Budowa i zasada działania pompy ciepła
Każda pompa ciepła składa się z następujących elementów:
• dolnego źródła ciepła (gruntu, wody lub powietrza);
• układu roboczego, w którym krąży czynnik roboczy, podlegając przemianom termodynamicznym (izotermiczne sprężanie, parowanie, rozprężanie i skraplanie);
• górnego źródła ciepła, w którym uzyskane ciepło jest wykorzystywane do ogrzania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub bezpośrednio do ogrzania powietrza (nie podgrzewają ciepłej wody użytkowej).
Cały ten układ działa odwrotnie niż powszechnie znana lodówka. W układzie pompy ciepła krąży czynnik roboczy (np. wodny roztwór glikolu), którego temperatura musi być niższa niż temperatura dolnego źródła ciepła. Podczas kontaktu z dolnym źródłem ciepła w wymienniku dochodzi do parowania czynnika roboczego, który następnie jest sprężany, w wyniku czego rośnie jego ciśnienie i temperatura. Ogrzane pary są kierowane do skraplacza, gdzie ciepło jest przekazywane do górnego obiegu. Czynnik roboczy traci ciepło, ochładza się i jest rozprężany, by ponownie osiągnął temperaturę niższą od temperatury dolnego źródła. W pompach ciepła, w których źródłem ciepła jest powietrze, jest ono kierowane z zewnątrz do pompy ciepła za pomocą wentylatora.