Data modyfikacji:

Korniki w domu? Sprawdź, jak pozbyć się korników

Korniki to drobnej wielkości owady, które znane są ze swojego wiecznego apetytu na drewno. Zazwyczaj mieszkają w lasach, gdzie jedzenia mają pod dostatkiem, niemniej czasem trafiają do naszych domów. Sprawdź, jak rozpoznać korniki w domu i jak pozbyć się korników za pomocą specjalistycznych metod.

korniki w domu

Jak rozpoznać korniki w domu?

Pojawienie się nieproszonych gości, czy to mrówek, czy karaluchów w domu nigdy nie jest przez nas mile widziane. Podobnie jest z kornikami. Jak wygląda kornik? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, na to pytanie, ponieważ pod nazwą „korniki” kryje się wiele owadów, które mogą zamieszkiwać w drewnianych meblach, belkach albo schodach. Najczęściej są to takie okazy jak kołatek domowy, zmorsznik czerwony, miazgowiec parkietowiec albo kołatek wrężyk.

Wszystkie one nieco różnią się wyglądem, ale mają jedną cechę wspólną – wydają ciche dźwięki, które można porównać do chrupania czy drapania. Dźwięki te z wiadomych względów najłatwiej wychwycić późnym wieczorem lub w nocy. Jeśli próba lokalizacji źródła dźwięku doprowadza do drewnianego mebla czy belki, to sprawa wydaje się być jasna – potrzeby jest sposób na korniki. Warto dodać, że po dłuższym okresie działalności korników w drewnie mogą pojawić się wyraźne, drobne dziurki.

Domowe sposoby na korniki

Czy korniki z domu można łatwo wypłoszyć? To zależy – od rodzaju owadów, które zamieszkały w drewnie, ich ilości oraz odporności na likwidujące je działanie. Na początek warto wypróbować domowe sposoby na pożegnanie pasożytów. Jak się pozbyć korników?

Cebula na korniki w domu

Korniki nie przepadają za zapachem i smakiem cebuli, więc warzywo może je skutecznie przepędzić. Przez 14 dni smaruj drewno plasterkiem cebuli. Jeśli w kawałku drewna są jakieś małe pęknięcia czy dziurki, w tych miejscach szczególnie mocno dociskaj warzywo. Po 14 dniach zrób kilka dni przerwy. Nasłuchuj, czy znowu słychać zajadające się drewnem owady. Jeśli tak – powtórz swoje działania.

Przeczytaj także: Jak usunąć sierść z koca, dywanu lub kanapy?

Terpentyna sposobem na korniki

Świetny domowy środek na korniki to terpentyna. Aby wyrzucić owady z domu, nabierz płyn do dużej strzykawki, a następnie zaaplikuj go w drewno (w wielu miejscach). Po kilku dniach możesz powtórzyć cały proces – powinno to zlikwidować problem na stałe. 

Inny sposób na wykorzystanie terpentyny do walki ze szkodnikami (którego niestety nie można zastosować np. na korniki w dachu), to rozlanie jej do czterech pokrywek od słoików, do których następnie trzeba włożyć nogi stojącego mebla.

Uwaga! Niektórzy zalecają, aby terpentynę połączyć z naftą – w proporcjach 1:1. Podobno taka mieszanka jest jeszcze bardziej zabójcza dla korników.

Dobry preparat na korniki – czyli jaki?

Jeśli domowe sposoby na korniki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć już po broń większego rażenia, czyli po specjalistyczne preparaty. Te najskuteczniejsze zawierają substancje takie jak cyphenotryna, permetryna czy deltametryna.

Dobry środek na korniki to na przykład Vigonez 30. Produkt zawiera cypermetrynę (10g/100g produktu) oraz tetrametrynę (2g/100g). Działa na dorosłe osobniki oraz na larwy. Preparat po rozcieńczeniu jest bezpieczny dla ludzi i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

Inny dobry produkt to owadobójczy Hylotox Altax, który także zwalcza zarówno dorosłe korniki, jak i larwy. Świetnie sprawdza się szczególnie w celu zlikwidowania pasożytów z drewnianych podłóg.

Korniki w domu zwalczysz również za pomocą sprayu o nazwie Vigonez neptune. To środek, który natychmiastowo likwiduje zarówno dorosłe owady, jak i larwy. Jest bezwonny, nie plami i nie pozostawia widocznych śladów. Efekty jego działania utrzymują się aż przez 6 miesięcy, a dzięki dołączonej rurce można nanieść go na trudno dostępne miejsca.

Autor: Robert Wojtaś