Data modyfikacji:

Dlaczego należy stosować nawilżacz powietrza? Czy warto kupić domowy nawilżacz?

Problem zbyt suchego powietrza w domu obecny jest głównie podczas sezonu grzewczego. Oddychanie suchym powietrzem skutkuje podrażnioną śluzówką nosa i kaszlem. Osoby cierpiące na choroby skórne doświadczają również pogorszenia objawów. Czy warto więc posiadać nawilżacz powietrza, by nie odczuwać dyskomfortu jesienią i zimą? Sprawdzamy, dlaczego należy stosować nawilżacze powietrza oraz podpowiadamy, kiedy ich używanie nie jest wskazane.
nawilżacz powietrza czy warto

Nawilżacz powietrza – po co?

Optymalny stopień nawilżenia powietrza, najbardziej korzystny dla człowieka, to 40–60%. Podczas sezonu grzewczego stopień ten drastycznie spada, co wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych charakterystycznych dla tego okresu w roku. Suchy kaszel, wzmożone objawy alergii i problemów skórnych, a także chroniczne problemy z zasypianiem to bardzo uciążliwe objawy, które towarzyszą osobom przebywającym w pomieszczeniach ze zbyt suchym powietrzem.
Nawilżenie powietrza zwiększysz poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, a także dzięki nawilżaczowi powietrza, który wyreguluje nawilżenie do pożądanego stopnia. Nawilżacz to urządzenie, do którego wlewamy wodę, a następnie rozpyla ono delikatną mgiełkę. Istnieje cała gama nawilżaczy powietrza – od tych najbardziej podstawowych do rozbudowanych, wielofunkcyjnych urządzeń.

Dlaczego warto stosować nawilżacze powietrza z higrostatem?

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Część nawilżaczy powietrza ma wbudowany higrostat. Jest to przyrząd służący do pomiaru obecnego stopnia nawilżenia powietrza w danym pomieszczeniu. W nawilżaczu z higrometrem i higrostatem możesz ustawić pożądany stopień nawilżenia, a po jego osiągnięciu urządzenie samo zaprzestanie wytwarzania wodnej mgiełki. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz pamiętać o wyłączaniu nawilżacza z higrostatem. Ponadto masz pewność, że poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu jest najkorzystniejszy.

Nawilżacz i aromaterapia – czy to dobre połączenie?

Aromaterapia to wykorzystanie olejków eterycznych w określonych celach terapeutycznych. Należy tu odróżnić olejek eteryczny od olejku zapachowego. Tylko w przypadku używania olejków eterycznych masz gwarancję uzyskania odpowiednich efektów, ponieważ są to skoncentrowane wyciągi z roślin. Dzięki paru kroplom olejku lawendowego możesz ułatwić sobie zasypianie i wspomóc odprężenie organizmu. Olejek rozmarynowy natomiast poprawi koncentrację podczas pracy. Zastosowanie olejku eukaliptusowego pomoże Ci podczas migreny.

Czytaj również: Ranking osuszaczy powietrza
Warto korzystać z dobrodziejstw natury, jednak w odpowiedni i bezpieczny sposób. Olejki eteryczne należy rozpylić w przeznaczonym do tego urządzeniu. Część nawilżaczy powietrza posiada umieszczoną na opakowaniu informację, że zostały one wyprodukowane z przyjaznych materiałów dla olejków eterycznych. To ważne, ponieważ olejki mogą zachodzić w reakcje z częścią materiałów wykorzystanych do produkcji nawilżaczy. Po upewnieniu się, że dany nawilżacz powietrza nadaje się do aromaterapii, dodaj niewielką ilość olejku do wody. Naprawdę wystarczą zaledwie 2–4 krople, aby cieszyć się terapeutycznymi właściwościami olejków eterycznych!

Kiedy jednak nie należy dodatkowo nawilżać powietrza?

Należy uważać z dodatkowym nawilżaniem powietrza, a zwłaszcza niekontrolowanym, gdy w domu zauważasz grzyb i pleśń na ścianach. Wówczas możliwe, że w domu panuje nadmierna wilgoć. Czasem wystarczy, że regularnie w danym pomieszczeniu wieszasz mokre pranie – kołdry, koce, ręczniki, poszewki na pościel, swetry… To wszystko dość długo schnie i może być przyczyną regularnie podwyższonej wilgotności, a w efekcie pojawienia się wykwitów i grzybów na ścianach. Wówczas przyda się osuszacz powietrza.
Zdjęcie: Envato Elements