Data modyfikacji:

Najlepsze książki psychologiczne

Na rynku pojawia się coraz więcej psychologicznych nowości wydawniczych — lubimy czytać poradniki dotyczące rozwoju osobistego, książki o zmianie życie czy też wywiady ze znanymi psychologami i psychoterapeutami, którzy dzielą się z czytelnikami tajnikami swojego zawodu. Interesujesz się psychologią? Sprawdź polecane książki psychologiczne!

Poniżej znajdziesz listę książek, które świetnie sprawdzą się jako prezent dla fana psychologii, ale także jako inspirująca lektura pozwalająca na refleksję dotyczącą emocji, przekonań czy wzorów zachowań.
książka

„Siła rezyliencji. Jak poradzić sobie ze stresem, traumą i przeciwnościami losu?”, Glenn R. Schiraldi

Co sprawia, że ta sama sytuacja dla jednej osoby może być stresującym i trudnym wydarzeniem, a dla drugiej nieszczególnie odczuwanym? Psychologia ma wiele odpowiedzi na to pytanie, a jedną z nich jest rezyliencja (inaczej: prężność psychiczna), czyli umiejętność radzenia sobie ze zmieniającymi się okolicznościami, odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jedni z nas są bardziej prężni i odporni, drudzy mniej, ale dobra wiadomość jest taka, że rezyliencję można ćwiczyć. W polecanej książce psychologicznej „Siła rezyliencji” znajdziesz podpowiedzi, jak kształcić i wzmacniać w sobie tę ważną umiejętność, by coraz lepiej radzić sobie ze stresem i przeciwnościami losu.

“Pożegnaj wagę”, Russ Harris, Joseph Ciarrochi

Najlepsza książka psychologiczna, żeby naprawić relację z jedzeniem i utrzymywać wymarzoną wagę? Jeśli masz problemy z napadami głodu, tyciem i utrzymywaniem wagi lub akceptacją swojego ciała, książka „Pożegnaj wagę” będzie dobrą lekturą uzupełniającą wizytę u specjalisty.

To książka opracowana na podstawie technik terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), która ma na celu wskazanie, jakie bariery psychologiczne sprawiają, że tak trudno jest utrzymać wymarzoną figurę. Autorzy pokazują, jak poradzić sobie z destrukcyjnymi nawykami oraz jak wyznaczać realistyczne, zdrowe cele, podążając za własnymi wartościami.

„Czując. Rozmowy o emocjach”, Agnieszka Jucewicz

Jak często na co dzień tak naprawdę zastanawiamy się nad tym, co czujemy? Jaką wagę przywiązujemy do uczuć? Które z emocji uznajemy za potrzebne i ważne, a których w ogóle nie chcielibyśmy czuć?

W rozmowach z dziennikarką Agnieszką Jucewicz autorytety psychologii opowiadają o anatomii emocji — dlaczego czujemy to, co czujemy i dlaczego wszystkie emocje są tak samo ważne. Wśród rozmówców znaleźli się Danuta Golec, Bogdan de Barbaro czy Anna Król-Kuczkowska. To świetna lektura, która jest niczym instrukcja obsługi uczuć.

„Psychoterapia dziś. Rozmowy”, Zofia Milska-Wrzosińska

Kolejna pozycja wśród najlepszych książek psychologicznych w tym zestawieniu, w której znajdują się wywiady. Tym razem dotyczą one wyłącznie psychoterapii — tego, czym tak naprawdę jest, jak może pomóc, co w niej działa. „Psychoterapia dziś” będzie dobrą propozycją dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem psychoterapii, ale chciałyby najpierw bliżej poznać tę metodę leczenia. To także lektura polecana przyszłym specjalistom w tej dziedzinie.

„Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?”, Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen

Z dzieciństwa wynosimy nie tylko wspomnienia o domu rodzinnym, przyjaciołach czy szkole, ale także wyuczone reakcje na dane sytuacje czy przekonania dotyczące siebie, innych i świata. Te wdrukowane schematy postrzegania pochodzące z przeszłości często rzutują na teraźniejszość. Jak stać się zdrowym dorosłym, który potrafi zlokalizować niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa i sprawić, by stare, odruchowe reakcje nie wpływały na jego życie?

Odpowiedzi znajdziesz w „Emocjonalnych pułapkach przeszłości”. To ciekawy, pełen trafnych pytań podręcznik, który może być pierwszym krokiem w kierunku do innego życia.

„W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”, Steven C. Hayes, Spencer Smith

Każdy, kto doświadczał częstych negatywnych myśli na temat siebie, wie, że ból emocjonalny jest tak samo dotkliwy, jak ból fizyczny. Nasze umysły to fascynujące maszyny, jednak jednocześnie potrafią być źródłem cierpienia, posyłając nam wyolbrzymione, krzywdzące przekonania.

Autorzy dobrej książki psychologicznej „W pułapce myśli” pokazują, że z umysłem można się dogadać i przedstawiają techniki oparte na terapii akceptacji i zaangażowania, dzięki którym możliwe stanie się poradzenie sobie z negatywnymi myślami i stresem. Dzięki wykonywaniu ćwiczeń nauczysz się akceptować swoje uczucia i dystansować się do nieprzyjemnych wytworów umysłu.

„Potęga obecności”, Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Jednym z najlepszych predykatorów powodzenia, sukcesu i relacji w dorosłości jest to, jak wyglądały wczesne lata naszego życia, a w szczególności tak zwany styl przywiązania do najbliższej osoby, najczęściej matki lub ojca. Jeśli ta osoba odpowiadała na nasze dziecięce potrzeby, była na nie uważna i wspierająca, wówczas wykształcony styl jest bezpieczny i dobrze wróży na przyszłość.

W książce „Potęga obecności” rodzice znajdą informacje dotyczące tego, jak sprawić, by dziecku czuło się ukojone, bezpieczne i dostrzeżone. Autorzy bazują na teorii stylów przywiązania, ale również na doniesieniach z zakresu neuropsychologii. Przekazują proste strategie, które każdy może wdrożyć w swoim domu.

„Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Dobre książki psychologiczne są tworzone także z myślą o najmłodszych. Jeśli szukasz wartościowej i jak najlepszej książki dla dziecka, która pozwoli mu budować w sobie poczucie własnej wartości oraz akceptację siebie, swojego ciała i swoich uczuć, „Jesteś ważny, Pinku” będzie strzałem w dziesiątkę.

Lektura opowiada o stworze imieniem Pink, który jest nieco nieśmiały i niepewny tego, co czuje, jak ma się zachowywać, co myśleć o swoich słabościach. Strona po stronie Pink coraz bardziej się ze sobą zaprzyjaźnia. To wzruszająca podróż po akceptacji, która spodoba się również dorosłym!

Dobre książki psychologicznie to nie tylko sposób na ciekawą lekturę w wolny wieczór, ale przede wszystkim szansa na refleksję, zmianę szkodliwych wzorców myślenia czy naukę akceptacji.

Autor: Szymon Sonik