Parowar to praktyczny sprzęt kuchenny, dzięki któremu w łatwy sposób przygotujesz ulubione produkty spożywcze na parze, ciesząc się maksymalną zawartością cennych składników odżywczych i równie dobrym smakiem. W trakcie zakupu urządzenia warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy – od wielkości, aż po dodatkowe funkcje, w które wyposażono parowar. Jaki model wybrać? Podpowiadamy!
Parowar jest urządzeniem bezproblemowym w obsłudze, a zasady jego działania są dość proste. Wystarczy napełnić specjalny pojemnik wodą i uruchomić sprzęt kuchenny, aby została ona podgrzana, a jej para ugotowała każdy produkt umieszczony w środku parowaru. Co istotne, potrawy przygotowane w taki sposób nie tracą swojego świeżego i soczystego smaku.
Zanim podpowiemy ci, jaki parowar najlepiej kupić, warto najpierw sprawdzić, dlaczego zakup takiego urządzenia jest dobrym pomysłem. Lista jego zalet jest naprawdę długa. Zaliczamy do nich przede wszystkim możliwość przygotowywania zdrowych potraw.
Powszechnie wiadomo, że jedzenie przygotowywane na parze zachowuje o wiele więcej wartości odżywczych, a do tego jest lekkostrawne i niskokaloryczne. Efekt? Parowar to strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą nie tylko zdrowo się odżywiać, ale także zrzucić zbędne kilogramy.
Przekonaliśmy cię, że warto zafundować sobie parowar, ale nie wiesz, jaki kupić? Mamy kilka praktycznych wskazówek. Pierwsza z nich to dopasowanie jego wielkości do twoich potrzeb. Dostępne na rynku modele są zazwyczaj wyposażone w dwa lub trzy poziomy, na których możesz przygotowywać warzywa czy mięso.
Mniejsze parowary sprawdzą się doskonale dla jednej lub dwóch osób. Z kolei większe modele to idealny wybór dla rodzin z dziećmi.
Równie ważna jest pojemność parowaru. Jaką wybrać? Tu decyzja jest dość prosta – im więcej poziomów gotowania i pojemników, tym większa pojemność urządzenia.
W trakcie zakupu jakiegokolwiek urządzenia należy koniecznie sprawdzić jego moc. Im jest ona wyższa, tym szybciej parowar się nagrzeje i przygotuje gotowaną potrawę. Warto jednak pamiętać, że wysoki poziom mocy idzie również w parze z wyższym zużyciem prądu.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy zależy ci na czasie, czy możesz poczekać trochę dłużej. Jeśli chcesz jak najszybciej przygotowywać jedzenie, to postaw na parowar o mocy na poziomie nawet 1600 - 1800 W. Jeżeli jednak nie masz problemu z dłuższym czasem gotowania – zdecyduj się na zakup modelu o mocy 800 - 900 W.
Rozmiar i moc to nie wszystko. Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie wyboru parowaru, jeżeli nie wiesz, jaki model kupić? Sprawdź na przykład sposób sterowania. Dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w praktyczne pokrętła albo intuicyjne wyświetlacze LCD. Drugie rozwiązanie idzie w parze z większą funkcjonalnością – może wyświetlać czas do zakończenia gotowania czy umożliwić wybór odpowiedniego programu.
A skoro o programie już mowa, to sprawdź, czy interesujący cię model ma wgrane automatyczne programy, dzięki którym nie będziesz musieć samodzielnie dobierać parametrów gotowania. Parowar zrobi to za ciebie, dzięki czemu czas przygotowywania jedzenia zostanie skrócony do minimum, a ty będziesz mieć pewność, że gotowe potrawy będą idealnie przygotowane.
Pomocne mogą okazać się również inne dodatki. Mowa na przykład o funkcji opóźnionego startu, dzięki której parowar włączy się automatycznie o określonej godzinie, albo szybkim starcie. Niektórzy producenci oferują również specjalne pojemniki na przyprawy, dzięki którym potrawy nabierają wyjątkowego aromatu, oraz dodatkowe miseczki, na przykład na ryż czy zupę.
Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że interesujący cię parowar jest wyposażony w elementy, które można myć w zmywarce. Dzięki temu utrzymanie urządzenia w czystości stanie się jeszcze łatwiejsze.
Jaki parowar najlepiej kupić? Mamy kilka propozycji!
Tefal Convenient VC1401 – jeśli chcesz zafundować sobie mały i funkcjonalny parowar i nie wiesz, jaki kupić, to strzałem w dziesiątkę będzie model Tefal. Urządzenie ma dwa pojemniki, pojemność 6 l oraz moc na poziomie 980 W. Nie zabrakło także timera z sygnałem dźwiękowym, wyjmowanych kratek, a także wskaźnika wody.