Data publikacji:

Mata grzewcza do samochodu. Jaką wybrać?

Podgrzewane fotele znacząco podnoszą komfort podróżowania. Zapewnią przyjemne ciepło znacznie szybciej, niż samochodowa wentylacja i ochronią cię przed kontaktem z lodowatą skórzaną tapicerką. Co jednak zrobić, gdy samochód nie ma takiego wyposażenia? Rozwiązaniem jest mata grzewcza do samochodu. Jaką wybrać? Sprawdź nasz krótki poradnik.

Mata grzewcza do samochodu – jak jest zbudowana?

W twoim samochodzie nie ma podgrzewanych foteli? Nic straconego. Pomocą w trakcie mrozów będzie mata grzewcza do samochodu. Jaką wybrać i dlaczego warto z niej skorzystać?

Zaletą mat grzewczych jest to, że pasują do niemal każdego samochodu. Wystarczy, że auto wyposażone jest w gniazdo zapalniczki. Dostępne na rynku maty grzewcze do samochodu zasilane są bowiem z gniazdka o napięciu 12 V i nie wymagają użycia przetwornicy.

Większość modeli ma jednak w zestawie specjalny adapter, który umożliwia użycie maty grzewczej również w domu, np. na kanapie lub krześle biurowym. Pobór mocy najpopularniejszych modeli waha się pomiędzy 20 W a 50 W. O utrzymanie stałej temperatury dba wbudowany termostat.

Podgrzewane maty samochodowe wykonane są z trwałego i przyjemnego w dotyku poliestru wypełnionego pianką. O dopasowanie mat do fotela dbają pasy mocujące oraz specjalne przetłoczenia umożliwiające dowolne zagięcie boków. Jeśli w swoim samochodzie masz boczne kurtyny powietrzne ukryte w oparciu fotela, upewnij się, że mocowania maty nie przeszkodzą w otwarciu poduszki.

Mata grzewcza do samochodu – jaką wybrać? Dodatkowe funkcje

Już samo podgrzewanie foteli jest wystarczającym powodem, dla którego warto kupić matę grzewczą. Dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów z silnikiem wysokoprężnym, nagrzewającym się dopiero po przejechaniu kilku, a nawet kilkunastu kilometrów. Mata grzewcza staje się przyjemnie ciepła już po kilkunastu sekundach.

To jednak nie wszystko, co oferują maty do samochodu. Jaką funkcję możesz wybrać? Równie popularną jest masaż. Kilka głowic masujących rozluźni w czasie jazdy spięte mięśnie, poprawi krążenie krwi i zapobiegnie zdrętwieniu ciała. Z masażera skorzystasz także, pracując przy biurku, lub podczas wieczornego wypoczynku w domu.

Ciekawostką jest też funkcja chłodzenia. Mata chłodząca do samochodu ma wbudowane wentylatory dbające o ciągłą cyrkulację powietrza. Problem mokrych od potu pleców rozwiązany.

Zobacz także, jak działa nagrzewnica do samochodu.

Mata grzewcza samochodowa pod tapicerkę

Wygląd maty grzewczej do samochodu nie każdemu przypadnie do gustu. To stosunkowo prowizoryczne rozwiązanie i nawet najbardziej schludne maty mocno rzucają się w oczy. Często jest to zaletą, gdyż samochodowa mata grzewcza może zakryć przetarcia lub plamy na fotelu. W przypadku ładnego, zadbanego wnętrza nie stanowi jednak ozdoby.

Alternatywą są maty grzewcze do samochodu montowane pod tapicerką. To w zasadzie niewielkie arkusze materiału z wbudowanym elementem grzewczym, które umieszcza się wewnątrz fotela. Po docięciu odpowiedniego rozmiaru i kształtu matę grzewczą przykleja się do gąbki fotela, a następnie nakłada tapicerkę.

Co ciekawe, nie wymaga to rozpruwania fotela. Tapicerka zamontowana jest na kedrach, czyli na zatrzaskowych listwach. Wystarczy wypiąć listwy i haczyki, by dostać się do gąbki fotela.

Mata grzewcza samochodowa pod tapicerkę jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz i nie pogarsza wygody fotela. Może więc z pełni zastąpić seryjne podgrzewanie foteli. Jej zamontowanie wymaga jednak podstawowej znajomości elektroniki, matę należy bowiem wpiąć w instalację elektryczną samochodu.

Pamiętaj o tym, by wpiąć ją w wiązki aktywowane po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Zapobiegnie to pozostawieniu włączonych mat po wyjściu z samochodu i rozładowaniu akumulatora.