Data publikacji:

Montaż kabiny prysznicowej: jak zamontować brodzik i kabinę? Poradnik

Profesjonalny montaż kabiny prysznicowej nie musi być trudny. Ważne jest jednak odpowiednio przygotowane miejsce i narzędzia. Dzięki samodzielnemu wykonaniu prac instalacyjnych można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Przeczytaj, jak zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem, a także, w jaki sposób wygląda montaż kabiny bez brodzika. Sprawdź również, czy montaż kabiny z hydromasażem jest bardzo wymagający i jakie narzędzia warto przygotować, by prace poszły sprawnie i bez komplikacji.
montaż kabiny prysznicowej

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem krok po kroku

 Na montaż kabiny prysznicowej składa się wiele głównych oraz drobnych czynności. Poniższe instrukcje zakładają przygotowane już miejsce montażu - obecność odpływu, wykończonych ścian. Dotyczą kabiny standardowej, z brodzikiem, dwoma ścianami lub półokrągłej. W takich warunkach montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem jest dość prosty:
 1. Przykręcenie nóżek oraz montaż odpływu w brodziku, ustawienie w docelowym miejscu.
 2. Wypoziomowanie brodzika, podłączenie do kanalizacji, uszczelnienie w miejscach styku ze ścianą.
 3. Dopasowanie położenia listew przyściennych z wykorzystaniem poziomicy, zaznaczenie miejsc na kołki montażowe.
 4. Wywiercenie otworów, montaż listew.
 5. Złożenie elementów stałych kabiny obok, na podłodze - profili górnych i dolnych, ścianek bocznych.
 6. Umieszczenie, wypoziomowanie i przymocowanie kabiny do profili. Listwy przyścienne umożliwiają regulację ewentualnych odchyleń ścian.
 7. Montaż okuć, rolek lub zawiasów, uchwytów i innych elementów na drzwiach, założenie drzwi na kabinie.
 8. Założenie uszczelek dołączonych do kabiny - piórowych i magnetycznych.
 9. Montaż ograniczników i zabezpieczeń w kabinie, ewentualna regulacja elementów ruchomych.
 10. Uszczelnienie pozostałych elementów kabiny silikonem, zamocowanie ewentualnej obudowy brodzika.
Bez względu na to, czy jest to montaż kabiny prysznicowej szklanej, czy też z tworzywa, trzeba przy umieszczaniu poszczególnych elementów zachować szczególną ostrożność, by nie uległy one uszkodzeniu. Nieco inaczej wygląda montaż kabiny z hydromasażem, o którym możesz przeczytać poniżej. Omawiamy także montaż kabiny prysznicowej na płytkach, bez brodzika lub na istniejącym brodziku. Do kluczowego dla funkcjonalności każdego rodzaju kabiny uszczelniania warto wybrać dobrej jakości silikon w dopasowanym kolorze albo bezbarwny.

Przeczytaj także: Jaka wiertarko-wkrętarka – ranking najpopularniejszych modeli

Jak wygląda montaż kabiny prysznicowej bez brodzika?

 Nieco inaczej przebiegać może montaż kabiny prysznicowej na płytkach z odpływem liniowym lub szczelinowym. Jeżeli podłoga jest już odpowiednio przygotowana, sam montaż kabiny prysznicowej jest analogiczny do opisanych wcześniej kroków, z pominięciem tych dotyczących brodzika. Podobnie mocuje się ścianki prysznicowe czy kabiny typu walk-in. Nieco inaczej wygląda montaż kabiny prysznicowej bez brodzika, ale na istniejącym już zamontowanym brodziku.

Ważne jest tu odpowiednie dopasowanie wymiarów nowej konstrukcji. Późniejsze czynności opierają się również na tym samym scenariuszu, ze szczególnym uwzględnieniem etapu uszczelniania. Warto przy okazji wprowadzania zmian czy aranżacji łazienki, strefy prysznica uwzględnić również miejsce na przybory, kosmetyki i akcesoria łazienkowe w postaci odpowiednich półek.

Czy montaż kabiny prysznicowej z hydromasażem jest trudny?

Rozważając montaż kabiny prysznicowej, często pojawia się pytanie, jak przebiega instalacja modeli z hydromasażem. Czy do ich zakładania wymagana jest wizyta specjalisty? Niekoniecznie, gdyż montaż kabiny prysznicowej z hydromasażem w miejscu z gotowymi przyłączami nie jest skomplikowany. Trzeba jednak uwzględnić dodatkowy etap podłączania kabiny do instalacji wodnej, test szczelności.

W przypadku kabin z elektroniką czy oświetleniem mogą być wymagane również prace instalacyjne elektryczne. Zatem montaż kabiny z hydromasażem wymaga użycia dodatkowych narzędzi w postaci kluczy hydraulicznych, a także ewentualnych elementów uszczelniających. Ważne jest uwzględnienie wszystkich kroków wskazanych w instrukcji montażu kabiny z hydromasażem. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami, prace lepiej zlecić specjaliście.  

Narzędzia, materiały i akcesoria niezbędne przy samodzielnym montażu kabiny prysznicowej

Kiedy planujesz montaż kabiny prysznicowej, przygotuj odpowiednią ilość miejsca na jej złożenie, a także zestaw niezbędnych narzędzi. Jeżeli dostępna przestrzeń jest poza łazienką, upewnij się, że złożone elementy zmieszczą się w drzwiach. Większość kabin dla bezpieczeństwa wymaga składania przez dwie osoby z uwagi na wagę i wymiary niektórych elementów, czy konieczność ich trzymania przy dokręcaniu lub regulacji. Choć nowa kabina prysznicowa - montaż nie jest przy odpowiednim przygotowaniu wymagający, szereg narzędzi okaże się niezbędnych:
 • wiertarka lub wkrętarko-wiertarka z wiertłem dostosowanym do ściany i jej powierzchni,
 • śrubokręt, ewentualnie klucze (w zależności od kabiny; czasami są dołączane),
 • poziomnica,
 • miarka,
 • silikon albo inna masa uszczelniająca, akcesoria do jej nakładania i wygładzania,
 • ołówek lub pisak do zaznaczania otworów.
Dobór narzędzi może być uzależniony od typu kabiny - jak już wspomniano, montaż kabiny prysznicowej z hydromasażem jest zwykle bardziej skomplikowany.
Montaż nowej kabiny prysznicowej czy też wymiana poprzedniej nie muszą być trudne, o ile nie wymagają zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej czy większej przebudowy w łazience. Dysponując odpowiednimi narzędziami i materiałami, można poradzić sobie samemu lub w przypadku większych kabin - z pomocą drugiej osoby. Nowa kabina prysznicowa - montaż, instalacja i uruchomienie pozwalają na szybką odmianę w każdej łazience.
Autor: Aleks Fachman