Data publikacji:

Jaki komputer do 4000? Najlepsze PC do gier i pracy biurowej

Decyzja o zakupie nowego komputera może stanowić spore wyzwanie. Nie tylko musimy zdecydować o tym, czy warto postawić na dobrego laptopa lub stacjonarnego peceta, ale wziąć pod uwagę przeznaczenie maszyny. Przeglądając oferty sklepów bardzo łatwo zgubić się w gąszczu technicznych terminów oraz nic nie mówiących nam statystyk. Radzimy na co zwracać uwagę podczas zakupów komputera do 4000 przeznaczonego pracy i gier. Tłumaczymy też, czego należy spodziewać się po takim PC.
komputer do 4000 zł

Komputer do gier pracy biurowej za 4000 złotych – co warto wiedzieć?

Nawet laik wie, że cena komputera w dużej mierze odzwierciedla jego wydajność, która z kolei przekłada się na to, w jaki sposób będzie on sprawdzał się w wykonywaniu poleconych mu zadań. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wydanie ok. 4000 złotych powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nawet taka kwota nie zapewni nam hi-endowego komputera, wyposażonego w najlepsze podzespoły. Aby stać się właścicielem takiej maszyny trzeba bowiem wydać nieraz nawet dwukrotnie lub trzykrotnie więcej. Są to jednak urządzenia przeznaczone głównie dla entuzjastów, z których możliwości i tak nie skorzysta przeciętny użytkownik.
4000 złotych to kwota pozwalająca znaleźć solidnego peceta do pracy, jak i zabawy z grami. To, jak poradzi on sobie z tymi zadaniami będzie zależało jednak od tego, czy zdecydujemy się na maszynę przenośną lub stacjonarną. Przeciętnie laptopy będą oferowały mniejszą moc za tą samą cenę, z drugiej strony są bardziej wszechstronne i nie wymagają dokupywania monitora, które nie wliczamy w cenę klasycznego blaszaka. Urządzenia te polecane są przede wszystkim, gdy planujemy wykorzystywać je głównie do pracy biurowej, przeglądania internetu i tylko okazjonalnie rozrywki z grami.
Jeżeli zależy nam na komputerze do 4000 złotych, który przede wszystkim posłuży do zabawy, wybór jest tutaj raczej oczywisty, stawiamy na pecety stacjonarne. Zaoferują one większą moc i wydajność niż laptopy w porównywalnej cenie, a co więcej pozwolą w przyszłości na ulepszenie wybranych komponentów.
Pamiętajmy jednak, że decydując się na blaszka przywiązujemy go do jednego miejsca w mieszkaniu, musimy też liczyć się z dodatkowymi wydatkami na monitor, głośniki, klawiaturę, myszkę, a czasem też zupełnie nowe biurko i krzesło. Transport peceta do gier będzie też znacznie trudniejszy w razie przeprowadzki, maszyna do gier nie tylko będzie dość duża, ale też waży nawet ponad 5 kg (w zależności od konstrukcji obudowy).
Dodajmy też, że w cenie do 4000 złotych możemy złożyć lub kupić gotowe zestawy komputerów w kompaktowych pecetów, przeznaczonych głównie do pracy biurowej. W tym segmencie cenowym możemy też natknąć się na urządzenia typu all-in-one, których wszystkie podzespoły zamknięte zostały w obudowie monitora.
komputer do 4000 zł

Czego oczekiwać po komputerze do 4000 złotych?

Podzespoły komputerów do 4000 złotych pozwolą na komfortową pracę ze wszystkim najpopularniejszymi aplikacjami biurowymi. Jeżeli poszukujemy modeli do pracy z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem, takim jak edytory muzyki, wideo oraz grafiki 2D i 3D, np. jako komputer dla grafika, powinniśmy szukać modeli w cenach zaczynających się powyżej progu 3000 złotych, zapewnią one poprawne działanie wielu z nich. Ważny będzie tutaj przede wszystkim solidny układ graficzny oraz procesor.
Fani gamingu nie powinni również być specjalnie zawiedzeni. Sprzęt stacjonarny w cenie zbliżającej się do górnej granicy budżetu będzie posiadał już najnowsze układy graficzne firmy Nvidia z serii GeForce RTX 3000 lub 4000. Choć ze względu na cenę będą to modele z niższej półki, nawet ich obecność pozwala na zabawę z najnowszymi tytułami w rozdzielczości 1080p i 1440p przy wysokim poziomie detali grafiki. Znacznie lepiej poradzą sobie w przypadku kilkuletnich produkcji, a także najpopularniejszych tytułów sieciowych, takich jak League of Legends, Apex Legends, CS: GO, Valorant, Fortnite czy Rocket League.
Laptopy do 4000 złotych poradzą sobie nieco gorzej z najbardziej wymagającymi grami, niedobory mocy będzie jednak częściowo maskować mniejszy wyświetlacz, pozwalający na granie 1080p i obniżenie poziomu detali, bez zauważalnego spadku jakości obrazu, za co odpowiadać będzie głównie ekran o przekątnej 15 cali, najczęściej spotykany w modelach tego typu.

