przypadku podobieństw? Zarówno kaloryfer aluminiowy, jak i stalowy ma taką samą konstrukcję, czyli jest zbudowany z członów lub żeberek. W zależności od potrzeb można zmniejszać lub zwiększać ich liczbę. Dodatkowo grzejniki są montowane w instalacjach centralnego ogrzewania.
Do produkcji kaloryferów aluminiowych wykorzystuje się stopy aluminium, krzemu i miedzi. W celu wzmocnienia konstrukcji i jednoczesnej ochrony przed korozją wykorzystuje się anaforezę. W efekcie nawet przez lata nie tracą swojego wyglądu. Dodatkowo takie grzejniki są lekkie, a co za tym idzie – łatwiejsze nawet w samodzielnym montażu.
Kaloryfery stalowe to nadal popularne modele, które są dostępne w wielu rozmiarach i typach. Dzięki temu pozwalają dopasować wygląd do estetyki wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności cieplnej. Tego typu grzejniki nawet przy małych rozmiarach charakteryzują się dużą mocą, a do codziennej pracy w sezonie grzewczym wykorzystują małą ilość wody.
Na rynku znajdziesz kaloryfery stalowe:
Tak naprawdę decyzja, czy wybierzesz kaloryfer aluminiowy, czy stalowy, zależy wyłącznie od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Klienci ceniący przede wszystkim estetykę wybierają modele stalowe, które są jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i są cenione za swoje doskonałe właściwości cieplne.
Jeżeli jednak chcesz, aby nowy grzejnik był odporny na korozję oraz sprawdzał się w przypadku obiegu otwartego lub zastąpił model żeliwny, to polecamy ci kaloryfer aluminiowy.