Data modyfikacji:

Książki, które warto przeczytać

Uwielbiacie czytać książki i cały czas szukacie nowych tytułów, które pochłonęłyby was równie mocno, co ulubione powieści? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tekstu, ponieważ znajdziecie w nim propozycje ciekawych książek reprezentujących różne gatunki literackie. Znajdźcie coś dla siebie!
ksiazki ktore warto przeczytac

Jakie książki warto przeczytać? Polecane tytuły

Uwielbiasz czytać, ale nie wiesz, po jaką lekturę sięgnąć? Jakie będą najlepsze książki? Zobacz nasz propozycje książek, które warto przeczytać.

  1. „Amerykańscy bogowie”, Neil Gaiman
  2. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”, H.P. Lovecraft
  3. Saga Endera, Orson Scott Card
  4. „Diuna”, Frank Herbert
  5. „Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk
  6. „To”, Stephen King
  7. „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”, Philip K. Dick
  8. „Ślepnąc od świateł”, Jakub Żulczyk
  9. Seria „Metro”, Dmitry Glukhovsky
  10. „Dracula”, Bram Stoker

„Amerykańscy bogowie”, Neil Gaiman

Neil Gaiman to niezwykle ceniony brytyjski pisarz, który ma w swoim dorobku zarówno powieści, jak i komiksy. „Amerykańscy bogowie” to zdecydowanie jedno z jego ważniejszych dzieł, dlatego zdecydowanie powinniście się z nim zapoznać. Dlaczego? Ponieważ to fascynująca literatura drogi, w której śledzimy losy byłego więźnia. Cień dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku, po czym natrafia na tajemniczego Pana Wednesdaya, zlecającego mu pracę. Mężczyzna zostaje jego szoferem, co prowadzi go do wielu przygód na granicy fikcji, fantazji i mitów. Tytuł bez wątpienia należy do jednych z najlepszych książek fantasy.

„Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”, H.P. Lovecraft

We współczesnej popkulturze z pewnością wielokrotnie natknęliście się na nawiązania do mitologii Cthulhu i możliwe, że nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy. Jeżeli nałogowo chłoniecie książki, gry, filmy i seriale, to obowiązkowo musicie zapoznać się z twórczością H.P. Lovecrafta, która jest inspiracją dla wielu innych twórców. W zbiorze „Zgroza w Dunwich” znajdziecie najważniejsze nowele Samotnika z Providence, które idealnie wprowadzą was do świata Przedwiecznych bóstw z głębin oceanu. W książce znajdziecie m.in. takie opowiadania jak „Dagon”, „Zew Cthulhu” czy „Kolor z innego wszechświata”.

Saga Endera, Orson Scott Card

Zamiast fantasy wolelibyście przeczytać coś związanego z gatunkiem science fiction? Z pomocą przychodzi Orson Scott Card i jego saga o Andrew Wigginie. Cykl składa się z aż siedmiu głównych powieści oraz kilku pobocznych serii osadzonych w tym samym uniwersum. Historia głównego bohatera rozpoczyna się w momencie, gdy jako dziecko zostaje zwerbowany do Szkoły Bojowej, w której jest szkolony do wojny z obcą rasą owadopodobnych istot zagrażających ludzkości. Autor w ciekawy sposób rozwija poszczególne wątki, wychodząc poza sztampowe sci-fi, oferując czytelnikom bardziej ambitną historię.

„Diuna”, Frank Herbert

A skoro już jesteśmy przy science fiction, to nie możemy zapomnieć o kultowej „Diunie” Franka Herberta. Autor nie tylko przygotował fantastyczną, wielowątkową opowieść, ale od podstaw wykreował własny, bardzo złożony świat, który fascynuje czytelników już od pierwszych stron. Pisarz zabrał nas w podróż na pustynną planetę Arrakis, gdzie ludzkość wydobywa tzw. melanż, czyli substancję umożliwiającą odbywanie podróży kosmicznych, a nawet wydłużanie życia. Jak łatwo się domyślić, każdy chciałby przejąć kontrolę nad tym surowcem, co prowadzi do konfliktów i dworskich intryg.

„Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk

Rok 2018 zdecydowanie należał do polskiej pisarki Olgi Tokarczuk, która otrzymała wtedy nagrodę Nobla. Pojawienie się przynajmniej jednej publikacji tej autorki na mojej liście było więc obowiązkiem. Powieść „Księgi Jakubowe” opowiada o młodym i charyzmatycznym Żydzie, który postanowił ogłosić się Mesjaszem, co doprowadziło do powstania heretyckiej sekty frankistów. W książce znalazło się również miejsce dla innych historycznych postaci żyjących w czasach istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

„To”, Stephen King

Jesteście miłośnikami książek horrorów i szukacie jakiejś powieści, którą moglibyście wypełnić długie jesienno-zimowe wieczory? Idealną dla was propozycją będzie powieść „To” od mistrza grozy, czyli Stephena Kinga. Książka liczy sobie ponad tysiąc sto stron, dlatego raczej prędko nie odłożycie jej na półkę. Historia została podzielona na dwie części – w pierwszej śledzimy losy dzieciaków walczących z morderczym klaunem Pennywise’em, zaś w drugiej przenosimy się w przyszłość, gdy bohaterowie są już dorosłymi ludźmi, próbującymi poradzić sobie z traumami młodości.

„Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”, Philip K. Dick

Skoro do zestawienia trafił Frank Herbert, to nie mogło również zabraknąć kolejnego wybitnego twórcy specjalizującego się w literaturze science fiction. Philip K. Dick – bo o nim mowa – ma na koncie mnóstwo wybitnych dzieł, ale to właśnie „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” zyskało największą popularność. Z pewnością po części przyczynił się do tego sukces filmu „Blade Runner” Ridleya Scotta, choć i bez tego książka jest w stanie wybronić się świetną fabułą i ciekawą filozoficzną przeprawą przez studium człowieczeństwa.

„Ślepnąc od świateł”, Jakub Żulczyk

Powieści kryminalne wśród czytelników cieszą się równie dużą popularnością, co powieści fantasy czy romanse. Jeśli należycie do grona osób czytających tego typu literaturę, to mogę wam polecić dzieło polskiego pisarza „Ślepnąc od świateł”. Jakub Żulczyk w swoim thrillerze opowiedział o tajemniczym Kubie, specjalizującym się w sprzedaży narkotyków wpływowym osobom w Warszawie. Kiedy z więzienia wychodzi pewien gangster starej daty, praca dilera staje się trudniejsza niż zwykle. W życiu bohatera zaczyna pojawiać się coraz większy chaos.

Seria „Metro”, Dmitry Glukhovsky

Klimaty postapokliptyczne od zawsze interesowały twórców gier, filmów i – oczywiście – książek. W tym miejscu mógłbym polecić „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich, lecz zdecydowanie bardziej wolę zachęcić was do przeczytania cyklu przygotowanego przez Glukhovsky’ego. Głównym powodem jest długość serii „Metro” – projekt nie tylko składa się z głównej trylogii, ale także wielu pobocznych powieści pisanych przez innych autorów. Dzięki temu fani postapo mogą zagwarantować sobie lekturę na wiele miesięcy.

„Dracula”, Bram Stoker

Jeśli horrory to wasz ulubiony gatunek, to tym bardziej musicie nadrobić zaległości i przeczytać powieść Brama Stokera. „Dracula” to prawdziwa klasyka literatury grozy, która stała się podstawą dla wielu innych dzieł, w tym filmów, seriali czy gier wideo. Żeby więc zrozumieć liczne odniesienia w popkulturze, warto zapoznać się z oryginalną historią o Jonathanie Harkerze, który przybył do Transylwanii na spotkanie z tytułowym hrabią Draculą.
Autor: Łukasz Morawski