Data modyfikacji:

Polecane książki na faktach

Czasami życie pisze najlepsze scenariusze, dlatego nie zawsze trzeba uciekać do powieści fantasy, horrorów czy science fiction, żeby obcować z fantastycznymi historiami, które niekiedy potrafią zjeżyć włosy na głowie. W tym zestawieniu przyjrzymy się ciekawym książkom na faktach, opowiadającym o świecie biznesów, brutalnych wojnach i dążeniu do realizacji własnych marzeń.

książka

Książki na faktach, które warto przeczytać

Uważasz, że najlepsze książki pisze samo życie? Mamy dla ciebie kilka polecanych lektur. Na poniższej liście znajdują się zarówno powieści bazujące na prawdziwych wydarzeniach, jak i literatura faktu, która w formie reportażowej przedstawia konkretne wydarzenia.

  1. Wszystko za Everest
  2. Netflix. To się nigdy nie uda
  3. Niezłomny
  4. Gomorra. Podróż po imperium kamorry
  5. Wojny konsolowe
  6. Lion. Droga do domu
  7. Rozmowy z katem
  8. Cel snajpera
  9. Topiel
  10. Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku

Wszystko za Everest, Jon Krakauer

10 maja 1996 roku trzy zespoły alpinistów postanowiły w tym samym czasie zdobyć szczyt Mount Everest. Niestety, gdy już zbyt mocno oddalili się od bezpiecznego miejsca, rozpętała się solidna burza. W tym momencie rozpoczęła się dramatyczna walka o przetrwanie, które było możliwe wyłącznie dzięki współpracy pomiędzy członkami ekspedycji.

Jon Krakauer był jedną z osób, której udało się przetrwać zawieruchę i wrócić do domu. Mężczyzna postanowił spisać swoją historię w książce „Wszystko za Everest”. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli książek o górach.

Netflix. To się nigdy nie uda, Marc Randolph

W ostatnich latach platformy streamingowe zyskują na coraz większej sile, a pandemia koronawirusa była dla nich najlepszym testem. Zdecydowanie najlepiej na rynku radzi sobie popularny Netflix, który oferuje tak dużą bazę filmów i seriali, że praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Marc Randolph (współzałożyciel i pierwszy CEO) opowiedział o trudnych początkach firmy, o wypożyczaniu kaset VHS i odważnych, a zarazem ryzykownych, decyzjach, które sprawiły, że Netflix może cieszyć się obecnie takim uznaniem wśród widzów. Warta polecenia książka na faktach nie tylko dla kinomanów.

Niezłomny, Laura Hillenbrand

Historia przedstawiona w książkce na faktach autorstwa Laury Hillenbrand jest tak ekscytująca, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Powieść „Niezłomny” opowiada o życiu Louisa Zamperiniego, którego samolot podczas II wojny światowej rozbił się na Pacyfiku.

Walka o życie na otwartych wodach nie skończyła jednak tragedii amerykańskiego żołnierza. Mężczyzna trafił potem do japońskiego obozu jenieckiego, co na zawsze odmieniło jego życie. Jeżeli szukasz wciągającej książki biograficznej, sięgnij po tę pozycję.

Gomorra. Podróż po imperium kamorry, Roberto Saviano

Autor książki „Gomorra. Podróż po imperium kamorry” narażał swoje życie, żeby zdobyć jak najwięcej informacji o zorganizowanej siatce przestępczej działającej na terenie Neapolu. Roberto Saviano obserwował z bliska coraz to bardziej szemrane interesy kamorry, która nie tylko parała się handlem narkotykami na dużą skalę, ale również zdobywała swoje wpływy na rynkach budownictwa i nie tylko.

Wojny konsolowe, J. Harris Blake

Branża gier wideo to twardy kawał chleba, w którym rozgrywa się wiele ludzkich dramatów i wewnętrznych gierek. Książka „Wojny konsolowe” jest oparta na faktach i przenosi nas do początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to znaczenie firmy Sega słabło, a Nintendo prężnie rosło w siłę. J. Harris Blake w swoim dziele przedstawia poruszające wydarzenia, które na zawsze zmieniły układ sił na rynku gier i technologii.

Lion. Droga do domu, Saroo Brierley

Historia spisana przez indyjskiego pisarza Saroo Brierleya opowiada o prawdziwych wydarzeniach z jego życia, rozgrywających się na przestrzeni prawie trzydziestu lat. W „Lion. Droga do domu” śledzimy losy kilkuletniego chłopca, który przypadkowo wsiadł do złego pociągu i oddalił się od rodziny o półtora tysiąca kilometrów. Szansa na powrót do bliskich pojawiła się dopiero po dwudziestu pięciu latach i dzięki aplikacji Google Earth.

Rozmowy z katem, Kazimierz Moczarski

Historia przedstawiona w książce na faktach autorstwa Kazimierza Moczarskiego byłaby przerażająca, nawet gdyby przedstawiała fikcyjne wydarzenia. Niestety, w tym przypadku mamy do czynienia z literaturą faktu, w której autor opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach, gdy po II wojnie światowej trafił do więzienia na Mokotowie. Tam nie tylko był torturowany przez rodaków, ale również siedział w jednej celi z generałem SS, Jürgenem Stroopem.

Cel snajpera, Chris Kyle

Chris Kyle był wybitnym amerykańskim snajperem, który oficjalnie ma zaliczonych ponad sto pięćdziesiąt trafień. Pochodzący z Teksasu mężczyzna dołączył w do oddziału Navy SEALs. Był na tyle skuteczny i niebezpieczny, że koledzy nazywali go „Diabłem”. W książce „Cel snajpera” Kyle opowiada o swoim życiu w wojsku i wywodzących się z tego okresu traumach.

Topiel, Jakub Ćwiek

Popularny polski pisarz Jakub Ćwiek oparł swoją powieść na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce (i nie tylko) pod koniec lipca 1997 roku. Wtedy to doszło do Powodzi Stulecia, która przyczyniła się do poważnych zniszczeń infrastruktury oraz śmierci ponad stu bezbronnych ludzi.

W „Topielu” śledzimy losy młodych chłopaków, chcących spędzić wakacje swojego życia. Zamiast zabawy czekała na nich wyłącznie walka o życie.

Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku, Waris Dirie

„Kwiat pustyni” to niezwykle przejmująca opowieść o somalijskiej dziewczynie, która w wieku pięciu lat została poddana brutalnemu rytuałowi obrzezania, a następnie zmuszono ją do wyjścia za mąż. Bohaterka postanowiła przeciwstawić się takim praktykom i uciekła z domu. To był pierwszy krok, który przybliżył ją do zostania światowej klasy modelką.