Data publikacji:

Olej MCT. Co to jest? Właściwości i zastosowanie

Olej MCT cieszy się coraz większą popularnością. Często można znaleźć o nim wzmianki w artykułach o zdrowej diecie i aktywnym trybie życia. Tylko co tak naprawdę kryje się pod tą zagadkową nazwą? Czym jest olej MCT? Co to za skrót? Jakie są właściwości oleju MCT i zastosowanie? Czy faktycznie warto się nim zainteresować? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

olej mtc

Olej MCT: co to jest?

Olej MCT (Medium Chain Triglicerydes) to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o stosunkowo niedużych łańcuchach węglowych. Co to tak naprawdę oznacza? W bardzo dużym uproszczeniu są to tłuszcze nasycone, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowe. Wszystkich wielbicieli fast foodów i innych produktów spożywczych nasyconych tłuszczami przestrzegamy jednak przed szturmowaniem teraz ulubionych restauracji oraz sklepów i tłumaczymy dlaczego.

Tłuszcze, jak być może większość pamięta ze szkoły, dzielą się na nienasycone i nasycone. Te pierwsze są bardzo zdrowe, np. dla serca, jednak te drugie – nasycone, uważa się za jedną z przyczyn chorób układu krążenia i powstawania złego cholesterolu.

I jest to prawda, ale tylko częściowa, bowiem wśród kwasów tłuszczowych nasyconych również panuje podział: na długołańcuchowe i średniołańcuchowe. To właśnie te pierwsze mogą przyczyniać się do niektórych chorób serca, natomiast te drugie, znane pod nazwą MCT, ze względu na inny sposób wchłaniania ich przez organizm, mają korzystny wpływ na zdrowie.

Sprawdź, jakie urządzenie do gotowania na parze wybrać

Dzięki swojej krótszej budowie, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wchłaniane są bezpośrednio z jelita i transportowane są do wątroby. Tam z kolei mogą zostać przetworzone na energię lub na ciała ketonowe. Oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że olej MCT zostanie przerobiony na tkankę tłuszczową.

Wśród średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych wyróżniamy: kwas kapronowy (C6), kaprylowy (C8), kaprynowy (C10) oraz laurynowy (C12). Olej MCT produkowany jest z trzech źródeł: z oleju palmowego, nasion palmy i kokosa. Olej kokosowy jest najwyższej jakości źródłem MCT spośród wszystkich wymienionych i przez to czasami błędnie utożsamiany jest jako czysta postać oleju MCT (tymczasem to jeden z wyodrębnionych składników tłuszczu kokosowego).

Olej MCT – właściwości i zastosowanie

Właściwości oleju MCT spodobają się szczególnie osobom będącym na diecie, ponieważ m.in. dzięki właściwościom termogenicznym wspiera on metabolizm. Zapewnia także na dłużej uczucie sytości. Osoby na diecie ketogenicznej również chętnie sięgają po olej MCT w postaci suplementu, ponieważ pozwala szybciej przejść w stan ketozy.

To także świetny suplement dla osób, które lubią wysiłek fizyczny, ponieważ jest on doskonałym źródłem energii – można ją pozyskać z oleju MCT prawie tak samo szybko jak z węglowodanów prostych.

Olej MCT doskonale wspiera pracę mózgu, dlatego polecany jest podczas wzmożonego wysiłku intelektualnego, np. nauki do sesji egzaminacyjnej. Oleju MCT nie należy używać do smażenia i pieczenia, ponieważ ma za niską temperaturę palenia.

Jednak ze względu na to, że nie ma ani smaku, ani zapachu, doskonale nadaje się jako dodatek do koktajli, sałatek czy owsianki. Można go użyć nawet do przygotowania tzw. kawy kuloodpornej, czyli wysokoenergetycznego napoju kawowego z dodatkiem masła i oleju MCT, który jest w stanie zastąpić jeden wysokokaloryczny posiłek.

Sprawdź, jakie suplementy na redukcji

Olej MCT – co to, jaki wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który olej MCT będzie dla ciebie najlepszy, zwróć przede wszystkim uwagę na składnik, z którego został pozyskany. Najbardziej wartościowy będzie olej MCT pochodzący z kokosów, a nie np. z ziaren palmowych.

Olej MCT: gdzie kupić?

Olej MCT najlepiej kupić w aptece, ponieważ zyskasz pewność, że jest to produkt bezpieczny. Zawsze też możesz poszukać zaufanych i polecanych sklepów z odżywkami i suplementami diety.

Autorka: Agnieszka Ragus-Suszczyńska