Regularne korzystanie z kijków trekkingowych niesie ze sobą wiele zalet, w szczególności poprawę zdrowia. Dzięki temu, z roku na rok używanie kijków podczas pieszych wycieczek zyskuje na popularności, a na rynku pojawiają się różnorodne, ulepszone modele. Jakie są najlepsze kije trekkingowe? Jak prawidłowo dobrać kijki trekkingowe?
Przed zakupem określonego modelu, należy odpowiedzieć na pytanie: jakie będzie przeznaczenie kijów? Choć z pozoru wszystkie wyglądają podobnie, część przeznaczona jest do użytku w górach, inne do spacerów w otoczeniu miejskiej zabudowy. Podczas długich górskich wycieczek istotna jest na przykład waga i rozmiar zakupionego sprzętu lub materiał, z którego wykonane są końcówki kijków trekkingowych. W przypadku marszu po twardej, betonowej nawierzchni, zaleca się stosowanie kijów do nordic walking.
Po podjęciu decyzji o użytkowaniu kijów podczas leśnych, górskich wędrówek – czas na dobranie odpowiedniego modelu. Na wstępie dobrym krokiem jest określenie półki cenowej, co nieco zawęzi poszukiwania.
Poniżej przedstawiamy listę elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kijki trekkingowe.
Kijki trekkingowe mogą być wykonane z dwóch materiałów:
Rączka to ważny element, zwłaszcza podczas długich spacerów. Zapewnia stabilizację nadgarstka oraz zapobiega otarciom. Do wyboru są trzy możliwości:
Na wytrzymałość, wagę oraz rozmiar kijków wpływa ilość segmentów, z których są zbudowane. Wyróżniamy kije:
Końcówki to jeden z najważniejszych elementów kijków trekkingowych – to one mają kontakt z podłożem w trakcie pieszych wycieczek. Osoby, które deklarują częste korzystanie z kijków, mogą wziąć pod uwagę nieco droższe, z wymiennymi końcówkami. Dzięki temu przy dużej eksploatacji sprzętu korzystniej będzie wymienić tylko jeden element niż kupić zupełnie nowe kijki.
Kupujący ma do wyboru końcówki:
Systemy blokujące pełnią ważną rolę podczas korzystania z kijków trekkingowych, wpływają na stabilizację, bezpieczeństwo oraz po prostu wygodę w użytkowaniu. Wyróżnia się trzy systemy blokujące:
Wiadomo już, na co zwrócić uwagę podczas wybierania kijków trekkingowych, poniżej przedstawiamy nasze propozycje, które być może jeszcze bardziej ułatwią wybór odpowiedniego modelu.
Powyższy model to ciekawe rozwiązanie dla osób niezdecydowanych pod względem przeznaczenia kijów, dzięki wymiennym końcówkom mogą one pełnić rolę zarówno kijków trekkingowych, jak również do nordic walking.
Charakterystyka:
Kijki przeznaczone dla osób wybierających się w długie podróże, ceniących sobie lekkość i proste użytkowanie.
Charakterystyka:
Są to kije trekkingowe zaliczane do serii pro, charakteryzujące się dużą wytrzymałością na złamania. Zalecane są dla osób wykonujących intensywne treningi.
Charakterystyka:
To propozycja dla osób planujących regularne, wymagające wędrówki. Kijki trekkingowe wykonane są w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć ich wytrzymałość przy jednoczesnym utrzymaniu stosunkowo niskiej wagi.
Charakterystyka:Kijki trekkingowe posiadające system blokowania z wykorzystaniem linki, co znacznie wpływa na szybkość rozłożenia ekwipunku oraz niewielki rozmiar po złożeniu.
Charakterystyka: