Data publikacji:

Oprysk z sody na mszyce: jak przygotować i zastosować?

Mszyce to niepozorne, ale bardzo szkodliwe żyjątka. Błyskawicznie się rozmnażają i w zaledwie kilka dni mogą doprowadzić troskliwie uprawiane warzywa czy kwiaty do ruiny. Na szczęście istnieje sposób na ich pokonanie – wystarczy zastosować sodę. Sprawdź, jak stosować oprysk z sody na mszyce, by zlikwidować pasożyty, ale nie zaszkodzić roślinom. 
oprysk z sody na mszyce

Oprysk z sody na mszyce: jak działa?

Soda znana jest ze swojego uniwersalnego działania – dodaje się ją do wypieków i używa do sprzątania. Nie każdy jednak wie, że proszek ten świetnie radzi sobie również z pasożytami, takimi jak mszyce. To jeden z najlepszych domowych sposobów na mszyce.

W zależności od przepisu oprysk z sody na mszyce powstaje po zmieszaniu sody z wodą, płynem do mycia naczyń, szarym mydłem albo oliwą z oliwek. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zobaczysz spodziewane efekty. Soda w połączeniu z wyżej wymienionymi produktami jest dla mszycy zabójcza.

Oprysk z sody na mszyce – proporcje i instrukcja wykonania

Mamy dla ciebie aż trzy przepisy na oprysk z sody na mszyce. Wszystkie są równie skuteczne – wybór możesz zatem oprzeć tylko o dostęp do poszczególnych składników.

Oprysk z sody na mszyce – z oliwą z oliwek

Pół łyżeczki sody oczyszczonej wymieszaj z dwoma litrami wody. Wstrząśnij butelką, następnie przeleje płyn do pojemnika do robienia oprysków (w przypadku kwiatów balkonowych możesz też użyć umytej butelki po sprayu do okien).

Oprysk z sody z płynem do mycia naczyń

Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej połącz z dwoma litrami ciepłej wody, a następnie dodaj dwie łyżeczki płynu do mycia naczyń. Wymieszaj, przelej do butelki.

Oprysk z sody z szarym mydłem

Podobnie jak w poprzednich przepisach, tak i tutaj należy połączyć jedną łyżeczkę sody oczyszczonej z dwoma litrami wody, a następnie dodać jedną łyżeczkę startego na tarce szarego mydła.

Oprysk z sody oczyszczonej na mszyce – jak często stosować?

Choć oprysk z sody jest bezpiecznym preparatem, nie należy go używać codziennie. Idealna częstotliwość to raz na 3-4 dni – zapewni ona roślinom bezpieczeństwo, jednocześnie likwidując szkodniki.

Warto pamiętać, że mszyce szczególnie „cenią” sobie spodnią stronę liści oraz pędy. Dlatego należy włożyć trochę pracy podczas opryskiwania roślin i unosić liście. W niektórych przypadkach można je też przecierać szmatką namoczoną w roztworze sody oczyszczonej.

Oprysk z sody – kiedy jeszcze się sprawdzi?

Warto pamiętać, że oprysk z sody oczyszczonej sprawdzi się nie tylko w przypadku inwazji mszyc, ale także w walce z innymi problemami w ogrodzie.

Oprysk do zwalczania chorób roślin

Oprysk z sody świetnie sprawdza się w przypadku grzybiczych schorzeń roślin – przykład to choćby plamistość liści. Aby liście znowu zaczęły się pięknie prezentować, musisz przecierać je mieszanką sody oczyszczonej, szarego mydła oraz ciepłej wody. ½ łyżeczki sody wymieszaj z 5 ml szarego mydła (startego na tarce) oraz litrem ciepłej wody. 

Soda oczyszczona na chwasty

Soda świetnie sprawdzi się również jako środek likwidujący chwasty – np. te pojawiające się w szczelinach kostki. Oczywiście nie będzie ona aż tak skuteczna jak chemiczne środki, niemniej z pewnością utrudni roślinom namnażanie. Warto też zauważyć, że jest to preparat wyjątkowo tani i ekologiczny.

Stosowanie sody na chwasty jest banalnie proste. Jedyne, co musisz zrobić, to wysypać proszek tam, gdzie pojawiają się roślinni intruzi. Powtarzaj procedurę raz w tygodniu, a już wkrótce usuwanie chwastów będzie trwało co najmniej dwukrotnie krócej.

Autor: Robert Wojtaś