Data publikacji:

Kiedy powinno się sadzić tuje?

Tuje, zwane również żywotnikami, to piękne, zimozielone rośliny, które kochamy za szybkie tempo rośnięcia, efektowny efekt dekoracyjny oraz ochronę przed wiatrem czy ciekawskimi spojrzeniami. Ty też marzysz, by mieć je w swoim ogrodzie? Dowiedz się zatem, kiedy sadzić tuje i w jaki sposób to robić. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

kiedy sadzić tuje

Kiedy sadzić tuje z gruntu?

Tuje to popularny pomysł na ogród osłonięty przed ciekawskimi spojrzeniami. Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić tuje. Rośliny te są bardzo odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym na wiatr i mróz. Czy oznacza to, że można sadzić je o dowolnej porze roku? Oczywiście nie. Wszystko zależy od tego, jakim żywotnikiem dysponujemy – czy takim w donicy z ziemią, czy może egzemplarzem z gołą bryłą korzeniową.

Z tymi pierwszymi sprawa jest dość prosta – można je sadzić w zasadzie w dowolnym terminie od wiosny do jesieni. Trzeba jednak pamiętać, że określenie „jesień” obejmuje okres do końca października. Listopad jest już zbyt ryzykowny z uwagi na zmienne warunki pogodowe i możliwe nadejście przymrozków. Nie są one groźne dla dojrzałej rośliny, lecz dla sadzonki – niestety tak.

Kiedy sadzić tuje z gołym korzeniem?

Co zrobić, jeśli tuje zostały zakupione w szkółce leśnej i są tylko owinięte w folię? Kiedy sadzić tuje z gołym korzeniem? W takim przypadku trzeba wykazać się większą ostrożnością. Żywotniki z gołą bryłą korzeniową można umieszczać w ziemi, zanim powstaną nowe pąki – czyli od połowy kwietnia do połowy maja. Później można to zrobić dopiero jesienią – po okresie wzrostu, czyli od września do października. Pamiętaj, że nie wolno sadzić tuj w listopadzie. 

Kiedy sadzić tuje szmaragdowe?

Istnieje wiele odmian żywotników, stąd też mogą pojawić się wątpliwości odnośnie do terminów sadzenia poszczególnych z nich. Tak naprawdę jednak rodzaj rośliny nie ma większego znaczenia – w przypadku tuj szmaragdowych także należy kierować się powyżej określonymi zasadami. Identyczna będzie odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić tuje brabant.

Jak sadzić tuje?

Sadzenie żywotników nie jest specjalnie trudne – znając podstawowe zasady, z pewnością sobie poradzisz. 

W pierwszej kolejności musisz wyczyścić dokładnie trawnik. Pozbądź się chwastów, patyków, wszelkich zanieczyszczeń. Konieczne jest również zlikwidowanie darni. Tę ostatnią musisz usunąć na szerokość aż dwa razy większą niż średnica bryły korzenia twoich roślin. Kolejny krok to już wyznaczenie odległości między tujami. I tutaj ważna informacja:

  • odległość między tujami szmaragdowymi powinna wynosić od 50 cm do 60 cm,
  • odległość między tujami typu brabant powinna wynosić od 70 cm do 80 cm – ta odmiana dużo bardziej się rozrasta.

Musisz również pamiętać o tym, aby posadzić tuje w odległości około 50 cm od płotu. Twoje rośliny są teraz małe, ale w ciągu zaledwie roku urosną 40 cm. Po dziesięciu latach przeciętna tuja ma aż 3 metry wysokości i jest dość szeroka.

Czas na kolejny krok – wykopanie dziur. Powinny mieć one głębokość równą dwóch długości szpadla i szerokość dwa razy większą niż średnica bryły korzeniowej. Powstałe otwory do połowy wypełnij podłożem do iglaków, a następnie umieść w nich żywotniki. Kiedy to zrobisz, dokładnie zasyp korzenie i ugnieć ziemię tak, aby dookoła powstały zagłębienia. Podlej rośliny i poczekaj, aż woda wsiąknie i nieco opadnie. Kolejny krok to nasypanie mieszanki ziemi, kory i torfu.

Uwaga! Wspomniana mieszanka nie jest obowiązkowa. Możesz też nasypać nieco suchej ziemi i ponownie ją ubić. O wiele istotniejsze jest, aby pamiętać o wykonaniu wgłębienia – w przeciwnym razie może dojść do niewystarczającego nawadniania roślin i ich obumierania.

Autorka: Robert Wojtaś