Data publikacji:

Jaki materac: lateksowy czy piankowy?

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny, odpowiada on bowiem za nasz nocny wypoczynek i wydajność w ciągu dnia. Jeśli uda się dobrać go idealnie do indywidualnych potrzeb, może przynieść prawdziwe ukojenie zmęczonym plecom i przyczyniać się do znacznej poprawy nastroju. Od kilku lat za najlepszy materiał uznaje się lateks, jednak stopniowo doganiają go wysokiej jakości pianki. Jaki zatem wybrać materac - lateksowy czy piankowy? Żeby podjąć najlepszą decyzję, warto poznać ich zalety.

materace

Materac lateksowy czy piankowy?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie będą najlepsze materace. Przede wszystkim dlatego, że wszyscy jesteśmy różni pod względem budowy ciała i wagi, ale także pod względem indywidualnych upodobań. Dla jednych przyjemne jest spanie na bardzo twardym podłożu, podczas gdy inni uwielbiają miękkie materace. Z pewnością ogromnym plusem jest dostosowywanie się materaca do śpiącej na nim osoby.

Inną ważną rzeczą są aspekty higieniczne, ponieważ łatwo sobie wyobrazić jak szybko w sprzyjającym podłożu mogą rozwijać się bakterie, grzyby i roztocza. Zastanawiając się zatem nad tym, czy wybrać materac lateksowy czy piankowy, najlepsze, co możemy zrobić, to przeanalizować wady i zalety wszystkich branych pod uwagę modeli. Jeśli istnieje taka możliwość, warto także przetestować je w sklepie.

Ważny jest również odpowiedni dobór stelaża, który będzie odpowiednio wspierał materac i dzięki któremu dłużej zachowa on swoje właściwości.

Materac lateksowy a piankowy. Wady i zalety materaców lateksowych

Przy wyborze odpowiedniego materaca niejeden z nas zadaje sobie pytanie, czy wybrać materac piankowy czy sprężynowy, czy też piankowy. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom modeli lateksowych.

Materac lateksowy jest bardzo wygodny. Dostosowuje się do kręgosłupa i idealnie go podtrzymuje, dzięki temu niweluje ból odczuwany podczas snu. Pozwala zatem na komfortowy wypoczynek nawet osobom, które borykają się z tego typu problemami. Lateks jest również niezwykle higieniczny, w naturalny sposób nie pozwala na rozwój w nim roztoczy czy pleśni, jest to zatem materiał idealny dla alergików. Wśród tej grupy materac lateksowy opinie ma jednoznacznie pozytywne.

Wydawałoby się zatem, że nie posiada wad i, mając do wyboru materac lateksowy czy piankowy, bez wahania powinniśmy sięgać po ten pierwszy, jednak to nie do końca prawda. Lateks jest bowiem ciężki, co może mieć znaczenie, kiedy będziemy chcieli przewracać materac lub nawet zakładać gumki prześcieradła na sporym łóżku. Wadą jest również wysoka cena, która dla niektórych jest trudna do zaakceptowania. Z drugiej strony za tymi materacami przemawia ich niepodważalna trwałość, dzięki której długo będziemy się nimi cieszyć.

Materac piankowy czy lateksowy? Czy warto wybrać materac z pianki?

Jak dobrać materac? Czy ten z pianki będzie dla ciebie dobrym wyborem? Materace piankowe kojarzyły się niegdyś z przeciętną jakością, jednak wraz ze wzrostem możliwości technologicznych, znacznie się ona poprawiła.

Jeszcze niedawno odpowiedź na pytanie: materac lateksowy czy piankowy, zależała głównie od zasobności portfela, jeśli ktoś mógł sobie na to pozwolić, wybierał lateks. Aktualnie dobrej jakości materac piankowy opinie ma właściwie równie entuzjastyczne, co lateksowy.

Pianka termoelastyczna również świetnie dostosowuje się do ciała, „zapamiętując” jego kształt i zapewnia bardzo dobre wsparcie dla kręgosłupa. Jest to także materiał antyalergiczny i nie pochłania kurzu. W przypadku tego typu materacy trzeba zwrócić dużą uwagę na jakość, tania pianka z pewnością się nie sprawdzi. Istotne jest również dobranie twardości materaca do wagi śpiącej osoby, ponieważ w przeciwnym razie pianka szybko ulegnie zniszczeniu.

Co wybrać: materac piankowy czy lateksowy?

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy: materac piankowy czy lateksowy, jeśli wybierzemy dobrego producenta, który poszczycić się może dobrą jakością produktów, będziemy zadowoleni. Oba materiały są przyjazne dla alergików i wygodne, warunkiem jest jednak odpowiednie dobranie twardości materaca do śpiących na nim osób.

Autorka: Nina Nadybska