Kwasy kosmetyczne możemy podzielić na trzy różne grupy: AHA, PHA i BHA. W tym artykule skupimy się właśnie na tej ostatniej. Podpowiadamy, dlaczego i jak stosować te kwasy na twarz w dommu.
Kwas BHA to beta-hydroksykwas, czyli kwas znajdujący się w korze brzozy lub wierzby. Do kwasów BHA stosowanych w kosmetyce zaliczamy tylko jeden – kwas salicylowy. Jak on działa? Po prostu rozpuszcza keratynę, która wchodzi w skład struktury skóry. W efekcie martwe komórki skóry ulegają złuszczeniu, co jest bardzo pożądane, ponieważ ich zaleganie może zapychać ujścia gruczołów łojowych i prowadzić do szeregu problemów. Warto też dodać, że kwas BHA zapobiega hiperkeratynizacji, czyli nadmiernemu złuszczaniu komórek naskórka, która też może prowadzić do problemów skórnych, np. trądziku.
Mimo że kwasy AHA i BHA działają podobnie i dają podobne efekty, to mają kilka różnic, o których warto pamiętać. Jakich? Przede wszystkim kwasy BHA są skuteczne już przy małych stężeniach – nawet tych 2%. Po drugie, rozpuszczają się w tłuszczach, a nie tak jak kwasy AHA w wodzie, więc świetnie przenikają przez sebum, tym samym skuteczniej regulując pracę gruczołów łojowych.
Istotne jest również to, że kwasy BHA działają nie tylko na powierzchni skóry, ale i w jej porach – kwasy AHA nie mają takiej właściwości. Warto wspomnieć, że kwasy BHA są mniej drażniące niż AHA – to wszystko dlatego, że ich cząsteczki są znacznie większe.
Mówi się, że kwasy mogą być fotouczulające. Co to oznacza? Nasza skóra podczas kuracji kwasami jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych i po prostu może się spalić. Aby temu zapobiec, nie powinno stosować się kwasów latem, a po kuracji należy unikać słońca.
Z kwasami BHA jest nieco inaczej – mają one właściwości fotoprotekcyjne, czyli chronią przed fotostarzeniem się skóry. Oczywiście nie zalecamy stosować ich latem, a po kuracji warto sięgnąć po krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking popularnych kosmetyków pomoże ci wybrać właściwy produkt. Kwasy BHA są stanowczo bezpieczniejsze niż AHA, jeśli chodzi właśnie o podatność skóry na ewentualne oparzenia słoneczne.
Kwas BHA najlepiej sprawdzi się dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Pomaga on pozbyć się zaskórników, zmniejsza widoczność porów i reguluje pracę gruczołów łojowych. Ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Nie wspominając już o tym, że przyspiesza gojenie się ewentualnych wyprysków i pomaga w zmniejszaniu przebarwień potrądzikowych oraz blizn.
Masz cerę suchą ze skłonnością do wyprysków? Kwas BHA będzie dla ciebie odpowiedni – nie podrażnia on skóry tak, jak kwasy z grupy AHA. Nie wywołuje pieczenia, swędzenia, szczypania i nie sprawia, że cera jest po takim zabiegu zaczerwieniona.
Na efekty stosowania kwasów BHA należy poczekać – co najmniej miesiąc w zależności od stężenia kwasu.
Kwas BHA pozwala uregulować problemy skórne, ale może też wywołać wiele działań niepożądanych, jeśli jest nieumiejętnie stosowany. Zacznijmy od tego, że kwasu BHA nie może stosować każdy. Przeciwwskazaniem do używania kosmetyków i preparatów z kwasem salicylowym na twarz są m.in.: ciąża i karmienie piersią, alergie skórne, opryszczka, łuszczyca, wszelkiego rodzaju rany, zadrapania i uszkodzenia skóry, a także egzemy.
