Data publikacji:

Peeling migdałowy: właściwości, wady i zalety

Twoja twarz potrzebuje odświeżenia, oczyszczenia i odmłodzenia? Użyj peelingu migdałowego. Kwas migdałowy sprawi, że cera nabierze blasku i stanie się promienna. Spróbuj, warto!

Migdały

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy (mandelic acid) to organiczny związek chemiczny o wzorze C8H8O3. Należy do kwasów alfa-hydroksylowych (czyli do tzw. grupy kwasów AHA – m.in. obok kwasów mlekowego i glikolowego). Pozyskuje się go m.in. z pestek wiśni, moreli, ale przede wszystkim występuje w gorzkich migdałach. Jest delikatnym kwasem i oprócz działania peelingującego wspaniale nawilża.

Jest bardzo delikatny, ale nie powinny go używać osoby o bardzo wrażliwym typie cery, ponieważ może wywołać podrażnienia. Kwas migdałowy sprawi, że twarz będzie oczyszczona i rozpromieniona. Dodatkowo kwas ma działanie przeciwzmarszczkowe. Jak używać peelingu migdałowego i jak korzystać z dobrodziejstw kwasu migdałowego w innych kosmetykach? Sprawdźmy.

Jak peeling z kwasem migdałowym?

Dobry peeling do twarzy potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jak to wygląda w wypadku peelingu migdałowego? Ma działanie antybakteryjnie, hamuje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i zmiany potrądzikowe, wygładza skórę, redukuje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, rozjaśnia cerę, pomaga w stymulacji produkcji kolagenu w skórze, dzięki temu jest ona bardziej jędrna i sprężysta, ma także silne działanie odświeżające.

Kto powinie stosować peeling migdałowy? Wskazaniem do korzystania z peelingu z kwasem migdałowym jest cera z niedoskonałościami, takim jak np. łojotok, zaskórniki czy trądzik. Peeling przeciwdziała też efektom fotostarzenia się skóry, czyli starzenia się w efekcie kontaktu ze słońcem. Zmniejsza zmarszczki i przebarwienia.

Peeling migdałowy – w domu czy w gabinecie kosmetycznym?

Kwas migdałowy możesz zaaplikować skórze samodzielnie w domu lub w u kosmetyczki. Wybierając kosmetyki z kwasem migdałowym do domowego użytku, należy zwracać uwagę na jego stężenie i nie powinno się samodzielnie nakładać na skórę samego kwasu migdałowego, ponieważ zbyt duża zawartość kwasu może spowodować np. poparzenie skóry. Dlatego prościej jest wybrać odpowiednie kosmetyki z kwasem migdałowym.

Można znaleźć łagodnie działające preparaty z zawartością kwasu wynoszącą od 2-3 procent do 10 procent. Kosmetyki z mniejszą dawką działają mniej inwazyjnie, ale też nie powodują silnego złuszczenia skóry. Najczęściej są to łagodne kremy na noc, działające także silnie nawilżająco. Możesz tez znaleźć toniki i żele do mycia twarzy.

Szczególnie polecaną marką kosmetyków z kwasami jest Norel Dr Wilsz, zwłaszcza żel tej marki, który zawiera 5-procentowy kwas migdałowy. Jest bardzo delikatny, w połączeniu z wodą tworzy piankę, jego działanie reguluje pracę gruczołów łojowych, a żel zostawia skórę gładką i świeżą. Możesz też użyć czystego kwasu migdałowego do peelingu – preparat o stężeniu 30-procentowym stosuj raz w tygodniu przez miesiąc.

Wypróbuje także działanie kwasu salicylowego na twarz

Zabiegi z kwasem migdałowym u kosmetyczki

Wysokie stężenie kwasów jest bardziej agresywne i może powodować zaczerwienienia lub podrażnienia. Peelingi z kwasem migdałowym o stężeniu od 30-40 do nawet 70 procent wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Taki zabieg złuszcza zewnętrzne i głębsze warstwy naskórka i wyrównuje koloryt skóry, sprawia, że staje się gładka i rozjaśniona. Zabieg będzie służył najbardziej osobom z poszarzałą i zmęczoną cerą.

Kosmetyczka najpierw nałoży słaby kwas migdałowy – by skóra przyzwyczaiła się do preparatu, a po jego zmyciu, zaaplikuje właściwy peeling o wysokim stężeniu kwasu migdałowego. Po około 20 minutach preparat jest zmywany i nakłada się krem nawilżający, a przed wyjściem na słońce – krem z filtrem. Zabieg powtarza się co tydzień, minimum 3 razy. Cena jednego zabiegu to ponad 100 zł.

Stosując samodzielnie kosmetyki z kwasem migdałowym, pamiętaj o tym, że:

  • podczas kuracji kwasem migdałowym skóra może być przesuszona, ściągnięta lub zaczerwieniona, dlatego trzeba dostarczyć jej dodatkowego nawilżenia;
  • skóra nie lubi agresywnego traktowania i będzie się broniła przed silnie działającymi kosmetykami, dlatego lepiej zacząć od kosmetyków z niższym stężeniem kwasu;
  • preparatów z kwasem migdałowym nie powinno się stosować wokół oczu, ponieważ skóra w tym miejscu jest cienka i delikatna, i nie wolno jej przesuszać ani złuszczać;
  • kwas migdałowy jest fotoczuły – wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi i może powodować dodatkowe przebarwienia. Dlatego zabiegi peelingu chemicznego z wykorzystaniem wysokiego stężenia kwasu migdałowego wykonuje się w salonach kosmetycznych głównie jesienią i zimą, gdy skóra nie ma nadmiernego kontaktu z promieniowaniem słonecznym, ponieważ kwas migdałowy zwiększa wrażliwość na działanie promieni UV. Dlatego po stosowaniu kwasu należy nałożyć podkład lub krem z filtrem pod makijaż lub unikać słońca;
  • przeciwwskazaniem do używania peelingów chemicznych z kwasem migdałowym jest skłonność do alergii, ciąża, karmienie piersią, ostry trądzik i rany na skórze.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska