Data publikacji:

Oczyszczanie powietrza – poznaj sposoby na to, jak oczyścić powietrze w domu

Zadbanie o odpowiednie oczyszczanie powietrza w domu to podstawa. Dzięki temu nie tylko ochronisz swoje płuca przed szkodliwym smogiem zza okna, ale także poprawisz swoje samopoczucie i sprawisz, że przebywanie w czterech kątach będzie czystą przyjemnością. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak oczyścić powietrze w domu!

oczyszczanie powietrza

Rośliny – oczyszczanie powietrza i dekoracja w jednym

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na oczyszczanie powietrza w domu jest zainwestowanie w rośliny, które sprawdzają się równie doskonale w roli dekoracji. Naturalne dodatki filtrują powietrze i oczyszczają je ze szkodliwych substancji oraz wychwytują kurz. W zależności od rodzaju kwiatów, które wybierzesz, możesz postawić je w sypialni, salonie, kuchni, a nawet w łazience.

Które rośliny sprawdzą się najlepiej do oczyszczania powietrza w domowych wnętrzach? Polecanym wyborem są między innymi fikusy, bluszcze pospolite, gerbery, wężownice, palmy bambusowe czy paprotki. Równie świetnie sprawdzą się skrzydłokwiaty, zielistki, filodendrony, draceny i chamedory wytworne. Uwaga dla właścicieli kotów! Przed zakupem rośliny koniecznie się upewnij, czy jest ona bezpieczna dla twojego czworonożnego przyjaciela!

Odkurzanie to podstawa w oczyszczaniu powietrza w domu

Jeśli przynajmniej raz zdarzyło ci się pominąć cotygodniowe porządki, to z pewnością pamiętasz, że spędzanie czasu w domu nie było przyjemne – w nosie kręciło się od kurzu, a swobodne oddychanie mogło być utrudnione. Właśnie dlatego zaplanuj sobie regularne odkurzanie. Mowa nie tylko o wyczyszczeniu podłóg czy dywanów, ale także o usunięciu kurzu z szafek i stołów.

Pamiętaj, że oczyszczanie powietrza w domu może okazać się trudniejsze we wnętrzach, w których znajdują się dywany czy ciężkie zasłony. Jeśli możesz, to z nich zrezygnuj, ponieważ są siedliskiem alergenów szkodliwych dla domowników walczących na przykład z alergią na roztocza. Jeśli jednak nie możesz, bo nie chcesz np. rezygnować z prywatności, to postaw na filtr HEPA do odkurzacza, co skutecznie zatrzyma zanieczyszczenia w środku. Polecane modele znajdziesz m.in. w rankingu odkurzaczy.

Rozważ zakup oczyszczacza lub jonizatora powietrza

Coraz więcej osób decyduje się na oczyszczacz powietrza. Czy warto go kupić? Jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie filtrować i usuwać z powietrza szkodliwe substancje. Urządzenie standardowo wyłapuje zanieczyszczenia, jednak te bardziej zaawansowane modele poradzą sobie również z alergenami czy roztoczami.

Na liście zalet sprzętu znalazło się nie tylko oczyszczanie powietrza, ale także profilaktyka schorzeń układu oddechowego oraz widoczna poprawa zdrowia i samopoczucia domowników. Oczyszczacze są również bardzo ciche, a ich użytkowanie jest intuicyjne i bezproblemowe.

Drugą propozycją jest jonizator powietrza, którego zadaniem jest poprawa elektroklimatu panującego w domu. Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa? Urządzenie wytwarza jony ujemne i wyłapuje te dodatnie, które wpływają negatywnie na samopoczucie, obniżają odporność, a nawet obniżają komfort życia w mieszkaniu. Dzięki jonizatorowi nie tylko oczyścisz powietrze, ale także całkowicie ograniczysz ryzyko rozwoju bakterii i wirusów w swoich czterech kątach.

Inne sposoby na oczyszczenie powietrza w domu

Oprócz zafundowania sobie roślin, oczyszczacza czy jonizatora oraz regularnego odkurzania, możesz również spróbować obniżyć temperaturę w domu. Zbyt wysoka powoduje wysuszanie powietrza, wpływając negatywnie na samopoczucie.

Równie ważna jest optymalna wilgotność w pomieszczeniach, która wpływa na przykład na kondycję skóry. Aby o nią zadbać, możesz kupić nawilżacz powietrza lub rozwiesić na kaloryferach w pokoju mokre ręczniki. Zbyt wysoka wilgoć w domu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Autorka: Katarzyna Wendzonka