Data modyfikacji:

Dlaczego pralka nie grzeje wody?

Gdy pierzesz ubrania tak jak zwykle, a efekty znacznie odbiegają od twoich oczekiwań, koniecznie sprawdź, czy urządzenie działa poprawnie. Być może pralka nie grzeje wody i z tego powodu nie może pracować skutecznie. Co odpowiada za takie problemy? Najczęściej uszkodzona grzałka, czasami winny jest też hydrostat lub uszkodzony moduł sterujący. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, jak najszybciej znajdź ich przyczynę. Brak ciepłej wody w pralce uniemożliwia efektywne korzystanie z urządzenia, a kto z nas wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez pralki?
dlaczego pralka nie grzeje wody

Pralka nie grzeje wody – problemy z grzałką

Jeśli zauważyłeś, że pralka działa nieprawidłowo, możesz od razu zadzwonić do fachowca, jednak jeśli czujesz się na siłach, spróbuj samodzielnie zdiagnozować problem. Z jakiego powodu pralka najczęściej nie grzeje wody? Zazwyczaj winna tej sytuacji jest grzałka. Zdarza się, że zepsuty jest jej czujnik. Grzałka może też być przypalona, a czasami wystarczy, że jest bardzo zakamieniona, by przestała właściwie działać.
Co robić w takiej sytuacji? Obejrzyj dokładnie ten element urządzenia. Możesz spróbować odkamienić pralkę przeznaczonymi do tego preparatami, jednak bardzo zanieczyszczoną grzałkę trudno jest oczyścić.
Niestety, gdy grzałka odmawia posłuszeństwa, w wielu przypadkach konieczna jest jej wymiana. Jeżeli zauważysz, że jest pokryta ciemnym nalotem lub posiada wyżłobienia, to znak, że nie będzie się już do niczego nadawała. Czasami wystarcza zakup nowego czujnika. Wymianą grzałki powinien zająć się serwis AGD, chyba że jesteś w stanie samodzielnie zająć się tym w sposób profesjonalny.
Zobacz nasze inne porady i co zrobić, gdy:

Grzałka w pralce – profilaktyka

Żeby uniknąć sytuacji, w której okaże się, że nagle pralka nie grzeje wody, najlepiej dbać o profilaktykę i zawczasu regularnie sięgać po środki odkamieniające, zwłaszcza jeżeli mieszkasz w miejscu, w którym występuje wyjątkowo twarda woda. Łatwo to stwierdzić po kamieniu odkładającym się również na innych urządzeniach. Dbając o stan grzałki, masz szansę uniknąć w przyszłości wielu problemów, a nie jest to zadanie ani czasochłonne, ani kosztowne – w przeciwieństwie do wymiany pralki lub jej części.

Brak ciepłej wody w pralce a uszkodzony hydrostat

Zadaniem hydrostatu jest kontrolowanie ilości wody w pralce, dlatego jeżeli ulegnie on uszkodzeniu, urządzenie może pobierać zbyt dużo wody lub nie robić tego wcale. Jeśli informacja o poziomie wody nie zostanie przekazana, grzałka nie będzie ogrzewała wody wtedy, kiedy powinna, szybko może też dojść do jej przepalenia.
Jeżeli pralka nie grzeje wody z powodu uszkodzenia hydrostatu, rozwiązanie jest tylko jedno – należy go jak najszybciej wymienić, w przeciwnym razie grozi to poważniejszymi uszkodzeniami. Jest to zadanie stosunkowo proste, jednak ważne jest, żeby odpowiednio dobrać model pasujący do urządzenia.

Pralka nie grzeje wody – awaria modułu elektrycznego

Usterkę modułu elektrycznego zazwyczaj łatwo rozpoznać, ponieważ pralka zaczyna wówczas zachowywać się bardzo dziwnie – przerywa proces prania lub wcale go nie zaczyna, czasami migają lampki na panelu. Jeżeli panel elektryczny jest zepsuty, pralka nie grzeje wody, ponieważ do grzałki nie dociera informacja o tym, że powinna zacząć pracę.
Co robić, gdy brak ciepłej wody w pralce jest spowodowany uszkodzeniem panelu elektrycznego? Należy go wówczas w całości wymienić, ponieważ nie ma szans na to, by urządzenie działało w takiej sytuacji poprawnie. Niestety bardzo często taka operacja jest nieopłacalna, dlatego wielu użytkowników decyduje się na zakup nowej pralki, zwłaszcza gdy obecna ma już swoje lata.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym