Najszybciej uczymy się, gdy łączymy naukę z dobrą zabawą, a cóż jest lepszego na świecie niż najlepsze książki? W nauce języka, zwłaszcza wzrokowcom, którzy uwielbiają zaczytywać się w klasykach światowej literatury, z pomocą przyjdzie seria publikacji wydawnictwa Ze Słownikiem. Pozycje, które znajdziemy na ich liście wydawniczej, to sama klasyka najwyższych lotów. Dodatkowo każde wydanie opatrzone zostało odpowiednim poziomem CEFR, który umożliwi nam odpowiednie dobranie książki do naszego poziomu znajomości języka (nie tylko angielskiego!).
Kiedy już wybierzemy interesującą nas pozycję, wystarczy usiąść wygodnie i rozpocząć lekturę. Na marginesach stron znajdziemy spis wszystkich mniej powszechnych słów, które pojawiają się na danej stronie, co ułatwia i przyśpiesza lekturę, ponieważ nie musimy co chwilę sięgać po słownik albo telefon, aby sprawdzić niezrozumiałe przez nas słowa. Wygoda, frajda i nauka w jednym!
Dla tych, którzy poszukują typowej książki do samodzielnej nauki języka angielskiego, czyli swoistego samouczka, który pozwoli nam przejść przez meandry języka. Na szczęście, na rynku znajdziemy wiele pozycji, które spełniają tę funkcję. Pozwolą one nam rozbudować zasób naszego słownictwa czy zrozumieć co trudniejsze zagadnienia gramatyczne. Wszystko to podane zostaje w przystępny sposób i okraszone ćwiczeniami.
Na naszym rynku w tej kategorii wyróżniają się dwa wydawnictwa - Edgard oraz PONS. Pozycje obu z nich mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto jednak je wypróbować i wyrobić swoje własne zdanie na ich temat.
Dopasowanie odpowiedniej książki do nauki języka angielskiego dla dzieci może być problematyczne dla rodziców, którzy sami języka nie znają. Warto więc w tym wypadku zapytać o opinie i dopasowanie odpowiedniej pozycji dla naszej pociechy profesjonalisty – nauczyciela lub lektora języka angielskiego. W sklepach znajdziemy bowiem wiele przeróżnych pozycji. Od dziecięcych bajek w języku angielskim, przez zeszyty wypełnione rozwijającymi ćwiczeniami, po gry i fiszki do nauki angielskiego słownictwa.
Decydując się na zakup książki do nauki angielskiego dla dzieci, warto wybierać te pozycje, które wyposażone są w CD z nagraniami lub nagrania do ściągnięcia w wersji cyfrowej. W takim wypadku możemy mieć raczej pewność, że nagrania te zrealizowane zostały przez profesjonalnych lektorów, dzięki czemu dzieci, słuchając nagrań, wystawione zostaną na prawidłowe brzmienie języka.
Jakie więc są najlepsze książki do nauki języka angielskiego? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od naszego poziomu zaawansowania. Najlepiej natomiast jest próbować czytać w języku docelowym, starając się nie korzystać z zewnętrznych pomocy.
Zanim np. sięgniemy po słownik, dobrze jest spróbować wydedukować znaczenie niezrozumiałego dla nas słowa, patrząc na kontekst całego zdania, w którym zostało ono użyte.
Możemy też zastosować technikę „inteligentnego zgadywania”, która bazuje na naszej znajomości języka rodzimego i innych języków obcych. Chodzi tutaj o to, aby próbować odgadywać znaczenie słów podobnych do tych, które znamy z naszego języka lub innych języków obcych. Musimy jednak uważać tutaj na tak zwanych „false friends” – wyrazy podobne, które oznaczają jednak zupełnie coś innego. Dobrze jest też próbować czytać to, co nas interesuje.