Chyba każdemu z nas zdarzyło się zrobić za duże zapasy jedzenia lub przygotować dania, których nie byli w stanie zjeść goście. Niestety, jedzenie szybko się psuje, a wyrzucanie nadmiaru nie jest najlepszym pomysłem. Dużo lepiej zostawić jedzenie na później, przechowując je w odpowiedni sposób. Jednym ze skutecznych sposobów na przechowywanie żywności, np. wędlin, sera czy gotowych potraw, są pojemniki próżniowe. Ranking pozwoli wybrać naczynia najlepszej jakości, dopasowane do rodzaju przechowywanej żywności.
Pojemniki próżniowe z naszego rankingu to szklane lub plastikowe naczynia, które służą do bezpiecznego przechowywania żywności. Działają na zasadzie próżni, którą trzeba wytworzyć, odsysając powietrze za pomocą pompki, ręcznej lub elektrycznej. W takim środowisku żywność długo zachowuje świeżość, nie traci swoich wartości odżywczych.
Dzięki temu, że w pojemnikach nie ma powietrza, nie ma ryzyka pojawienia się pleśni, bakterii czy insektów. Przechowywana żywność nie jest również narażona na przesiąknięcie innymi zapachami z lodówki, nie wysycha i nie zmienia koloru. Zapakowanie jedzenia zajmuje kilka sekund, kilkakrotnie wydłuż jego trwałość.
Przeczytaj także: Najlepszy zestaw garnków. Ranking polecanych
Naczynia próżniowe z pompką są uniwersalne, można w nich przechowywać zarówno produkty stałe, jak i płyny, dania gotowe i półprodukty. Z powodzeniem można do nich włożyć wędliny, sery, ugotowane ryby, różnego typu desery czy produkty sypkie, tj. kawa i herbata. Do przechowania nadaje się również marynowane mięsa, które szczelnie zamknięte, doskonale wchłania przyprawy i zyskuje niepowtarzalny, wyrazisty smak. Na rynku dostępne są pojemniki próżniowe na soki, które pozwalają na przechowywanie napojów, zup, a nawet wyrobów alkoholowych.
Pojemniki próżniowe są świetne do przewożenia drugiego śniadania czy smacznego deseru. Można zabrać je do szkoły, pracy, w długą podróż. Jedzenie będzie świeże i zdrowe. W pojemnikach można przechowywać przedmioty użytku domowego, np. cenne książki, kable, klisze czy biżuterię.
W sklepach jest bardzo duży wybór pojemników próżniowych na żywność. Różnią się wielkością, kształtem i materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Można wybrać pojemniki ze szkła lub plastiku, okrągłe, prostokątne, kilkumililitrowe lub kilkulitrowe. Występują samodzielnie lub w zestawach.
Pojemniki są najczęściej przezroczyste, dzięki czemu można z łatwością rozpoznać produkty, które są w nich przechowane. Dużą popularnością cieszą się naczynia próżniowe szklane, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Szkło nie wchodzi w reakcje chemiczne z jedzeniem, można je podgrzewać w mikrofalówce, myć w zmywarce i przechowywać w zamrażarce. Jest materiałem ekologicznym, dlatego wybór tego typu pojemników ogranicza odpady i pozwala zadbać o stan środowiska naturalnego.
Dodatkową zaletą naczyń ze szkła jest estetyczny wygląd, który przypadnie do gustu najbardziej wymagającym klientom. Mogą stanowić dekorację stołu, można z nich serwować bezpośrednio jedzenie. Wadą pojemników szklanych jest ich ceną.
Alternatywą są plastykowe naczynia próżniowe z pompką. Są lekkie, występują w wielu kształtach i rozmiarach, można przechowywać w nich każdy rodzaj pokarmów. Decydując się na pojemniki z plastyku, należy sprawdzać, czy posiadają odpowiednie certyfikaty i nie zawierają szkodliwego bisfenolu.
Wybór odpowiedniego pojemnika próżniowego na żywność nie jest łatwy, dlatego warto dowiedzieć się, które naczynia cieszą się największą popularnością.
Zestaw 10 plastykowych pojemników o różnych rozmiarach. Mogą być wykorzystywane do przechowywania w lodówce, a także wygodnego przewożenia przygotowanych potraw. Nadają się do mycia w zmywarce oraz podgrzania w mikrofalówce.
Pojemniki wyróżnia bezzawiasowa konstrukcja, umożliwiająca łatwe i szybkie użycie pojemnika, elastyczna silnikowa uszczelka oraz zawór, umożliwiający wydostanie się pary wodnej i nadciśnienia podczas podgrzewania żywności mikrofalówce.
To kolejny zestaw pojemników próżniowych z rankingu, cieszący się dużym zainteresowaniem. Zawiera 4 wykonane z plastiku pojemniki próżniowe z pompką. Materiał, z którego zostały wykonane, nie zawiera szkodliwych substancji, jest trwały, odporny na odkształcenia i odbarwienia. Dzięki zdejmowanej uszczelce jest łatwy do czyszczenia, a prosta konstrukcja ułatwia zamykanie i otwieranie.
Stylowe pojemniki wykonane z plastyku, pozbawionego BPA. Są wytrzymałe, odporne na pęknięcia, zarysowania, plamy i zapachy. Pojemniki nadają się do mycia w zmywarce i podgrzewania w mikrofalówce. Są wygodne do przechowywania, można układać je jeden w drugim.
Pojemnik do przechowania świeżych soków i innych płynów. Można w nim trzymać koktajle, mleko, zupy, sosy, odciągnięty pokarm dla dziecka. Wykonany z trwałego, odpornego na działanie gorącej wody materiału, który nie wydziela zapachu ani szkodliwych substancji.
Idealny zestaw dla wszystkich, którzy cenią zdrowy, naturalny styl życia. Składa się z dwóch szklanych pojemników, czterech toreb próżniowych oraz pompki. Te pojemniki próżniowe z naszego rankingu pozwalają na przechowywanie świeżych produktów oraz gotowych dań, mają nowoczesny design, mogą być używane piekarniku, kuchence mikrofalowej, nadają się do mycia w zmywarce.
Wykonany z wysokiej jakości szkła hartowanego. Jest przyjazdy dla środowiska, nie zawiera bisfenolu, podlega recyklingowi. Pojemnik jest estetycznie wykonany, pasuje do każdego wnętrza, stanowi ozdobę kuchni.
Idealne naczynie do przechowywania żywności różnego rodzaju, np. ciast, wędlin czy mięs. Ma elegancki wygląd, przejrzyste ścianki, które pozwolą rozpoznać zawartość pojemnika. Wydłuża 5-krotnie czas przechowywania i świeżość produktów.
Zestaw wykonany z wysokiej jakości tworzywa typu SAN. Naczynia próżniowe mają szczelną silikonową uszczelkę, która pozwala dłużej zachować świeżość przechowywanych produktów, nadają się do mycia w zmywarce.
Pojemniki próżniowe z pompką to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Wydatek jest jednorazowy, naczynia można używać przez lata, pozwalają ograniczyć zakupy i wyrzucanie jedzenia. Warto wybrać zestaw idealny dla swoich potrzeb, żyć ekologicznie i zdrowo.
Autorka: Dorota Koszutowska