Data publikacji:

Najlepsza farba do metalu na zewnątrz

Farba do malowania powierzchni metalowych jest specjalnie stworzoną emulsją, której skład pozwala na maksymalne przywieranie do powierzchni malowanej. Jej zadaniem (oprócz walorów estetycznych) jest stworzenie mocnej warstwy odpornej na łuszczenie się i odpadanie oraz chroniącej malowany element przed czynnikami zewnętrznymi. Stąd dobrej jakości farby do metalu (a zwłaszcza te przeznaczone na zewnątrz) muszą charakteryzować się dużą odpornością na działanie wilgoci oraz wysokich i niskich temperatur.

farba do metalu

Dobór farby do metalu – podział farb

Podstawową sprawą przy wyborze farby zewnętrznej do metalu jest dopasowanie jej do podłoża, które będzie malowane. Pamiętać trzeba, że stal, żelazo czy też żeliwo powinniśmy pokrywać produktami alkidowymi (ftalowymi), chlorokauczukowymi (gumowymi), epoksydowymi, olejno-alkidowymi czy też polimerowymi. Do malowania elementów ocynkowanych oraz aluminiowych trzeba zaś użyć farb akrylowych, winylowych (poliwinylowych) czy też kombinacji powyższych, czyli poliwinylowo-akrylowych.

Farba akrylowa do metalu nie zapewnia wysokiej ochrony antykorozyjnej, tym bardziej że sama jest wodorozcieńczalna. Farby do metali żelaznych, a więc stali i żeliwa, są farbami o charakterze rozpuszczalnikowym. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie przed dostępem wody i w konsekwencji na zwiększenie trwałości powłoki lakierniczej.

Podział farb do metalu z uwzględnieniem etapów malowania

Rynek zewnętrznych farb do metalu uwzględnia oczywiście wieloetapowy proces zabezpieczania oraz dekorowania powierzchni metalowych. W związku z tym wyróżnia się:

  • farby gruntujące – są to farby posiadające właściwości antykorozyjne, których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni malowanej przed działaniem rdzy;
  • farby podkładowe – ich funkcja to zapewnienie doskonałej przyczepności dla farb dekoracyjnych;
  • farby nawierzchniowe – nadają one powierzchni malowanej ostateczny wygląd (kolor i styl wykończenia) oraz stanowią ostateczną warstwę zabezpieczenia przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i innych szkodliwych substancji.

Od kilkunastu lat na polskim rynku można dostać specjalne zewnętrzne farby do metalu, które możemy nanosić bezpośrednio na rdzę, nie stosując wcześniej farby gruntującej czy podkładowej. Ich cechą charakterystyczną jest doskonała przyczepność do podłoża. Stosując tego typu farbę, trzeba pamiętać, żeby powierzchnia malowana pokryta była tylko niewielkimi nalotami rdzy i wziąć pod uwagę fakt, że przed kolejnym etapem korodowania w pełni zabezpieczają tylko typowe farby antykorozyjne. Jeżeli jednak decydujemy się na zastosowanie tego typu farby (tzw. 3 w 1), to warto sięgnąć po produkt renomowanego producenta.

Inne rodzaje farb do metalu

Wśród innych rodzajów farb przeznaczonych do malowania metalu rynek oferuje:

  • farby antywłamaniowe umożliwiające wytworzenie śliskiej i lepkiej powierzchni na malowanym elemencie;
  • farby przeznaczone do malowania grzejników (kaloryferów);
  • farby, które nadają malowanej powierzchni tzw. efekt młotkowania;
  • farby do malowania powierzchni metalowych w sprayu (najlepiej sprawdzające się w czasie malowania niewielkich elementów). Reasumując, najlepszą farbą zewnętrzną do metalu będzie produkt dostosowany do rodzaju powierzchni, stopnia skorodowania oraz dostosowania estetyki do otoczenia.

Pamiętajmy również o tym, że w składzie wielu tego typu produktów znajdują się substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy dokładnie czytać etykiety i ostrożnie podchodzić do samego procesu malowania, aby ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie nasze i osób postronnych.

Autor: Paweł Sadowski