Planując kurację czystym kwasem lub kosmetykami z kwasem BHA, należy pamiętać o tym, że takich preparatów nie powinno stosować się ciągle. Średnio przyjmuje się, że kuracja powinna trwać 5-6 miesięcy. Później należy zrobić 3-4 miesiące przerwy.
Dlaczego? Ze względu na ewentualne podrażnienia skóry, który mogłyby się pojawić podczas zbyt częstego stosowania kwasów, ale nie tylko. Zbyt częste stosowanie kwasu sprawia, że skóra się na niego uodparnia, a z czasem przestaje nawet na niego reagować. 3-4-miesięczną przerwę od stosowania preparatów z kwasami warto zaplanować na okres letni, kiedy jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne.<
A skoro już jesteśmy przy lecie, to nawet, jeśli w tej porze roku nie stosujecie kosmetyków z kwasem BHA i macie właśnie przerwę w kuracji, to i tak musicie stosować krem z filtrem 50 SPF. To podstawa, aby uniknąć przebarwień i poważnych oparzeń słonecznych. Co więcej, kwas BHA można stosować także na innych częściach ciała, np. na plecach, gdzie mamy trądzik.
Szukasz dobrych kosmetyków z kwasem salicylowym? Zerknij poniżej – znajdziesz najlepsze preparaty polecane przez wiarygodnych użytkowników, m.in. tonik z kwasem BHA, peeling, krem czy serum.
Chcesz wykonać w domu kurację czystym kwasem salicylowym albo mieszanką kwasów, gdzie jednym z głównych składników jest właśnie kwas BHA? To możliwe, ale trzeba w tej kwestii być bardzo ostrożnym. Poniżej krok po kroku opisujemy, jak bezpiecznie przeprowadzić taki zabieg w domowym zaciszu.
Użyj do tego swojego ulubionego żelu lub pianki do mycia twarzy. Oczywiście wcześniej zmyj makijaż. Pamiętaj, że płyn micelarny stosowany do zmywania makijażu i tak należy później zmyć z twarzy swoim ulubionym kosmetykiem myjącym i wodą. Oczyszczanie twarzy możesz przeprowadzić też olejem – jeśli robisz tak na co dzień. Kwas BHA swobodnie przenika przez tłuszcz, więc olej nie osłabi jego działania.
Ten krok przygotowuje skórę do nałożenia kwasu. Jak prawidłowo odtłuścić skórę? Użyj do tego specjalnego kosmetyku – sprawdzi się jeden z tych dwóch:
Chodzi o ewentualne zadrapania i ranki, które kwas mógłby podrażnić. Po prostu nałóż na newralgiczne miejsca wazelinę.
Zrób to pędzelkiem kosmetycznym. Uważaj, jeśli nakładasz kwas rękami – wówczas należy założyć rękawiczki. W przeciwnym wypadku kwas zadziała też na skórę dłoni. Oczywiście kwasu nie nakładaj na oczy, usta. Omijaj również okolice i same brwi. Teraz zostaw kwas na twarzy przez około 10 minut. Kieruj się też zaleceniami podanymi na opakowaniu produktu.
To konieczne w zabiegu kwasami. Neutralizator po prostu zatrzymuje działanie kwasu. Nałóż neutralizator na wacik i przemywaj nim skórę, tak jak podczas używania toniku. Rób to kolistymi ruchami i dokładnie zmyj kwas z twarzy. Pamiętaj, że neutralizator występuje zarówno w formie płynu, jak i wygodnego żelu.
Użyj do tego letniej wody. Nie stosuj żadnych żeli do mycia twarzy. Pilnuj, aby podczas mycia twarzy kwas nie dostał się do oczu ani ust.
Dobierz ją bezpośrednio do potrzeb swojej skóry. Pod maskę możesz nałożyć też swoje ulubione serum o działaniu nawilżającym czy kojącym – maska jedynie zwiększy jego wchłanianie i tym samym skuteczne działanie. Dobre maski algowe znajdziesz poniżej.