Data publikacji:

Jaki komputer za 3000 zł wybrać?

Zakup nowego komputera nigdy nie jest specjalnie prostym zadaniem. Jest to trudniejsze, tym bardziej jeśli nie orientujemy się za bardzo w świecie nowych technologii, ani w sprzęcie PC. W takim przypadku możemy być kompletnie zagubieni w gąszczu specjalistycznej terminologii oraz nic nie mówiących nam statystyk. Podpowiadamy zatem, na co zwracać uwagę podczas wyboru komputera do 3000 złotych, a także czego można spodziewać się po takiej maszynie.
komputer do 3000 zł

Komputer do 3000 złotych – co warto wiedzieć?

Na początek należy koniecznie podkreślić, że 3000 złotych nie jest wbrew pozorom dużą kwotą na zakup PC. Z budżetem w tej wysokości unikniemy najtańszych maszyn, ale z drugiej strony nie będzie nas stać na sprzęt z wyższej półki. Komputer w tym segmencie cenowym będzie przede wszystkim solidnym pecetem do codziennej pracy i nauki, pozwoli też cieszyć się multimediami oraz od czasu do czasu grami.
W przypadku, gdy poszukujemy rozwiązania „wszystko w jednym” naturalnym wyborem jest laptop w cenie do 3000 złotych. Ograniczają się do tej kwoty wybierzemy spośród wielu maszyn, wśród których znajdą się też kompaktowe modele z wyświetlaczami 12-14 cali, przydające się zwłaszcza do pracy poza domem.
Co gdy nie interesuje nas specjalnie komputer przenośny? Naturalną odpowiedzią jest oczywiście sprzęt stacjonarny, który będzie przywiązany do jednego miejsca w domu, mieszkaniu lub biurze. Przeciętnie komputery takie oferują większą moc niż laptopy, z drugiej strony musimy pamiętać, że do kwoty 3000 złotych musimy dodać też koszt zakupu monitora, głośników, klawiatury, myszki, a czasem też nowego krzesła i biurka. Pamiętajmy też, że w omawianej cenie znajdziemy też wiele modeli zamkniętych w niewielkich obudowach, pozbawionych głośnego systemu chłodzenia, które można ustawić nawet na małej przestrzeni.

Czego oczekiwać po komputerze do 3000 złotych?

Jeżeli zależy nam na komputerze do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafiki i zdjęć, montaż wideo lub projektowanie w 2D i 3D, bardzo szybko odkryjemy, że maszyna do 3000 złotych nie zapewni nam specjalnie wysokiego komfort pracy, a w niektórych przypadkach wręcz ją uniemożliwi. Na komputer dla grafika musimy wyłożyć co najmniej 4000 złotych.
komputer za 3000
Z podobnym problemem spotkają się fani gamingu. Modele stacjonarne i laptopy do 3000 złotych trudno określić mianem solidnych maszyn do najnowszych gier. Bez problemu będziemy mogli jednak bawić się na nich w kilkuletnie klasyki i mniej wymagające produkcje indie, a także najpopularniejsze gry sieciowe, które są świetnie zoptymalizowane do zabawy na prawie każdym współczesnym pececie. W tej ostatniej grupie wymienić można tytuły, takie jak League of Legends, Apex Legends, CS:GO lub Fortnite czy Rocket League.
Zarówno laptopy, jak i stacjonarne maszyny do 3000 złotych są idealnymi pecetami do pracy z aplikacjami biurowymi, przeglądania internetu, korzystania z mediów społecznościowych, multimediów i serwisów streamingowych. Ze względu na większa wydajność, osoby planujące dłuższą zabawę z grami na pececie, a także wykonywanie nieco bardziej zaawansowanych zadań, powinny rozglądać się jednak przede wszystkim za urządzeniami stacjonarnymi.

Jaki komputer stacjonarny do 3000 złotych?

Procesor

Na jaki procesor możemy liczyć? Składając komputer w kwocie do 3000 złotych, rozglądamy się przede wszystkim z budżetowymi procesorami firmy Intel z serii Intel Core i3 lub Intel Core i5, albo najtańszymi układami od AMD (AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5). Bez względu na wybrany model mamy gwarancję solidnej wydajność peceta w najważniejszych codziennych zastosowaniach.

