Data modyfikacji:

Podłączenie klimatyzatora do wentylacji grawitacyjnej

Klimatyzatory przenośne są dość często wybieranym rozwiązaniem ze względu na niewielkie wymiary oraz stosunkowo niską cenę. Aby jednak urządzenie to pracowało efektywnie, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. Jednym ze sposobów jest podłączenie klimatyzatora do wentylacji grawitacyjnej. W jaki sposób należy je wykonać, by działało poprawnie? Pora odpowiedzieć na to pytanie.
klimatyzator
Klimatyzator przenośny to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim stosowany jest w blokach oraz kamienicach, w których zarządzający budynkiem nie zgadza się na montaż zewnętrznych jednostek na elewacji. Zdarza się jednak również, że wybierany jest także przez właścicieli domów jednorodzinnych, którym nie zależy na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, lecz stosunkowo niskiej cenie.

Niezależnie od tego, z jakich powodów wybieramy klimatyzator przenośny, musimy wiedzieć, jak podłączyć rurę, która odprowadzać będzie ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Zazwyczaj w tym celu wykonuje się specjalny otwór w ścianie, do którego podłącza się klimatyzator przenośny. Odpływ powietrza może również znajdować się w oknie lub drzwiach balkonowych. W tym przypadku stosuje się specjalny adapter.

Czasem jednak, chcąc uniknąć konieczności wykonywania otworów do odprowadzania ciepłego powietrza i wilgoci, wykorzystuje się komin wentylacyjny. Czy jest to dobrym rozwiązaniem? Jak powinno wyglądać podłączenie klimatyzatora do komina, by było nie tylko efektywne, ale również bezpieczne? Przekonajmy się.

Czy do każdej wentylacji możemy podłączyć klimatyzator przenośny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy klimatyzator przenośny można zamontować do każdego rodzaju wentylacji. Niestety, odpowiedź brzmi: nie. Klimatyzator do wentylacji możemy zamontować jedynie w przypadku wentylacji mechaniczno-wywiewnej. 

Jeśli w budynku istnieje jedynie wentylacja grawitacyjna, pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na podłączenie klimatyzatora do komina, szczególnie jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym. Osoby, które zajmują pomieszczenia wyżej położone, będą bowiem zmagać się nie tylko z podwyższoną temperaturą, ale również ze zwiększoną wilgotnością, która może doprowadzić do rozwoju pleśni w mieszkaniu.

Przeczytaj także: Jaki klimatyzator na 100 m2 wybrać?

W jaki sposób podłączyć klimatyzator przenośny do wentylacji?

Obecnie oferta klimatyzatorów monoblokowych, czyli takich, w których znajduje się zarówno parownik, jak i skraplacz, jest bardzo szeroka. Mimo to, większość z nich posiada bardzo podobne rozwiązania dotyczące wyrzutu ciepłego powietrza. Są to rury o średnicy od 10 do 13 centymetrów. Nie zawsze są na tyle długie, by sięgnąć do kratki wentylacyjnej.

Wówczas należy zakupić rurę miedzianą o odpowiedniej średnicy w obudowie z pianki poliuretanowej. To idealne rozwiązanie do wszelkich urządzeń klimatyzacyjnych, które nie tylko odporne jest na działanie wilgoci czy podwyższonej temperatury, ale także bardzo szczelne, nie pozwalając na utratę ciepła (a tym samym ponownego oddania go powietrzu w pomieszczeniu). Rurę miedzianą montujemy w specjalnym kołnierzu wentylacyjnym o odpowiedniej średnicy, który wkręcamy w miejsce kratki wentylacyjnej.

Co ważne, jeśli decydujemy się na podłączenie klimatyzatora przenośnego do wentylacji, powinniśmy mieć świadomość, że liczy się nie tylko rodzaj rury, ale również jej wymiar.

Co jest ważne przy podłączeniu klimatyzatora do wentylacji mechanicznej? Nie tylko wspomniana wyżej średnica rury, ale również jej długość. Oczywistym jest, że w dzisiejszych czasach większość z nas dba o estetykę pomieszczeń, mimo to jednak powinniśmy pamiętać o tym, że rura nie powinna być ani za długa, ani zbyt krótka. Wszystkie zgięcia powinny być płynne i delikatne, unikamy zgięć pod kątem 90 stopni, które mogą zmniejszyć efektywność klimatyzowania pomieszczeń.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim warto zadbać o to, by rura, która łączy klimatyzator przenośny z wentylacją, była nie tylko giętka, ale również gładka. Popularne rury SPIRO wykonane są co prawda z odpowiednich materiałów, jednakże ich struktura nie znajduje zastosowanie w przypadku klimatyzacji.

Żebrowanie, jakie znajduje się w tego typu rurach, może przyczyniać się do gromadzenia zanieczyszczeń wydobywających się przez wyrzut powietrza. W połączeniu ze zwiększoną wilgotnością może doprowadzić to do rozwoju pleśni, której szkodliwe zarodniki będą wydostawać się nie tylko na zewnątrz, ale również mogą docierać do wnętrza mieszkania.

Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednią szczelność połączenia rury z kołnierzem wentylacyjnym, np. za pomocą taśmy teflonowej. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że ciepłe powietrze będzie efektywnie odprowadzane na zewnątrz.

Warto również zadbać o odpowiedni dobór rozwiązań. Przykładem może być zewnętrzna klapa zwrotna, która z jednej strony umożliwia skuteczne odprowadzanie ciepła z pomieszczeń, z drugiej zaś nie pozwala na to, by po wyłączeniu wentylacji ciepło oraz wilgoć ponownie docierały do urządzenia.

Podsumowując, klimatyzator przenośny to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą montować jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Odpowiednio zamontowany będzie równie skuteczny w schładzaniu powietrza jak tradycyjna klimatyzacja. Odprowadzenie ciepła do wentylacji jest jednym z rozwiązań, które z powodzeniem możemy zastosować, jeśli w budynku nie znajduje się wentylacja grawitacyjna.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa