Data modyfikacji:

Pomysły na aranżację pokoju dla chłopca na poddaszu

Co powinno znaleźć się w pokoju dla chłopca? Wszystko to, o czym młody człowiek zamarzy, a co jest jednocześnie możliwe do zrealizowania w ocenie rodziców. W tym poradniku podpowiadamy, jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu.

pokój na poddaszu dla chłopca

Jak urządzić pokój chłopca na poddaszu?

Chłopięce królestwo to miejsce wygodne, przytulne i takie, do którego z chęcią się wraca. Każde dziecko wie, co chce mieć w swoim pokoju, a z drobną podpowiedzią rodziców może samodzielnie zaplanować wygląd pomieszczenia oraz dobrać meble i dodatki. Dorośli powinni zadbać o bezpieczeństwo oraz funkcjonalność pomieszczenia i sprzętów, dzieciom zostawiając kreatywne zaprojektowanie przestrzeni do zabawy. W dzisiejszym wpisie mamy dla ciebie garść inspiracji do urządzenia pokoju na poddaszu dla chłopca.

Biurko i krzesło do pokoju dla chłopca na poddaszu

Jeśli twoje dziecko jest w wieku szkolnym, to bez tych mebli nie może się obejść: biurko i krzesło. Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Trzeba je dopasować do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Pamiętaj też o odpowiednim ustawieniu biurka – powinno stać tak, by naturalne światło z okna oświetlało blat z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne, z kolei światło padające z prawej strony powinno oświetlać biurko dziecka piszącego lewą ręką.

Nie stawiaj biurka pod dużym skosem – by wyeliminować ryzyko uderzenia się w głowę podczas wstawania. Poszukajcie też biurek z regulowanymi blatami, które będą rosnąć wraz z dzieckiem.

Na poddaszu biurko może stać wprost pod oknem dachowym. Możesz też wybrać odpowiednie oświetlenie dodatkowe – lampki dziecięce mają bardzo ciekawe kształty, są też bezpieczne i energooszczędne.

Ściany w pokoju dla chłopca na poddaszu

Jak ozdobić ściany w pokoju chłopięcym? Zapytaj o zdanie młodego człowieka. Zapewne nie wybierze różowych jednorożców ani błękitnych chmurek, choć nigdy do końca tego nie wiadomo. Pozwól dziecku na oryginalność i swobodę. Chłopcy często decydują się na tapety z postaciami z ulubionych bajek (lubiana jest np. bajka „Psi Patrol” lub Harry Potter ) lub duże plakaty. Fototapeta to dobre rozwiązanie, bo daje możliwość częstych zmian. Chłopcy wybierają też motywy ze skate parków lub ulubionych sportowców, np. piłkarzy.

Ściany w pokoju dla chłopca na poddaszu

Jak ozdobić ściany w pokoju chłopięcym na poddaszu? Zapytaj o zdanie młodego człowieka. Zapewne nie wybierze różowych jednorożców ani błękitnych chmurek, choć nigdy do końca tego nie wiadomo. Pozwól dziecku na oryginalność i swobodę.

Chłopcy często decydują się na tapety z postaciami z ulubionych bajek (lubiana jest np. bajka „Psi Patrol” lub Harry Potter ) lub duże plakaty. Fototapeta to dobre rozwiązanie, bo daje możliwość częstych zmian. Chłopcy wybierają też motywy ze skate parków lub ulubionych sportowców, np. piłkarzy.

Pokój dla chłopca na poddaszu ze ścianką wspinaczkową

Wszystkie dzieciaki uwielbiają wspinać się po ściankach wspinaczkowych, dlatego warto taką ściankę zrobić w pokoju dziecka. Pokoje na poddaszu mają często niezbyt wysokie ściany, dlatego nie w każdym pomieszczeniu będzie można uskuteczniać wspinanie się do góry. Ale warto spróbować przykręcić stopnie wspinaczkowe do ścian skośnych, pod warunkiem, że są one nośne.

Ściankę wspinaczkową bardzo łatwo zrobić – wystarczy samodzielnie poprzykręcać do ściany kamienie do wspinania. Kupując je, zwróć uwagę na to, by miały w komplecie specjalne śruby. Możesz też wykonać stopnie wspinaczkowe samodzielnie – przykręć do ściany fragmenty oszlifowanych drewnianych klocków, a na suficie zaczep grubą linę, która będzie pomagała się wspinać. Ścianę można wcześniej pomalować zmywalną farbą – będzie się brudzić od stóp.

Co na podłogę w pokoju dla chłopca na poddaszu?

Dzieci lubią leżeć na dywanie – to miejsce czytania, rysowania, układania klocków i leniwego tarzania się lub turlania – dywan dla najmłodszych ma bardzo wiele zastosowań. Jaki dywan kupić? W kwestii wyboru motywu postawcie na aktualne trendy i upodobania chłopięce.

Popularne są dywany zielone z motywami drogowymi lub piłkarskimi, a hitem jest np. dywan z nadrukowanym boiskiem. Lubiane są też dywany z motywami planet i kosmosu, a także przedstawiające mapy.

Pokój dla chłopca na poddaszu z miejscem na huśtanie

Każde dziecko uwielbia ten mebel – huśtawka sprawdza się nie tylko na placu zabaw i w ogrodzie babci i dziadka, ale z powodzeniem można ją mieć w domu, zwłaszcza w pokoju dziecinnym. Hamak, huśtawka, krzesło brazylijskie, kula na stelażu, a może nawet bujany fotel? Jest bardzo wiele ciekawych mebli, na których można się huśtać.

Młodszym dzieciom spodobają się prawdopodobnie kule z grubej tkaniny, które montuje się na haku w suficie. Przypominają nieco wiszący namiot – dziecko może się w nim schować, a nawet spać.

Ale wiklinowa kula ogrodowa też skradnie dziecięce serce, a na lato kulę możesz wystawić do ogródka. Taką huśtawkę można wyłożyć miękkimi poduchami i kocykiem, i stworzyć miejsce do czytania. A może hamak? Do jego zamontowania potrzebna będzie odpowiednia ilość miejsca w pokoju, możesz go zawiesić na hakach albo wybrać model na stelażu.

Chłopięcy pokój na poddaszu z miejscem na pasje: motoryzacyjne, sportowe i muzyczne

W pokoju chłopca nie może zabraknąć miejsca na piłki, buty do grania, ubrania na trening oraz oczywiście miejsca na puchary i medale. Poddasze to raczej niezbyt dobre miejsce na rower – trudno byłoby go tam wciągać, ale za to może zmieści się tam rower stacjonarny?

Wszelkie inne sporty mogą mieć swój kącik. W drzwiach przyda się też drążek. Każdy pokój dziecięcy powinien mieć miejsce na pasje dziecka – nie tylko sportowe.

Może przyda się oddzielny regał na, którym będą stały cymbałki, keyboard i gitara? A może twoje dziecko kolekcjonuje miniaturowe resoraki? Wybierzcie specjalny regał, na którym każdy model będzie miał swoje miejsce, a samochodziki będą się ładnie prezentować.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska