Data modyfikacji:

Jaki jest najzdrowszy materac do spania?

Dobry jakościowo i odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb materac jest gwarantem zdrowego, odprężającego snu. Szczególne znaczenie ma dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa oraz mięśni i stawów, ponieważ złe ułożenie ciała może potęgować problem. Czym charakteryzuje się najzdrowszy materac do spania? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas szukania idealnego modelu dla siebie. 

najzdrowszy materac do spania

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest istotny? 

Dlaczego warto się zastanowić przed wybraniem odpowiedniego modelu z rankingu materacy? Dobranie najzdrowszego materaca do spania jest ważne, ponieważ wpływa on na samopoczucie po przebudzeniu, zachowanie zdrowej postawy ciała, komfort podczas godzin spędzonych w łóżku, a także samą jakość snu. Noc to czas na regenerację organizmu, który musi zebrać siłę na kolejny aktywny dzień, dlatego warto jak najbardziej zadbać o wszystkie elementy mające wpływ na wartościowy, niezakłócony niczym sen. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, a wybór tego idealnego jest bardzo indywidualny, ponieważ musi on być dostosowany do potrzeb użytkownika, jego stanu zdrowia, wagi i wzrostu. Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie model?

Jaki materac jest najzdrowszy do spania? 

Ciężko jest znaleźć jedną, uniwersalną odpowiedź na pytanie jaki materac jest najzdrowszy do spania, ponieważ, jak zostało już wspomniane, jest to kwestia indywidualna. Można za to wskazać, czego nie powinno się czuć po przespanej nocy – jeśli po przebudzeniu czujesz ból pleców lub zesztywniałe i napięte mięśnie, oznacza to, że masz źle dobrany materac

Najzdrowszy materac do spania powinien stanowić stabilną podporę ciała na całej jego długości, dopasowując się do naturalnych skrzywień kręgosłupa. Osoby o niskiej wadze powinny wybrać raczej miękki materac, natomiast użytkownicy o stosunkowo wyższej wadze mogą zdecydować się na twardy model. Ostateczna skala zależy natomiast od indywidualnych preferencji kupującego. 

Chcąc kupić najzdrowszy materac do spania, warto znać obowiązującą w sklepach nomenklaturę. Twardość materaców określana jest parametrami H1, H2, H3 i H4, gdzie 1 oznacza materac bardzo miękki, 2 – średnio miękki, 3 – model średnio twardy, a 4 – twardy. Choć dobrze jest przetestować, jaki model najbardziej odpowiada preferencjom danej osoby, to istnieje podział przypisujący daną twardość do wagi użytkownika:

  • H1 – materace te polecane są osobom o wadze do 60 kg;
  • H2 – ta grupa kierowana jest do osób ważących od 50 do 80 kg;
  • H3 – to materace dla użytkowników o wadze w przedziale 70-110 kg;
  • H4 – to modele przeznaczone dla osób o wadze przekraczającej 110 kg. 

Należy też pamiętać o zwróceniu uwagi na wzrost użytkownika – materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy, niż osoba, która będzie na nim spać

Najzdrowszy materac do spania – rodzaje wypełnienia 

Rodzaj wypełnienia materaca to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Każdy z nich ma nieco inne cechy i polecany jest innym użytkownikom. Czym się różnią? Wybrać materac sprężynowy czy piankowy, a może materac piankowy czy lateksowy?

Materac ze sprężynami bonellowymi 

Materace wypełnione sprężynami bonellowymi cechują się dużą trwałością i wytrzymałością na obciążenia. Cyrkulacja powietrza jest w nich ułatwiona, co pozytywnie wpływa na higienę i jakość snu. 

Materac piankowy 

Do najczęściej spotykanych wypełnień należy pianka z tworzywa poliuretanowego, która jest bardzo odporna na odkształcenia. Pianki mają różne gęstości, co pozwala na dopasowanie konkretnego modelu do preferencji użytkownika. Cechą charakterystyczną materacy piankowych jest także podatność na temperaturę, co zapewnia dużą elastyczność. 

Materac kieszeniowy 

Modele kieszeniowe, nazywane także woreczkowymi lub kieszonkowymi, wytworzone są ze sprężynek zamkniętych w materiałowych „kieszonkach”, które nie są ze sobą połączone, dzięki czemu materac ugina się punktowo i bardziej precyzyjnie odpowiada ruchom użytkownika. Taki materac stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa, ponieważ potrafi dopasować się do kształtu ciała leżącej na nim osoby. Im więcej sprężyn, tym materac lepiej odpowiada ruchom ciała.

Materac z pianki lateksowej 

Ten typ materacy wypełniony jest pianką lateksową z domieszką kauczuku, co wpływa na wysoką trwałość produktu i komfort użytkowania. Lateks powoduje elastyczność punktową, która odpowiada za doskonałe dopasowanie do kształtów i zmian pozycji ciała. Ten rodzaj wypełnienia jest też doceniany, ponieważ hamuje rozwój drobnoustrojów i bakterii wewnątrz swoich struktur, jest więc szczególnie polecany alergikom (ale nie tylko – każdy z pewnością bowiem doceni wysoką higienę snu). 

Co oprócz materaca wpływa na zdrowy sen? 

Gdy już zdecydujesz, jaki materac jest najzdrowszy do spania w twoim przypadku, pamiętaj, by zwrócić też uwagę na inne czynniki mające wpływ na jakość snu. Należą do nich między innymi: 

  • dobrej jakości pościel – przykładowo, alergikom polecana jest pościel z poliestru, którą łatwiej utrzymać w czystości, niż tradycyjną puchową (która łatwo zbiera kurz); wełniane modele sprawdzą się z kolei u osób cierpiących na zwyrodnienie stawów; 
  • poduszka lub profilowany podgłówek, czyli coś, co zadba o prawidłowe ułożenie głowy oraz szyjnego odcinka kręgosłupa podczas snu;
  • stelaż, bez którego nawet najzdrowszy do spania materac nie spełni w pełni swojej funkcji – jest to element, który wzmacnia pozytywne cechy materaca i wspomaga jego wietrzenie, co z kolei ma znaczenie w dbaniu o higienę;
  • świeże powietrze – nie można zapominać o tym, żeby przed snem wywietrzyć sypialnię i zapewnić odpowiednią (nie za wysoką) temperaturę w pomieszczeniu, dzięki czemu organizmowi będzie łatwiej zapaść w zdrowy sen i rozpocząć niezbędną regenerację. 
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!