Data modyfikacji:

Polecane książki o rozwoju osobistym

Książki o rozwoju osobistym mówią o tym, co nurtuje współczesnego człowieka. Jak wybrać te najbardziej wartościowe? Czym się kierować, by nie tracić czasu na pseudoporadniki? Polecamy książki o rozwoju osobistym, które warto przeczytać. Te niedawno wydane oraz wciąż aktualne klasyki.

książki o rozwoju osobistym

Ksiązki o rozwoju osobistym, które warto przeczytać

Dla niektórych najlepsze książki to beletrystyka, a inni zaczytują się w poradnikach. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, koniecznie sprawdź najlepsze książki na temat rozwoju osobistego.

  1. Fenomen poranka
  2. Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza
  3. Czując. Rozmowy o emocjach
  4. Biegnąca z wilkami
  5. To, co musimy utracić
  6. Sekrety kobiet

Fenomen poranka, Hal Elrod

Książka o rozwoju osobistym, która zorganizuje dzień od samego rana. Autor, trener i mówca motywacyjny opracował program Miracle Morning, który zakłada, że w ciągu 30 dni zmienisz swoje poranne nawyki tak, że nauczysz się, jak z radością zaczynać dzień i mieć na wszystko czas.

Nawet jeżeli od zawsze masz kłopoty z wczesnym wstawaniem, to po lekturze książki jest szansa, że uda ci się to zmienić. Dzięki książce Elroda za sprawą porannych rytuałów zredukujesz swój poziom stresu, stracisz na wadze, będziesz pracować bardziej efektywnie i osiągniesz lepsze wyniki finansowe.

Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza, Elaine N. Aron

Jakie książki warto przeczytać o rozwoju osobistym? Na twojej półce powinna się znaleźć ta propozycja. Wszyscy jesteśmy w dzisiejszych czasach szczególnie wrażliwi. Autorka, zawodowa psychoterapeutka, sama zalicza się do osób wysoko wrażliwych. Dlatego jej książka o rozwoju osobistym zawiera praktyczne rady, a osoby o wysokiej wrażliwości naprawdę mogą poczuć się zrozumiane podczas lektury.

Nie jest to lektura wyłącznie dla osób o stwierdzonej ponadprzeciętnej wrażliwości, a cenne rady i wnioski może z niej wyciągnąć absolutnie każdy. Książka zawiera test, który sprawdzi, czy faktycznie jesteś osobą wysoko wrażliwą. Znajdziesz w niej też sposoby radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, a także wskazówki, kiedy zasadne byłoby udać się po pomoc do profesjonalisty.

Warto też sięgnąć po pozostałe pozycje tej autorki, które przez pryzmat wrażliwości opisują wybrane aspekty życia, m.in. „Wysoko wrażliwi i miłość” oraz „Wysoko wrażliwi rodzice”.

Czując. Rozmowy o emocjach, Agnieszka Jucewicz

Interesujesz się rozwojem osobistym. Książka Agnieszki Jucewicz powinna cię zaintrygować. Jucewicz to wybitna redaktorka związana z „Wysokimi Obcasami”, od lat zajmująca się tematyką rozwoju osobistego, autorka wywiadów z najważniejszymi polskimi psychologami, psychoterapeutami, seksuologami i specjalistami klinicznymi.

W książce „Czując. Rozmowy o emocjach” zebrała kilkanaście rozmów, które podzieliła tematycznie, nadając rozdziałom tytuły będące jednocześnie nazwami emocji. Radość, lęk, zazdrość i zawiść, złość, nuda i oczywiście miłość – to tylko niektóre uczucia wyznaczające nasze sposoby zachowania i reagowania na zdarzenia oraz otaczającą nas rzeczywistość.

W książce przeczytamy rozmowę m.in. z Bogdanem de Barbarro, Danutą Golec, Ewą Chalimoniuk, Zofią Milską-Wrzosińską i Andrzejem Depko. Lektura książki ma przedłużone działanie – jak podsumował ją pisarz Mikołaj Grynberg – „nie da się przed sobą udawać, że się jej nie przeczytało”.

Biegnąca z wilkami, Clarissa Pinkola Estes

Wśród książek o rozwoju osobistym nie mogło zabraknąć tej pozycji. To książka, która dla wielu kobiet jest przełomowa, a duża część z nich uznaje ją za jedną z najważniejszych książek dla kobiet w ogóle. I choć wielu czytelniczkom trudno przebrnąć przez początek lektury, to naprawdę warto skupić się i wytrwać, lub odłożyć książkę i wrócić do niej za jakiś czas.

Dlaczego to ważna lektura? Autorka, urodzona w 1945 roku amerykańska psychoanalityczka, współtwórczyni schroniska dla kobiet doświadczających przemocy, nie karmi nas pseudorozwojową nowomową, nie owija w bawełnę, mówi o rzeczach trudnych, m.in. o porażkach, podnoszeniu się z nich, o tym, że kobieta odnajduje swoją prawdziwą naturę w odosobnieniu, ale też tłumaczy siłę grupy wsparcia.

Psychologowie, mentorzy i trenerki osobiste przywołują często jej cytaty. Sama Estes posługuje się legendami i baśniami, wykorzystując ich uniwersalną mądrość ludową do wspierania pacjentek i czytelniczek w kryzysach życiowych i rozwoju osobistym. Książka zdecydowanie warta polecenia.

To, co musimy utracić, Judith Viorst

Jedna z najlepszych książek o rozwoju osobistym. To mądra i pouczająca lektura, która dla wielu osób może być krzepiąca – autorka ukazuje w niej stratę jako nieodłączną część życia. Przystępnym językiem, pozbawionym gabinetowego żargonu, autorka zagłębia się w etapy życia człowieka, koncentrując się właśnie na stracie i towarzyszącej jej emocjach, począwszy od narodzin i odłączenia się od matki, aż po przyjęcie do wiadomości, że wszystko w życiu ma swój kres.

Judith Viorst wyjaśnia, że wielką ulgę może przynieść współczesnemu człowiekowi zrozumienie, że nasza władza nad światem i decyzyjność są zazwyczaj znikome, że w którymś momencie dla własnego dobra należy porzucić marzenia o idealnych relacjach i przyjąć, że nasze związki z innymi zawsze będą niedoskonałe. Choć autorka na co dzień pisze książki dla dzieci, to skończyła też Waszyngtoński Instytut Psychoanalizy.

Sekrety kobiet, Ewa Woydyłło

Książki o rozwoju osobisty często kuszą prostymi i skutecznymi radami. Jednak Ewa Woydyłło, doświadczona psychoterapeutka pracująca głównie z kobietami i osobami współuzależnionymi, nie daje ich wprost. Za to zwraca się w jasnych słowach do kobiet, zapraszając je do swojego gabinetu.

Tłumaczy mechanizmy myślenia, które prowadzą do złego samopoczucia i zatracania wiary we własne możliwości, dając jednocześnie nadzieję i konkretne narzędzia pomocy. Książka może być traktowana jako zaproszenie do podjęcia poważnej pracy nad sobą, zwłaszcza dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na kontakt z terapeutą.