Literatura obozowa cieszy się coraz większą popularnością. „Tatuażysta z Auschwitz” i inne książki, których akcja dzieje się w byłych obozach koncentracyjnych, dominują na szczytach list bestsellerów. Ale książki o Auschwitz to szeroka kategoria, w której mieści się również literatura piękna oraz reportaże. Zobacz, jakie książki o obozach koncentracyjnych warto przeczytać.
Książki historyczne dotyczące tematyki drugiej wojny światowej często poruszają historie związane z obozem koncentracyjnym Auschwitz. Które książki o obozach warto przeczytać?
To książka opowiadająca o dziedzictwie Holokaustu. Autor przeprowadził ponad 20 rozmów z potomkami byłych więźniów, co pokazuje szerszy kontekst traumy, jaką było doświadczenie obozów i II wojny światowej – cierpienie nie skończyło się wraz z opuszczeniem Auschwitz, a wręcz przeciwnie, bo doświadczali go nie tylko ocaleni, ale również ich najbliżsi. To złożona i pełna emocji książka o Auschwitz, tworząca mozaikę bolesnych historii rodzinnych.
Kolejna bardzo poruszająca książka o obozach koncentracyjnych, tym razem pisana z zupełnie innej perspektywy. Autor przeprowadził szereg wywiadów z dziećmi czołowych nazistów. W książce przeczytamy m.in. wspomnienia potomków doktora Mengele, Hermanna Göringa czy Hansa Franka.
To jedna z tych książek o obozach koncentracyjnych, z których szczególne dużo można się dowiedzieć o faktycznych realiach tamtych wydarzeń. Na reportaż składa się zbiór wspomnień byłych więźniów oraz relacje z ich późniejszego życia.
Poruszający reportaż o Victorze Capesiusie, człowieku, który przed wojną był przedstawicielem farmaceutycznym, a po wstąpieniu do SS stał się ważnym trybikiem w machinie Zagłady.
Zajmował się m.in. selekcją nowo przybyłych więźniów czy rozprowadzaniem cyklonu B do komór gazowych, zbijając przy okazji fortunę na rabowaniu więźniów. Autorka zgromadziła bogaty materiał archiwalny, na podstawie którego pięknym językiem namalowała poruszający obraz jednego z obozowych zbrodniarzy.
To długo wyczekiwana książka o obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jak to możliwe, że lekarz i antropolog - Josef Mengele - stał się ludobójcą? Był oprawcą, urodzonym sadystą, cynikiem. Po wojnie zapadł się pod ziemię. Autor książki jest historykiem i publicystą. Z największej uwagi dociekliwością prześledził historię wojenną i powojenną doktora Mengele. Książka jest zapisem faktów, obszernych analiz ze śledztwa i zbiorem osobistych zapisków doktora Mengele.
Książki o obozach koncentracyjnych traktują o nieludzkim barbarzyństwie dokonywanym na niewinnych. Ta książka to wstrząsająca opowieść o tym, jak obóz dla polskich więźniów politycznych przekształcił się w instytucję największego w historii ludobójstwa. Autor ujawnia nieznane do tej pory fakty z obozowego życia, wykorzystując przy tym dokumenty z archiwów rosyjskich. Książka traktuje szeroko o Holokauście i przyczynia się do lepszego zrozumienia zawiłości czasów II wojny światowej.
Książka „Bokser z Auschwitz” to bibliografia Tadeusza Pietrzykowskiego. Był on pięściarzem, Mistrzem Wszechwag obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Literatura obozowa wspomina o pięściarzu, „który bił Niemców jak chciał” w opowiadaniu „U nas w Auschwitzu”.
Książki o Oświęcimiu to także takie, które niosą wieść o postaciach stawiających czynny opór Nazistom. „Bohaterowie Auschwitz” traktuje o tych, co zachowali odwagę, wiarę i nadzieję tam, gdzie pozostali zatracali człowieczeństwo. Bohaterowie ci, w czasie głodu, zimna i szantaży, nieśli światło wiary i miłości do drugiego człowieka, do życia i Boga mimo licznych gróźb ze strony oprawców.
To klasyka światowej literatury, rozsławiona dodatkowo znakomitą adaptacją filmową z Meryl Streep w roli głównej, za którą aktorka została uhonorowana Oskarem.
Chociaż akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych zaraz po wojnie, to śmiało można ją zaliczyć do grona książek o Auschwitz. Główna bohaterka książki, czyli tytułowa Zofia, jest byłą więźniarką obozu koncentracyjnego i chociaż przeżyła zagładę i wyjechała jak najdalej od Oświęcimia, dalej boryka się ze swoją traumą – wybór, którego musiała dokonać w obozie, na zawsze naznaczył jej życie.
To w zasadzie książka z pogranicza literatury pięknej oraz dokumentu. Na wydawnictwo składa się kilka krótkich opowiadań, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej, m.in. w obozach koncentracyjnych.
Nałkowska oszczędnym i rzeczowym językiem opowiada historie ofiar oraz opisuje realia, jakie panowały w miejscach kaźni, ale oddaje też głos ofiarom, przytaczając ich wypowiedzi. Autorka brała udział w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, podczas których mogła na własne oczy zobaczyć rozmiar okrucieństwa, które rozegrało się w obozach koncentracyjnych.
Książki o Auschwitz to także te, które opisują małą iskierkę nadziej, błysk normalnego życia, a nawet odrobinę luksusu. Tymże bowiem może być wysłuchanie koncertu orkiestry podczas pobytu w obozie. „Skrzypaczka z Auschwitz” to historia Almy Rose. Czy miłosne uczucie, które zawładnęło skrzypaczką przetrwa czas spędzony w obozie?
Książki o tematyce obozowej niosą pamięć o postaciach, które mimo obozowego reżimu, nieludzkich warunków życia i bezwzględnych rozkazów oprawców, udzielały pomocy innym skazanym na śmierć w Auschwitz. Stanisława Leszczyńska, położna, przyjmowała porody na piecu krytym derką, wspierała młode matki, którym odebrano niemowlęta, ryzykowała własne życie, chroniąc los więzionych dzieci i kobiet. To przejmująca opowieść, przenikająca do szpiku kości.
To książka o Auschwitz inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest Lale Sokołov, którego hitlerowcy przydzielają do tatuowania obozowych numerów na przedramionach współwięźniów, ale młody człowiek pewnego dnia zakochuje się w dziewczynie spotkanej w obozie. „Tatuażysta” to historia miłosna osadzona w okrutnych czasach Holokaustu.
Autorka pokazuje życie doktora Mengele przed rozpoczęciem kaźni, jakiej dokonywał w Auschwitz oraz po zakończeniu wojny. Opisuje dzieciństwo, w którym brakowało miłości, i relację z nieczułą matką. Ukazuje związki doktora z kobietami w jego dorosłym życiu. Fikcja przeplata się z rzeczywistością, a czytelnik może sam ocenić, jakie serce miał jeden z największych zbrodniarzy XX wieku, który nigdy nie poniósł kary za swoje czyny.
Autorki: Kamila Zalińska-Woźny i Ewa Doniec