Data modyfikacji:

Wybieramy komputer za 3000 zł

Czym powinien się charakteryzować komputer za 3000 zł? W artykule przyglądamy się najważniejszym parametrom, takim jak:

  • procesor
  • pamięć RAM
  • dysk
  • karta graficzna
  • obudowa

Przedstawimy także polecane modele komputerów do gier za 3000 zł.

komputery

Dla kogo komputer do 3000 złotych będzie dobrym wyborem?

Komputer stacjonarny to świetny wybór zarówno do pracy biurowej, jak i rozrywki. Mając do dyspozycji budżet 3000 złotych bez problemu dostaniesz urządzenie wyposażone w czterordzeniowy procesor i solidną kartę graficzną.

Dobra specyfikacja sprawia, że komputer do gier za 3000 złotych również sprawdzi się bez zarzutu. Być może nie wszystkie tytuły będą działać na najwyższych ustawieniach, ale zdecydowana większość nie powinna sprawiać problemów. Komputery stacjonarne tego typu mogą być również wykorzystane do obróbki zdjęć, czy montowania filmów. Jak widać zakres jest bardzo szeroki, dlatego każdy znajdzie sprzęt odpowiedni dla siebie.

Najważniejsze parametry komputerów stacjonarnych za 3000 zł

✅ procesor minimum 4-rdzeniowy

✅ 16 GB pamięci RAM

✅ karta graficzna dedykowana do gier

✅ dysk SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB

✅ porty USB typu A, USB typu C, LAN

✅ dobre chłodzenie

Procesor

Procesor jest sercem każdego komputera stacjonarnego, dlatego warto wybrać model, który zapewni odpowiednią wydajność. Na jaki procesor się zdecydować? Jednostki dwurdzeniowe mogą być trochę za słabe, dlatego lepiej uwagę kierować ku procesorom czterordzeniowym. Przy korzystaniu z wymagających programów różnica będzie widoczna!

Pamięć RAM

Im więcej pamięci RAM, tym lepiej, ponieważ zarówno gry, jak i rozmaite programy potrzebują jej nieco więcej. Za absolutne minimum uważa się 8 GB, jednak najlepiej, aby komputer za 3000 zł miał 16 GB pamięci RAM. W tego typu urządzeniach istnieje możliwość rozbudowy, dlatego w przyszłości będzie można dołożyć kolejne kości z pamięcią.

Karta graficzna

Karty graficzne dzielą się na zintegrowane i dedykowane. Do gier lepiej wybierać karty dedykowane, które charakteryzują się dużo lepszą wydajnością. W założonym budżecie znalezienie takiej karty może być jednak trudne. Do większości codziennych zadań zintegrowana karta graficzna będzie odpowiednia.

Dysk

W komputerze stacjonarnym do 3000 złotych liczy się wydajność, ale również odpowiednio duża przestrzeń na pliki. Dlatego najlepszym wyborem jest zakup urządzenia z dyskiem SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB. Będzie on służył głównie do instalacji systemu operacyjnego, a także przechowywania najważniejszych plików.

Drugim dyskiem będzie HDD, który charakteryzuje się wolniejszym działaniem, ale sporą pojemnością. Tam można magazynować zdjęcia, filmy i inne pliki, których nie używamy na co dzień. Wiele płyt głównych ma kilka slotów na dyski, dlatego w przyszłości można dołożyć kolejną pamięć masową.

Obudowa

Wybór obudowy jest kwestią indywidualną. Jeśli zależy ci na maksymalnym obniżeniu ceny, to wystarczy kupić podstawową obudowę za kilkadziesiąt złotych. W lepszych modelach stosuje się nie tylko lepsze materiały, ale także dodatkowy system chłodzenia i kolorowe podświetlenie. Podpowiedzią będzie nasz ranking obudów komputerowych.

Obudowy komputerowe możemy podzielić na:

  • Big Tower - duże obudowy mające za zadanie pomieścić najwydajniejsze podzespoły, a także duże wentylatory. Dodatkowo można w nich zmieścić praktycznie każdy rodzaj zasilacza, łącznie z ATX.
  • Middle Tower – zapewniają sporo miejsca na podzespoły przy jednoczesnym ograniczeniu rozmiarów. W cenie do 3000 złotych to właśnie ten rodzaj obudowy jest niezwykle chętnie wybierany.
  • Mini Tower - te obudowy są najmniejsze i bez problemu zmieścisz ją pod każdym biurkiem. Ich cechą charakterystyczną jest obsługa zasilaczy ATX, microATX oraz Mini ITX. Ten rodzaj stosuje się rzadziej w komputerach gamingowych, a częściej w urządzeniach do pracy biurowej i standardowego, codziennego użytkowania.
  • Cube - w segmencie komputerów za 3000 złotych rzadziej spotkamy obudowy Cube. Zredukowana wysokość i kształt przypominający sześcian sprawiają, że taki sprzęt można postawić nawet na biurku.

Chłodzenie

Wysoka temperatura podzespołów prowadzi często do ich przegrzania, a to ma bezpośredni wpływ na spadek wydajności. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować odpowiedni system chłodzenia.

Podzespoły, takie jak karta graficzna, pamięć RAM czy procesor korzystają z własnych radiatorów przygotowanych przez producentów. Głównie możemy je znaleźć w modelach typowo gamingowych. Duży wentylator zamontowany w obudowie to dodatkowy przepływ powietrza i jeszcze lepsza praca całego urządzenia.

Dostępność portów

Złącza obecne w komputerze stacjonarnym służą do podłączania zewnętrznych urządzeń. Co powinno znaleźć się w sprzęcie za 3000 złotych? Na pewno warto mieć porty USB typu A oraz USB typu C. Większość sprzętów i akcesoriów korzysta z tych złączy, dlatego podłączenie ich do komputera nie będzie problemem. Dobrym pomysłem jest wybór karty graficznej z portem HDMI. Obowiązkowy jest również port LAN, a także wejścia do podłączenia głośników.

komputer

Czy komputer za 3000 złotych będzie odpowiednie do grania?

Komputer stacjonarny za 3000 złotych jest znacznie lepszym wyborem do grania niż chociażby laptop. Znajdziemy w nim na tyle mocne podzespoły, że odpalenie wielu znanych gier będzie jak najbardziej możliwe. W połączeniu z dobrej klasy monitorem będziesz mógł osiągnąć przyzwoitą płynność nawet na wysokich ustawieniach grafiki.

Być może komputer za 3000 zł nie jest idealnym wyborem dla profesjonalistów, ale dla początkujących i średnio zaawansowanych jak najbardziej tak.

Polecane komputery za 3000 zł

HP 295MT G6

Autor: Bartłomiej Mazurek