Data modyfikacji:

Jak dobrać materac?

Wygodny materac do spania to podstawa udanego nocnego wypoczynku. Powinien być odpowiednio szeroki, mieć dobrej jakości sprężyny oraz wypełnienie. Jeśli nie chcesz zmagać się z bólem pleców i bezsennością, koniecznie wybierz dobry produkt. Jak dobrać materac do spania? Sprawdź w artykule!
materac

Jak dobrać materac do spania? Najważniejsze zasady

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – to przysłowie można odbierać zarówno metaforycznie, jak i bardzo dosłownie. My skupimy się dziś na tym drugim rozumieniu. Odpowiednie łóżko z wygodnym materacem to niezwykle ważny czynnik wpływający na jakość nocnego wypoczynku. Im starsi jesteśmy, tym bardziej zdajemy sobie z tego sprawę, jak ważne jest, aby wybrać najlepsze materace.

Spanie na niewygodnym, twardym posłaniu może powodować bóle pleców i karku, a nawet przewlekłe zmęczenie w ciągu dnia. Dlatego właśnie zagadnienie, jak dobrać materac, jest tak niesłychanie ważne.

Wygodny materac do spania powinien mieć odpowiednie wymiary, optymalną twardość i odpowiadające naszym preferencjom wypełnienie. Na rynku znaleźć można mnóstwo produktów w różnych cenach i różnych rodzajów. Opisujemy je poniżej.

Jakie wymiary materaca do spania?

Jakie wymiary powinien mieć wygodny materac do spania? Przyjmuje się, że łóżko dla jednej osoby powinno mieć szerokość co najmniej 70 cm, natomiast dla dwóch osób – minimum 140 cm. Oczywiście im szersze posłanie, tym lepiej. Materace o szerokości 160 lub nawet 180 cm pozwalają swobodnie wyspać się dwóm osobom o postawnej posturze. Jeśli chodzi o długość, łóżko powinno być dłuższe mniej więcej o 20 cm od osoby, która będzie na nim spać.

Jak dobrać rodzaj materaca?

Jaki materac do sypialni kupić? Wyróżniamy kilka rodzajów materacy do spania, jeśli chodzi o typ zastosowanych sprężyn:

  • materac ze sprężynami bonell – zawiera sprężyny o kształcie klepsydr połączone ze sobą w jedną całość, jest odporny na nacisk i odkształcenia oraz wytrzymały, dodatkowo ma stosunkowo niską cenę;
  • materac ze sprężynami kieszeniowymi – zawiera osobne sprężyny umieszczone w małych kieszonkach, dzięki czemu nie ugina się cały pod ciężarem ciała, lecz dopasowuje do naszych kształtów – z tego względu polecany jest dla par; jest jednak droższy niż materac bonellowy;
  • materac ze sprężynami multipocket – bardzo podobny do klasycznego kieszeniowego, lecz zawiera jeszcze więcej sprężyn zamkniętych w kieszonkach, dzięki czemu jest bardzo wygodny;
  • materac z pianki poliuretanowej – ma wkład z pianki, która doskonale dostosowuje się do ciała; jest wygodny i ma właściwości termoizolacyjne;
  • materac z pianki wysokoelastycznej – pianka ta jest jeszcze trwalsza i bardziej wytrzymała niż w poprzednim materacu;
  • materac nawierzchniowy z materiału – to niewielki materac, który kładzie się na górę standardowego materaca; zwiększa to jego wygodę i ułatwia utrzymanie w czystości.

Jak dobrać materac do spania? Twardość materaca

O wygodzie i komforcie podczas snu decyduje również twardość posłania. Wcale nie jest tak, że im bardziej miękkie łóżko, tym lepiej. Jak dobrać twardość materaca? Twardość materaca należy dostosować do swojego wzrostu oraz wagi. Oto powszechnie stosowane oznaczenia twardości materacy:

  • H1 – miękki materac idealny dla osób o wadze poniżej 60 kg,
  • H2 – średnio miękki materac przeznaczony dla osób o wadze ok. 60-80 kg,
  • H3 – średnio twardy materac dopasowany do osób o wadze 80-110 kg,
  • H4 – twardy materac przeznaczony dla osób o wadze powyżej 110 kg.
Problem pojawia się w sytuacji, gdy dwie osoby śpiące razem w łóżku mają bardzo różną wagę. Co zrobić wtedy? Najlepiej sprawdzi się materac ze sprężynami kieszeniowymi o twardości dostosowanej do wagi cięższej osoby. W końcu czasem trzeba iść na kompromisy!

Wypełnienie materaca

Wybierając materac do spania, zwróć uwagę również na rodzaj wypełnienia. Wpływa on nie tylko na wygodę podczas snu, lecz także na higienę i bezpieczeństwo. Niektóre rodzaje wypełnień polecane są alergikom, gdyż zapobiegają namnażaniu się grzybów oraz roztoczy. Inne natomiast mogą uczulać.

Pierwszym rodzajem wypełnienia do materaca jest włókno kokosowe. To naturalny surowiec wykonany ze skorupy kokosa. Nadaje posłaniu twardość oraz wytrzymałość. Ponadto kokos wyciąga z materaca wilgoć i ma lekkie właściwości przeciwgrzybicze.

Kolejny rodzaj wypełnienia do materaca to pianka poliuretanowa. Jest ona wytrzymała i odporna na odkształcenia. Dodatkowo gwarantuje cyrkulację powietrza w materacu, co zapobiega powstawaniu grzybów i zawilgoceń. To bardzo dobry materiał dla alergików.

Pianka lateksowa do materaców wykonana jest między innymi z naturalnego kauczuku. Jest niezwykle elastyczna, a jednocześnie wytrzymała, co gwarantuje wygodę. Ponadto jest hipoalergiczna i przewiewna.

Niezwykle nowoczesną opcją jest pianka termoelastyczna, tzw. memory foam, która doskonale wpływa na komfort i wygodę podczas snu. Idealnie dopasowuje się do krzywizny ciała i niweluje ucisk na kręgosłup. Dodatkowo jest hipoalergiczna.

Wypełnienie hydrożelowe do materaca ma z kolei właściwości termoregulacyjne. Jeśli często pocisz się i przegrzewasz podczas snu, wybierz materac zawierający ten rodzaj wypełnienia. Na pewno odczujesz ulgę. Ostatnia opcja to naturalna wełna, która przyjemnie ogrzewa ciało. Materiał ten jednak może uczulać, nie zaleca się go więc alergikom.

Warto wiedzieć, że w jednym materacu mogą występować sprężyny oraz kilka warstw wypełnień różnego rodzaju, np. sprężyny kieszeniowe, włókno kokosowe oraz dwie warstwy pianki. Dzięki temu jesteś w stanie znaleźć produkt, który w stu procentach będzie odpowiadał twoim oczekiwaniom!

Autorka: Olga Wacholc