Data modyfikacji:

Książki przygodowe dla dorosłych. Polecane tytuły

Jesienne i zimowe wieczory zachęcają do lektury. Dzięki dobrze napisanym historiom możesz przenieść się do egzotycznego świata Indii, poznać współczesnych, polskich emigrantów lub odbyć podróż koleją transsyberyjską. Oto najlepsze książki przygodowe dla dorosłych.

książki dla dorosłych

Najlepsze książki przygodowe dla dorosłych czytelników

Dobre książki przygodowe dla dorosłych powinny nie tylko zaciekawiać, ale powodować wypieki na twarzy – wciągać i gwarantować emocje, rozrywkę oraz sprawiać, że po ich lekturze poczujemy się lepiej. Zobacz najlepsze książki książek przygodowych o podróżniczo-łotrzykowskim charakterze, które zapewnią takie wrażenia.

  1. Piotr C, Gwiazdor
  2. Gregory David Roberts, Shantaram
  3. Max Cegielski, Prince Polonia
  4. Malcolm X, Emigracja
  5. Gregory David Roberts, Shantaram
  6. Piotr Milewski, Transsyberyjska
  7. Malcolm XD, Edukacja
  8. Robert Harris, Oficer i szpieg

Piotr C, Gwiazdor

To najnowsza powieść tajemniczego autora, który podpisuje się Piotr C. Nikt go nigdy nie widział, a jego książki po ukazaniu się podbijają rankingi najlepiej sprzedających się pozycji w księgarniach. Podobnie jak w poprzednich jego książkach akcja dzieje się w Warszawie, a bohaterami są osoby ze świata showbiznesu lub aktualnie modnej dziedziny życia zawodowego.

Tym razem bohater jest scenarzystą po 40., w kryzysie i depresji, ale z pieniędzmi, pięknym ciałem i bystrym okiem i swego rodzaju elokwencją. Język jednak nie należy w tej powieści to wysublimowanych literacko, jest dość uliczny i prawdziwy – pełen skrótów myślowych, wulgaryzmów, ale też zabawnych sformułowań. Pikantne sceny, alkohol, narkotyki, imprezy i instagram oraz portale plotkarskie nadają rytm biegowi zdarzeń.

Trudno powiedzieć jednoznacznie, czy autor próbuje nawiązać dialog z feministkami, czy daje im prztyczka w nos, robi to jednak czasem zbyt dosłownie. Ale tak naprawdę to historia o nieustannym szukaniu miłości, przyjaźni. Spodoba się nie tylko warszawiakom, ale też wszystkim, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda dynamiczne życie dużych miast ludzi, którzy mają pieniądze lub bardzo chcą je mieć.

Gregory David Roberts, Shantaram

Tę grubą książkę przygodową dla dorosłych – ma 798 stron – czyta się niemal jednym tchem. Trudno się oderwać, zwłaszcza gdy okazuje się, że wszystko wydarzyło się naprawdę, co więcej to właśnie autor przeżył te niesamowite przygody. Nie zdradzamy tu ani fabuły, ani zakończenia – Gregory David Roberts wielokrotnie mówił o swoich przeżyciach w wywiadach z prasą.

Autor uciekł z australijskiego więzienia i trafił do Bombaju, gdzie zaprzyjaźnił się z członkami tamtejszej mafii, a także się zakochał. Ta powieść to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników kultury indyjskiej, ale też książek przygodowo-podróżniczych. Jeśli spodoba ci się pierwsza część, możesz sięgnąć po kontynuację – „Cień góry”.

Max Cegielski, Prince Polonia

Autor dość sprawnie w tej książce przygodowej dla dorosłych połączył powieść drogi z rzetelnym reportażem. Ta historia spodoba się osobom, które sympatią darzą lata 80. i czasy PRL-u. Dwaj przyjaciele ze Szczecina, muzyk Radek i Janek, planują zarobić duże pieniądze. A jak można było to osiągnąć w tamtych czasach? Handlując. Niekoniecznie legalnie.

W powieści przygodowej również mamy wątek indyjski – w tym kraju zakochany jest autor – do Indii przenosi się wraz z ojcem dyplomatą Magda, szkolna miłość chłopaków. Jeśli więc wzruszają cię dla niektórych niezrozumiałe określenia takie jak magnetowid i kasety video, italo disco lub słynna wówczas artystka sceny muzycznej Sabrina, której plakat na ścianie miał każdy dojrzewający chłopak, wielką radość sprawi ci lektura najnowszej powieści Maksa Cegielskiego.

Malcolm X, Emigracja

Ta książka ukazała się w 2019 roku i od razu podbiła serca czytelników, zwłaszcza tych młodszych dorosłych. Jest to przezabawna, klasyczna powieść łotrzykowska. Bohater, chłopak z małego miasteczka, po maturze postanawia spróbować swoich sił w wielkim świecie, jadąc do pracy do Londynu. Ekscytująca i obfitująca w przygody i spotkania z różnymi postaciami podróż zapewnia bardzo pouczające doświadczenia – dzięki nim chłopak dorasta.

