Data publikacji:

Książki o Auschwitz. Polecane tytuły literatury obozowej

Literatura obozowa cieszy się coraz większą popularnością. „Tatuażysta z Auschwitz” i inne książki, których akcja dzieje się w byłych obozach koncentracyjnych, dominują na szczytach list bestsellerów. Ale książki o Auschwitz to szeroka kategoria, w której mieści się również literatura piękna oraz reportaże. Zobacz, jakie książki o obozach koncentracyjnych warto przeczytać.

książki o auschwitz

Literatura faktu i reportaże o Auschwitz

Oskarżam Auschwitz, Mikołaj Grynberg

To książka opowiadająca o dziedzictwie Holokaustu. Autor przeprowadził ponad 20 rozmów z potomkami byłych więźniów, co pokazuje szerszy kontekst traumy, jaką było doświadczenie obozów i II wojny światowej – cierpienie nie skończyło się wraz z opuszczeniem Auschwitz, a wręcz przeciwnie, bo doświadczali go nie tylko ocaleni, ale również ich najbliżsi. To złożona i pełna emocji książka o Auschwitz, tworząca mozaikę bolesnych historii rodzinnych.

Dzieci Hitlera, Gerald Posner

Kolejna bardzo poruszająca książka o obozach koncentracyjnych, tym razem pisana z zupełnie innej perspektywy. Autor przeprowadził szereg wywiadów z dziećmi czołowych nazistów. W książce przeczytamy m.in. wspomnienia potomków doktora Mengele, Hermanna Göringa czy Hansa Franka.

Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach, Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski

To jedna z tych książek o obozach koncentracyjnych, z których szczególne dużo można się dowiedzieć o faktycznych realiach tamtych wydarzeń. Na reportaż składa się zbiór wspomnień byłych więźniów oraz relacje z ich późniejszego życia.

Farmaceuta z Auschwitz, Patricia Posner

Poruszający reportaż o Victorze Capesiusie, człowieku, który przed wojną był przedstawicielem farmaceutycznym, a po wstąpieniu do SS stał się ważnym trybikiem w machinie Zagłady.

Zajmował się m.in. selekcją nowo przybyłych więźniów czy rozprowadzaniem cyklonu B do komór gazowych, zbijając przy okazji fortunę na rabowaniu więźniów. Autorka zgromadziła bogaty materiał archiwalny, na podstawie którego pięknym językiem namalowała poruszający obraz jednego z obozowych zbrodniarzy.

Literatura piękna o Auschwitz

Wybór Zofii, Wiliam Styron

To klasyka światowej literatury, rozsławiona dodatkowo znakomitą adaptacją filmową z Meryl Streep w roli głównej, za którą aktorka została uhonorowana Oskarem.

Chociaż akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych zaraz po wojnie, to śmiało można ją zaliczyć do grona książek o Auschwitz. Główna bohaterka książki, czyli tytułowa Zofia, jest byłą więźniarką obozu koncentracyjnego i chociaż przeżyła zagładę i wyjechała jak najdalej od Oświęcimia, dalej boryka się ze swoją traumą – wybór, którego musiała dokonać w obozie, na zawsze naznaczył jej życie.

Medaliony, Zofia Nałkowska

To w zasadzie książka z pogranicza literatury pięknej oraz dokumentu. Na wydawnictwo składa się kilka krótkich opowiadań, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej, m.in. w obozach koncentracyjnych.

Nałkowska oszczędnym i rzeczowym językiem opowiada historie ofiar oraz opisuje realia, jakie panowały w miejscach kaźni, ale oddaje też głos ofiarom, przytaczając ich wypowiedzi. Autorka brała udział w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, podczas których mogła na własne oczy zobaczyć rozmiar okrucieństwa, które rozegrało się w obozach koncentracyjnych.

Popularne książki o Auschwitz

Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris

To książka o Auschwitz inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest Lale Sokołov, którego hitlerowcy przydzielają do tatuowania obozowych numerów na przedramionach współwięźniów, ale młody człowiek pewnego dnia zakochuje się w dziewczynie spotkanej w obozie. „Tatuażysta” to historia miłosna osadzona w okrutnych czasach Holokaustu.