Jakie podzespoły w komputerze do 4000 złotych?

Poniżej zebraliśmy wskazówki dotyczące poszczególnych podzespołów PC, które powinny znaleźć się w solidnym pececie do 4000 złotych. Dotyczą one w równym stopniu modeli stacjonarnych, jak i laptopów.

Procesor

Komputery w cenie do 4000 złotych będą posiadały na pokładzie wydajne układy Intela z serii Intel Core i3 i i5, które wystarczą do pracy biurowej oraz multimediów. W przypadku gamingu oraz zaawansowanych zastosowań skupmy się na CPU z oznaczeniem i5. W przypadku procesorów firmy AMD, zamkniemy się w budżecie wybierając procesory AMD Ryzen 3 lub 5. Tutaj także bardziej wymagającym użytkownikom zaleca się postawienie na układy Ryzen 5.
Zobacz nasz ranking procesorów

Płyta główna

Wybór płyty głównej interesować będzie wyłącznie osoby stawiające na modele stacjonarne. Możemy postawić tutaj na solidny układ ze średniej półki, w cenie do 300-500 złotych. Pamiętajmy, że płytę dobieramy bezpośrednio do procesora, z którym ma ona pracować, co znacząco ograniczy wybór produktów, ułatwiając podjęcie decyzji. Na zakupach warto zwrócić na liczbę obsługiwanych dysków, a także format płyty. Jeżeli zależy nam na kompaktowym PC sięgamy po modele z oznaczeniem Micro-ATX.

Pamięć RAM

Powszechnie obowiązującym standardem jest obecnie 16 GB pamięci RAM, które wystarczą do większości zastosowań i zabawy z grami. W razie razie potrzeby możemy dodać kolejną kość, ale tylko, gdy planujemy na poważnie używać peceta do edycji filmów i grafiki, albo streamowania.

Karta graficzna

W komputerach stacjonarnych do grania karta graficzna będzie odpowiadać za ponad połowę ceny zestawu. Dlatego też poszukując uniwersalnego sprzętu biurowego możemy na niej sporo zaoszczędzić, wybierając model w cenie do ok. 1000-1200 złotych. Fani elektronicznej rozrywki powinni dobrać kartę przed resztą podzespołów i dopasować odpowiednio wokół niej swój budżet. Warto celować w układy z serii GeForce RTX 3000 i GeForce RTX 4000, w cenie ok. 2000-2500 złotych. Karta graficzna do 2000 da nam już spore możliwości.
karta graficzna w komputerze do 4000
W laptopach zwracamy przede wszystkim uwagę na obecność dedykowanego układu graficznego Nvidii (GeForce z serii RTX 3000) lub AMD (Radeon), które pozwolą nam cieszyć się grami, a także skorzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji.

Dysk

W nowych pecetach standardem stały się już półprzewodnikowe dyski SSD na kartach M.2 NVME. Zamykając się w budżet w kwocie 4000 złotych możemy pozwolić sobie na modele o pojemności 512 GB. Jeżeli zależy nam na przechowywaniu danych warto zainwestować też w wewnętrzne lub zewnętrzne dyski HDD o pojemności do 2Tb.

Obudowa i chłodzenie

W przypadku komputerów stacjonarnych istotne jest też wybranie odpowiedniej obudowy. Dla modeli gamingowych liczy się przede wszystkim, w jakim stopniu pozwala ona na cyrkulację powietrza, co jest determinowane przez maksymalną liczbę wentylatorów, umiejscowienie kratek wentylacyjnych oraz przestronność w jej wnętrzu. Zazwyczaj kompletnie zbędne jest też dodatkowe chłodzenie procesora lub płyty głównej, z zadaniem tym poradzą sobie fabrycznie montowane rozwiązania, co więcej dodatkowe komponenty mocno uszczupliłyby i tak napięty budżet.
Zdjęcie: Envato Elements