Data modyfikacji:

Końcówka drążka kierowniczego. Objawy zużycia i wymiana

Precyzyjne prowadzenie samochodu wymaga od zawieszenia oraz układu kierowniczego idealnego spasowania. Nawet najdrobniejszy luz na jednym elemencie może być mocno wyczuwalny w trakcie jazdy. Częstą przyczyną nerwowej pracy kierownicy są luzy na końcówkach drążków kierowniczych. Jakie są objawy zużycia końcówek drążków i kiedy należy je wymienić na nowe? Podpowiadamy.

końcówka drążka kierowniczego objawy

Czym jest końcówka drążka kierowniczego?

Za przeniesienie ruchu kierownicy z przekładni na zwrotnicę koła odpowiadają drążki kierownicze. Nie mogą być jednak zamocowane na klasycznym sworzniu, ponieważ osadzone na wahaczach lub kolumnie MacPhersona przednie koła muszą poruszać się także w płaszczyźnie góra – dół. Z tego powodu stosuje się końcówki drążków kierowniczych, które zapewniają ruch w wielu płaszczyznach.

Klasyczna końcówka drążka kierowniczego składa się z krótkiego ramienia oraz przegubu kulowego. Oba elementy tworzą literę L. Niewielki trzpień osadzony w przegubie powinien poruszać się z wyraźnym oporem wstępnym. Wnętrze przegubu zabezpieczone jest gumową osłoną zapobiegającą dostawaniu się wody oraz zanieczyszczeń. W środku przegubu znajdziemy smar, który chroni metalową kulę przed zatarciem.

Sprawdź również, na czym polega regulacja hamulca ręcznego.

Zużyta końcówka drążka kierowniczego – objawy i przyczyny

Do najpopularniejszych uszkodzeń końcówki drążka kierowniczego należy uszkodzenie gumowej osłony. Nawet drobna nieszczelność może doprowadzić do gromadzenia się w przegubie wilgoci oraz zabrudzeń.

Znajdujący się w środku smar szybko traci swoje właściwości, a sama końcówka pracuje z coraz większym oporem. Z czasem ubytki materiału mogą być tak duże, że opór przeradza się w zbyt duży luz. Luźno pracujący przegub nie jest w stanie zapewnić precyzji prowadzenia koła.

Po czym poznać uszkodzenie końcówki drążka kierownicy? Jakie są objawy? Nabardziej typowe to luzy na kierownicy, nerwowe prowadzenie auta oraz stuki wydobywające się spod maski. W niektórych sytuacjach może wystąpić problem z ustawieniem zbieżności przednich kół. Sygnałem informującym o zużyciu końcówek drążków kierowniczych może być również opóźniona reakcja kół na ruch kierownicą, zwłaszcza podczas dynamicznej zmiany kierunku.

Ze względu na zły stan poboczy najczęściej uszkodzeniu ulega końcówka drążka kierowniczego. Nie zmienia to jednak faktu, że każdorazowo należy wymienić obie sztuki, nawet wtedy, gdy druga końcówka nie wykazuje zużycia.

Jak sprawdzić stan końcówek drążka kierowniczego?

Kondycję drążków kierowniczych można ocenić na kilka sposobów. Ten najprostszy polega na delikatnym poruszaniu kierownicą na postoju. Jeśli wyczujesz spory luz, a koła pozostaną nieruchome, można podejrzewać uszkodzenie końcówek. Drugi sposób to uniesienie przedniego koła i poruszenie nim na boki. Podczas takiej próby nie powinny pojawić się żadne luzy ani stuki.

Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, co do uszkodzenia końcówek drążka kierowniczego, a nie jesteś pewnien objawów, wymontuj końcówki z samochodu. Nawet najdrobniejszy luz kwalifikuje je do wymiany. Przegub powinien pracować stosunkowo sztywno i pozostawać w wybranej pozycji.

Czym grozi jazda z niesprawnymi końcówkami drążka kierowniczego?

Mocne zużycie końcówek drążków kierowniczych jest niezwykle niebezpieczne w trakcie jazdy. Sprawia, że samochód staje się nerwowy, a prowadzenie go wymaga czujności. Zdarza się, że samochód nagle zmienia tor jazdy lub zachowuje się niepewnie na nierównościach. W skrajnych przypadkach przegub całkowicie może wypiąć się ze zwrotnicy, co spowoduje odczepienie się koła.

Warto jednak wiedzieć, że nawet jazda z delikatnie zużytą końcówką drążka ma swoje wady. Skutkiem jest chociażby obniżony komfort jazdy, a także konieczność nasłuchiwania niepokojących stuków. Dodatkowo skończy się to również nierównomiernym zużyciem opon, co naraża kierowcę na zwiększone koszty eksploatacyjne. Biorąc pod uwagę, że ceny końcówek drążków kierowniczych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, nie ma sensu na tym oszczędzać.

Jak wygląda wymiana końcówki drążka kierowniczego?

Samodzielna wymiana końcówek drążków kierowniczych nie jest trudna. Dostęp do nich jest stosunkowo łatwy, a cały proces trwa nie więcej niż godzinę. Największą trudność mogą sprawić zapieczone lub zardzewiałe śruby, dlatego warto zawczasu przygotować odrdzewiacz oraz środek penetrujący.

Demontaż końcówki drążka rozpocznij od zdjęcia koła. Aby prace były bezpieczne, nie zapomnij o postawieniu samochodu na specjalnych kobyłkach. Po ściągnięciu koła zaznacz pozycję starej końcówki drążka i przejdź do jej odkręcania. Możesz także policzyć liczbę obrotów potrzebnych do odkręcenia. Pomoże ci to w montażu nowego przegubu.

Wymianę końcówki drążka kierowniczego rozpocznij od delikatnego poluzowania nakrętki kontrującej. Następnie odkręć śrubę przy zwrotnicy i wybij przegub. Możesz także użyć specjalnego ściągacza do przegubów.

Gdy uda ci się wyjąć śrubę, wykręć końcówkę z drążka kierowniczego. Nowy element wkręć do tego samego momentu, a następnie przykręć do zwrotnicy. Nie zapomnij o zaciśnięciu nakrętki kontrującej. Po wymianie elementu udaj się na ustawienie zbieżności kół do specjalistycznego zakładu. Wymaga tego niemal każda ingerencja w zawieszenie oraz układ kierowniczy.

Unikaj tanich zamienników

Wyjątkowo niska cena końcówki drążka kierowniczego powinna zapalić ci czerwoną lampkę w głowie. Na rynku aż roi się od niskiej jakości elementów, które bardzo szybko zużywają się na nierównościach.

Pamiętaj, że ta niepozorna część przenosi ruchy kierownicy na koła, dlatego musi być wykonana z solidnych, sprawdzonych materiałów. Renomowane marki produkujące części zamienne to m.in. TRW, SWAG, Febi Bilstein, Moog, Delphi czy Lemforder.

Autor: Szymon Sonik