Płyta główna

Operując w kwocie do 3000 złotych, stawiamy na tańsze płyty główne, które oferują podstawowe wyposażenie. Pamiętajmy, że płyty współpracują wyłącznie z wybranymi modelami procesorów Intela lub AMD, decyzja o wyborze CPU ograniczy pulę modeli spośród których wybierzemy ten właściwy. Decydując się na modele z ograniczoną liczbą wejść rozszerzeniowych PCI Express możemy zbudować komputer w formacie Micro-ATX korzystający z mniejsze obudowy.

Pamięć RAM

Absolutnym minimum dla współczesnych komputerów jest 8 GB, choć prawie zawsze warto dopłacić i zainwestować w kości o łącznej pojemności 16 GB. Dodatkowa pamięć przyda się nie tylko w grach, ale też podczas surfowania w sieci, popularne programy oraz przeglądarki internetowe, zwłaszcza jeżeli korzystamy z nich jednocześnie, potrafią być bardzo pamięciożerne.

Karta graficzna

Osoby, które nie planują wykorzystywać komputera do gier mogą bardzo łatwo zaoszczędzić na układzie graficznym, decydując się na procesor z wbudowanym GPU, który zapewnia wydajność odpowiednią do codziennej pracy. Rozwiązanie to pozwoli też zamknąć peceta w znacznie mniejszej obudowie.
gpu komputer za 3000
Gracze składający komputer do 3000 złotych poszukują przede wszystkim układów w cenie do ok. 1000-1200 złotych. Będą to solidne, acz starsze i najmniej wydajne wersje dedykowanych układów gamingowych, znajdziemy je zarówno wśród produktów firmy Nvidia (GeForce), jak i AMD (Radeon).

Dysk

Obecnie stawiamy przede wszystkim na szybkie i niezawodne półprzewodnikowe dyski SSD. Zamykając się w budżecie do 3000 złotych będzie nas stać zazwyczaj na napęd o pojemności 512 GB. Kupujący, które chcą przechowywać duże ilość danych w podobnej cenie kupią jednak wolniejszy magnetyczny dysk HDD przechowujący od 2 do 4TB plików.

Obudowa, chłodzenie i zasilacz

Jeżeli nie zależy nam specjalnie na wyglądzie zewnętrznym PC możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, decydując się na najprostsze modele obudów. Ponieważ nie montujemy w komputerze topowych podzespołów nie musimy też inwestować w drogie zasilacze o mocy 600W lub większej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku chłodzenia, komponenty będą pracować w zadowalający sposób z fabrycznymi wentylatorami.

Samodzielne składanie peceta lub gotowy zestaw PC – co wybrać?

Komputer stacjonarny możemy złożyć samodzielnie lub zdecydować się na kupno gotowego zestawu przygotowanego przez sklep lub konkretnego producenta. Z reguły, budowa własnego PC jest prawie zawsze bardziej opłacalnym wyjściem. Opcja ta pozwala bowiem na dobranie komponentów odpowiadających w większym stopniu indywidualnym potrzebom (np. nieco lepsza grafika lub większy dysk). Możemy także skorzystać z promocji na konkretne komponenty, a nawet zdecydować się na kupno używanych części, co jest niezwykle atrakcyjne zwłaszcza w przypadku GPU.
Gotowe zestawy komputerowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się na siłach, by samodzielnie zbudować własną maszynę. Warto jednak pamiętać, że w razie awarii jednego komponentu musimy zwrócić cały PC do serwisu. Nie mamy też możliwości dokonywania zmian lub ulepszeń bez utraty gwarancji.

Jaki laptop do 3000 złotych?

To jaki laptop wybierzemy w cenie do 3000 złotych zależy przede wszystkim od jego zastosowania. Jeżeli szukamy wydajnego sprzętu do codziennego użytku i pracy inwestujemy w większe modele z ekranami 15-17 cali, w kwocie powyżej 2500 złotych. W wypadku, gdy laptop zabieramy często ze sobą z domu (np. na uczelnię czy do kawiarni) i służy nam on jako dodatkowa maszyna, stanowiąca uzupełnienie komputera stacjonarnego lub drugiego mocniejszego laptopa, rozsądniej jest postawić na kompaktowe modele z mniejszymi ekranami i rozwiązania hybrydowe (laptop działa jak tablet). Odznaczają się one nie tylko niską wagą, ale też dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu.
Zdjęcie: Envato Elements