Data modyfikacji:

Jak działa kwas glikolowy? Efekty stosowania

Kwas glikolowy złuszcza naskórek, rozjaśnia przebarwienia i wspomaga walkę z trądzikiem. Można znaleźć go w licznych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Czy warto sięgnąć po kwas glikolowy? Jakie efekty daje jego stosowanie? Sprawdź w artykule!

kwas glikolowy

Kwas glikolowy na twarz – co to jest?

Kwas glikolowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Powszechnie stosuje się go w pielęgnacji do przeprowadzania peelingów chemicznych, a także dodaje do wielu kosmetyków – toników, kremów, żeli czy też serów.

W ostatnim czasie kwas glikolowy stał się niezwykle modny. Poleca się go praktycznie na wszystkie problemy z cerą. Czy słusznie? W artykule opisujemy, jakie są efekty stosowania kwasu glikolowego i po jakie kosmetyki z jego dodatkiem warto sięgnąć.

Kwas glikolowy – właściwości i działanie

Jakie właściwości ma kwas glikolowy i jakie efekty daje? Zależy to w dużej mierze od jego stężenia. Może ono wynosić od 2% do nawet 70%. W warunkach domowych bezpieczne jest stosowanie kwasu glikolowego o stężeniu 2-15%, natomiast w gabinecie kosmetycznym można wykonać głęboki peeling z zastosowaniem kwasu 50-70%.

Kwas glikolowy w niższym stężeniu (ok. 2-5%) skutecznie rozjaśnia skórę, wyrównuje jej koloryt i powoduje efekt rozświetlenia. Dodatkowo wygładza cerę i przywraca jej jędrność oraz napięcie. Kwas glikolowy w nieco wyższych stężeniach działa również przeciwzmarszczkowo, nawilża, wypełnia małe bruzdy i zmniejsza widoczność blizn. To wszystko jest zasługą złuszczenia naskórka. Ciekawym faktem jest, że kwas glikolowy w niższych stężeniach również nawilża skórę.

Jeśli szukasz najlepszych kosmetyków na trądzik, sięgnij po produkty zawierające kwas glikolowy w wyższych stężeniach (10-15%). Kosmetyki takie znacznie skuteczniej złuszczają i oczyszczają skórę. Regulują wydzielanie sebum i odtykają pory, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu wyprysków.

Kwas glikolowy w wysokich stężeniach (20-70%) przeznaczony jest do wykonywania peelingu chemicznego w gabinecie kosmetycznym. Zabieg przeprowadzony przy użyciu kwasu o stężeniu 50-70% mocno złuszcza skórę (choć nie tak głęboko jak kwas salicylowy na twarz), silnie regeneruje i wygładza.

Kwas glikolowy – efekty stosowania

Efekty działania kwasu glikolowego można zobaczyć zwykle po kilku tygodniach stosowania kosmetyku zawierającego produkt o niższym stężeniu. Jeżeli natomiast wykonujesz peeling kwasem o stężeniu 10-15%, prawdopodobnie doczekasz się rezultatów znacznie szybciej. Do najważniejszych efektów kwasu glikolowego zaliczyć można:

  • złuszczenie i oczyszczenie skóry,
  • normalizacja wydzielania sebum,
  • rozjaśnienie cery i wyrównanie jej kolorytu,
  • wybielenie przebarwień,
  • rozświetlenie skóry,
  • nawilżenie cery,
  • spłycenie blizn oraz drobnych zmarszczek,
  • widoczne odmłodzenie twarzy,
  • ujędrnienie i zwiększenie elastyczności skóry,
  • pogrubienie naskórka,
  • zmniejszenie ilości zaskórników i wyprysków,
  • pobudzenie naturalnych procesów regeneracji.

Kosmetyki z kwasem glikolowym – jak stosować?

W ofercie wielu marek kosmetycznych znajdziesz mnóstwo produktów zawierających kwas glikolowy w różnych stężeniach. Na początek zaleca się wypróbowanie toniku lub serum z kwasem w stężeniu 2-5%. Taki kosmetyk najpierw stosuje się co kilka dni, później zaś, gdy skóra się przyzwyczai, można sięgać po niego codziennie.

Kosmetyki z kwasem glikolowym w wyższych stężeniach stosuje się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. Niektóre produkty zawierają także inne kwasy lub składniki o działaniu przeciwtrądzikowym (np. cynk, niacynamid).

Zanim zaczniesz używać danego specyfiku, zapoznaj się ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. Jeśli kosmetyk z kwasem glikolowym będzie powodować mocne szczypanie lub podrażnienie skóry, natychmiast przerwij kurację. Być może masz zbyt wrażliwą skórę lub jesteś uczulona na kwasy AHA.

Kwas glikolowy, zwłaszcza w wyższych stężeniach, powoduje złuszczenie skóry i sprawia, że chwilowo staje się cieńsza i delikatniejsza. Dlatego też podczas jego stosowania należy stosować dobry krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking polecanych kosmetyków pomoże ci wybrać odpowiedni produkt. Aplikuj krem przeciwsłoneczny nawet w dni, gdy słońce mocno nie świeci lub gdy nie wychodzisz z domu. Promieniowanie UV dociera do nas również przez szyby i może wywołać poparzenia i uszkodzenie naskórka!

Peeling kwasem glikolowym

Peeling z kwasem glikolowym zaliczyć można do grona peelingów chemicznych. Zabieg z użyciem kwasu o wyższym stężeniu (np. 50% lub 70%) może przeprowadzać jedynie specjalista w gabinecie kosmetycznym. Do stosowania w warunkach domowych przeznaczone są peelingi z kwasem glikolowym o stężeniu 10-15%.

Peeling z kwasem glikolowym często ma w swoim składzie także inne kwasy AHA lub BHA, np. kwas migdałowy, mlekowy czy też salicylowy. Specjalnie skomponowana mieszanka skutecznie, lecz bezpiecznie złuszcza naskórek, oczyszcza pory i niweluje trądzik oraz zaskórniki.

To również świetny kosmetyk dla posiadaczek cery dojrzałej oraz osób borykających się z bliznami i przebarwieniami. Peeling kwasowy oczyszcza skórę, przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości, spłyca blizny i pobudza cerę do regeneracji.

Tonik z kwasem glikolowym

Toniki z kwasem glikolowym na twarz mają zwykle stężenie 2-7%. Wyróżniają się właściwościami rozjaśniającymi i rozświetlającymi. Jeśli masz szarą, zmęczona cerę, koniecznie sięgnij po ten specyfik. Systematycznie stosowany tonik wygładza skórę, dodaje jej blasku i zdrowego wyglądu.

Krem z kwasem glikolowym

Krem z kwasem glikolowym to doskonała propozycja dla posiadaczek cery tłustej, trądzikowej, poszarzałej oraz dojrzałej. Kosmetyk bardzo delikatnie złuszcza skórę, wygładza ją i rozjaśnia.

Produkt przeznaczony do cery dojrzałej zawiera dodatkowo składniki o działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym, natomiast krem do cery tłustej i trądzikowej – substancje o działaniu przeciwzapalnym, matującym czy też ściągającym. Sięgnij po kosmetyk, które będzie odpowiadał potrzebom twojej skóry.

Autorka: Olga Wacholc