I właśnie o dojrzewaniu do dorosłości jest to opowieść. A także o życiu na emigracji. Świeżością tej książki jest je język – autor zasłynął z internetowych past, czyli krótkich opowiadań o życiu, spośród których najsłynniejsza stała się historia o ojcu wędkarzu. Na jej podstawie powstał nawet film pt. „Fanatyk”, a zagrali w nim m.in. Marian Dziędziel i Jan Nowicki.

Gregory David Roberts, „Shantaram”

Gdy Gregory David Roberts uciekł z australijskiego więzienia, gdzie trafił za drobne przestępstwa narkotykowe, nie od razu wiedział, że trafi do Indii. Właśnie tam, dokładniej w Bombaju, zaprzyjaźnił się z... mafią. Ale nie tylko – poznał też przyjaciół, mistrzów, zakochał się. Właśnie ten wątek miłosny jest w jego książce dla wielu osób najbardziej emocjonujący, ponieważ miłość opisywana jest przez – wydawałoby się – twardziela i kryminalistę, ale posiadającego jednak honor i kręgosłup moralny.

Główny bohater tej wyjątkowej powieści ma wiele przygód oraz zaskakujących wniosków i przemyśleń. Jego życie jest tak bogate w doznania, że trudno nadążyć za wartką akcją tej grubej powieści, i choć liczy ona 800 stron, to trudno się od niej oderwać. Autor wydał też kolejną część zatytułowana „Cień góry”.

Piotr Milewski, „Transsyberyjska”

Piotr Milewski przejechał 9949 kilometrów koleją oraz spędził 36 godzin na morzu. Autor spełnił swoje marzenie z dzieciństwa i wyruszył w podróż koleją transsyberyjską. Książka jest nie tylko arcyciekawą podróżą w czasie, ale też świetnie napisanym reportażem podróżniczym. Wraz z autorem przenosimy się w czasy budowy kolei, ale też jego oczami obserwujemy współczesną Rosję. W oparach mocnego alkoholu i długich rozmów z pasażerami pociągu podglądamy życie zwykłych ludzi – dzieci nad Bajkałem, kombatantów, szamankę, byłego biegacza, który aktualnie pracuje jako striptizer w klubie nocnym. 

Jeśli akurat nie dysponujesz czasem i gotówką, by powtórzyć kolejową przygodę, sięgnij po tę książkę. Jest napisana tak, że niemal można usłyszeć rozmowy współpasażerów, poczuć zapachy brudnych ciał i smak taniego alkoholu. Autor, choć młody – urodził się w 1975 roku – napisał wiele książek podróżniczych, a szczególne miejsce w jego dorobku i sercu zajmuje Japonia – spędził tam 9 lat, pracując w korporacji, a swoje doświadczenia opisał w książce „Planeta K”. Za swoją twórczość był nominowany do wielu nagród, m.in. przez Magazynu Literacki „Książki”, czy „National Geographic Traveler”.

Malcolm XD, „Edukacja”

Ta historia prawdopodobnie wydarzyła się naprawdę, a na pewno zarys zdarzeń jest prawdziwy – reszta to zasługa zdolności prozatorskich młodego autora ukrywającego się pod pseudonimem Malcolm XD. Jego dwie książki: „Emigracja” i „Edukacja”, tworzą swego rodzaju chronologiczną opowieść o dojrzewaniu do dorosłości. W pierwszej autor jako młody chłopak tuż po skończeniu liceum wyjeżdża na tytułową emigrację. Zmierza w kierunku Wielkiej Brytanii, a po drodze poznaje galerię osobliwych postaci i przeżywa wyjątkowo zaskakujące przygody, które zrozumie każdy, kto choć przez chwilę był emigrantem zarobkowym.

W drugiej części autor opisuje swoje perypetie po przeprowadzce do Warszawy. Z perspektywy kolegi poznajemy np. tajniki podrywania kobiet, które poznaje na specjalnych kursach organizowanych w stolicy. Autor opowiada też o swoich trudnościach w znalezieniu pracy, o nie zawsze łatwych relacjach z rodzicami, ale opisuje wszystko w tak zabawny i zdystansowany sposób, że zebrane w obu książkach historie tworzą soczystą, prawdziwie łotrzykowską literaturę.

Robert Harris, „Oficer i szpieg”

Lubisz powieści szpiegowskie? Oto thriller osnuty wokół afery Dreyfusa, skandalu, który wstrząsnął politycznym światem Europy pod koniec XIX wieku. Żydowski oficer zostaje oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Próba jego ujęcia połączyła dwie przeciwstawne opcje polityczne – narodowców i prawicę. To trzymająca w napięciu do ostatniej strony książka szpiegowska, ale też ponadczasowa historia o korupcji i władzy. Historię Harrisa zekranizowano, a film z gwiazdami francuskiego kina (m.in. Jean Dujardin i Emmanuelle Seigner), do którego zdjęcia wykonał Paweł Edelman, trzyma w napięciu równie mocno, co książka.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska