Data publikacji:

Książki przygodowe dla dorosłych. Polecane tytuły

Jak oderwać się od rzeczywistości i przeżyć przygodę? Nie trzeba wyjeżdżać do dżungli amazońskiej. Wystarczyć sięgnąć po dobrą lekturę. Takiej, od której trudno będzie się oderwać. Polecamy więc najnowsze książki przygodowe dla dorosłych.

książka

Najlepsze książki przygodowe dla dorosłych czytelników

Dobre książki przygodowe dla dorosłych powinny nie tylko zaciekawiać, ale powodować wypieki na twarzy – wciągać i gwarantować emocje, rozrywkę oraz sprawiać, że po ich lekturze poczujemy się lepiej. Zobacz najlepsze książki książek przygodowych o podróżniczo-łotrzykowskim charakterze, które zapewnią takie wrażenia.

  1. Piotr C, Gwiazdor
  2. Gregory David Roberts, Shantaram
  3. Max Cegielski, Prince Polonia
  4. Malcolm X, Emigracja

Piotr C, Gwiazdor

To najnowsza powieść tajemniczego autora, który podpisuje się Piotr C. Nikt go nigdy nie widział, a jego książki po ukazaniu się podbijają rankingi najlepiej sprzedających się pozycji w księgarniach. Podobnie jak w poprzednich jego książkach akcja dzieje się w Warszawie, a bohaterami są osoby ze świata showbiznesu lub aktualnie modnej dziedziny życia zawodowego.

Tym razem bohater jest scenarzystą po 40., w kryzysie i depresji, ale z pieniędzmi, pięknym ciałem i bystrym okiem i swego rodzaju elokwencją. Język jednak nie należy w tej powieści to wysublimowanych literacko, jest dość uliczny i prawdziwy – pełen skrótów myślowych, wulgaryzmów, ale też zabawnych sformułowań. Pikantne sceny, alkohol, narkotyki, imprezy i instagram oraz portale plotkarskie nadają rytm biegowi zdarzeń.

Trudno powiedzieć jednoznacznie, czy autor próbuje nawiązać dialog z feministkami, czy daje im prztyczka w nos, robi to jednak czasem zbyt dosłownie. Ale tak naprawdę to historia o nieustannym szukaniu miłości, przyjaźni. Spodoba się nie tylko warszawiakom, ale też wszystkim, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda dynamiczne życie dużych miast ludzi, którzy mają pieniądze lub bardzo chcą je mieć.

Gregory David Roberts, Shantaram

Tę grubą książkę przygodową dla dorosłych – ma 798 stron – czyta się niemal jednym tchem. Trudno się oderwać, zwłaszcza gdy okazuje się, że wszystko wydarzyło się naprawdę, co więcej to właśnie autor przeżył te niesamowite przygody. Nie zdradzamy tu ani fabuły, ani zakończenia – Gregory David Roberts wielokrotnie mówił o swoich przeżyciach w wywiadach z prasą.

Autor uciekł z australijskiego więzienia i trafił do Bombaju, gdzie zaprzyjaźnił się z członkami tamtejszej mafii, a także się zakochał. Ta powieść to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników kultury indyjskiej, ale też książek przygodowo-podróżniczych. Jeśli spodoba ci się pierwsza część, możesz sięgnąć po kontynuację – „Cień góry”.

Max Cegielski, Prince Polonia

Autor dość sprawnie w tej książce przygodowej dla dorosłych połączył powieść drogi z rzetelnym reportażem. Ta historia spodoba się osobom, które sympatią darzą lata 80. i czasy PRL-u. Dwaj przyjaciele ze Szczecina, muzyk Radek i Janek, planują zarobić duże pieniądze. A jak można było to osiągnąć w tamtych czasach? Handlując. Niekoniecznie legalnie.

W powieści przygodowej również mamy wątek indyjski – w tym kraju zakochany jest autor – do Indii przenosi się wraz z ojcem dyplomatą Magda, szkolna miłość chłopaków. Jeśli więc wzruszają cię dla niektórych niezrozumiałe określenia takie jak magnetowid i kasety video, italo disco lub słynna wówczas artystka sceny muzycznej Sabrina, której plakat na ścianie miał każdy dojrzewający chłopak, wielką radość sprawi ci lektura najnowszej powieści Maksa Cegielskiego.

Malcolm X, Emigracja

Ta książka ukazała się w 2019 roku i od razu podbiła serca czytelników, zwłaszcza tych młodszych dorosłych. Jest to przezabawna, klasyczna powieść łotrzykowska. Bohater, chłopak z małego miasteczka, po maturze postanawia spróbować swoich sił w wielkim świecie, jadąc do pracy do Londynu. Ekscytująca i obfitująca w przygody i spotkania z różnymi postaciami podróż zapewnia bardzo pouczające doświadczenia – dzięki nim chłopak dorasta.

I właśnie o dojrzewaniu do dorosłości jest to opowieść. A także o życiu na emigracji. Świeżością tej książki jest je język – autor zasłynął z internetowych past, czyli krótkich opowiadań o życiu, spośród których najsłynniejsza stała się historia o ojcu wędkarzu. Na jej podstawie powstał nawet film pt. „Fanatyk”, a zagrali w nim m.in. Marian Dziędziel i Jan Nowicki.