Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy pralka nie odpompowuje wody?

Awaria pralki i zalanie łazienki to scenariusz, który spędza sen z powiek wielu osobom. Nic więc dziwnego, że moment, w którym pralka nie odpompowuje wody, może mocno przestraszyć. Jakie są jednak przyczyny tej usterki i co robić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy, dlaczego pralka nie wypompowuje wody oraz jak spuścić wodę z pralki awaryjnie.
pralka

Po czym poznać, że pralka nie odpompowuje wody?

Wiele nowoczesnych pralek wyposażonych jest w czujniki, które poinformują o niewypompowanej wodzie na wyświetlaczu. Wyświetleniu kodu błędu towarzyszy zazwyczaj ikonka blokady drzwi. Zaryglowanie drzwi sprawia, że wyjęcie ubrań jest niemożliwe i pozostawienie ich na długo w wodzie z detergentem może doprowadzić do uszkodzenia tkanin. Warto więc wiedzieć, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
Nieprawidłowe odpompowywanie wody może objawiać się także w inny sposób. Jeśli po wyjęciu ubrań są one mokre, nawet pomimo odwirowywania na wysokich obrotach, być może z wnętrza pralki nie została odessana cała woda. Sygnałem alarmowym może być także pozostałość osadu zauważalna na ubraniach. Jeśli dodatkowo pralce zdarza się głośno buczeć, należy przyjrzeć się problemowi, zanim przerodzi się w zalanie łazienki.
Zobacz, co oznacza brzydki zapach z pralki

Dlaczego pralka nie wypompowuje wody?

Brak odpompowywania wody oraz odwirowywania ubrań najczęściej kojarzy się z poważną awarią pralki, dlatego niektórzy od razu szykują się na nowy zakup. Tymczasem przyczyna niewypompowywania wody jest najczęściej prozaiczna i można ją wyeliminować w kilkanaście minut. Co jednak jest przyczyną zatrzymania wody w pralce?
Winowajcy nieodpompowywania wody z pralki należy szukać w dolnej części frontu pralki, po prawej stronie. Tam najczęściej znajduje się filtr, którego zadaniem jest ochrona pompy wyciągającej wodę z pralki. Filtr ten należy czyścić co około 2–3 miesiące, bowiem z czasem osiadają na nim włókna ubrań i grubsze paprochy. Zapchany filtr uniemożliwi odprowadzenie wody i sprawi, że zostanie ona w bębnie pralki. Czyszczenie filtra w pralce może być prostym rozwiązaniem problemu. Niedrożny odpływ sprawi także, że pompa zacznie chodzić znacznie głośniej i buczeć. Jeśli więc zauważysz, że w trybie odciągania wody pralka stała się głośniejsza, od razu zajmij się wyczyszczeniem filtra.

Zablokowane łopatki pompy odpływowej

Podobny efekt da zablokowanie samej pompy odprowadzającej wodę. Tak dzieje się w przypadku, gdy do pralki dostaną się twarde przedmioty, np. śrubki, monety, spinki do włosów itp. W najlepszym przypadku wystarczy odkręcić filtr i usunąć elementy, by odbezpieczyć wirnik pompy. Nieco gorszym scenariuszem jest ten, w którym łopatki zostaną uszkodzone lub kawałki metalu uniemożliwią odkręcenie filtra. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana pompy na nową w serwisie. Jeśli nie możesz odkręcić filtra dłońmi, nie należy tego robić na siłę, przy użyciu klucza. Najczęściej kończy się to wyłamaniem elementu.
Aby wydobyć śrubkę, monetę lub inny przedmiot, należy w całości zdemontować pompę wraz z filtrem. Dostęp do niej jest utrudniony i najłatwiej zrobić to od dołu pralki, po przechyleniu jej do tyłu. Po zdjęciu gumowych przewodów doprowadzających wodę jest możliwe wyjście twardych elementów i odkręcenie korka. Uwaga! Wszelkie prace można wykonać dopiero po awaryjnym usunięciu wody i odłączeniu pralki od prądu.

Zapchany odpływ pralki

Jeśli filtr i pompa są w porządku, należy przyjrzeć się rurze odpływowej pralki. Być może została przygnieciona podczas porządków w łazience lub w trakcie przesuwania się niewypoziomowanej pralki. Rura odprowadzająca ma niewielką średnicę, więc mogła również zapchać się detergentami i zabrudzeniami odkładającymi się w jej wnętrzu przez lata. Tego rodzaju usterka jest bardzo groźna, bowiem często prowadzi do wypchnięcia rury odpływowej i zalania łazienki.
Z tego powodu warto regularnie czyścic bęben pralki i stosować środek do odkamieniania jej wnętrza. Osadzający się kamień może również uszkodzić elektrozawór, który jest gwarantem szczelności pralki. Jego uszkodzenie także często kończy się wylaniem zawartości pralki na podłogę. Skuteczne będzie także czyszczenie pralki octem.

Uszkodzona pompa odpływowa

Brak jakiejkolwiek reakcji pralki może wskazywać natomiast na uszkodzenie pompy odpływowej. Odgłos pracującej pompy, a konkretnie kręcącego się wirnika, jest wyraźnie słyszalny. O kończącym się żywocie pompy w wielu przypadkach informuje odgłos buczenia, który towarzyszy odpompowywaniu wody z bębna. Wymiana pompy odpływowej to dość skomplikowana czynność, dlatego najlepiej powierzyć ją specjalistycznemu serwisowi.

Co robić, gdy woda nie zostanie odpompowana z pralki?

Pozostawienie prania w wodzie na kilka godzin wbrew pozorom nie szkodzi ubraniom i w niektórych modelach pralek jest programowalną funkcją. Warto z niej skorzystać w momencie, gdy nie planujemy wyjmować ubrań tuż po zakończonym praniu. W momencie awarii warto jednak jak najszybciej pozbyć się wody z bębna, zanim dojdzie do zalania łazienki. Jak to zrobić?
Oczywiście nie należy otwierać drzwiczek pralki ani wykręcać filtra, bo cała zawartość wyleje się na podłogę. W pierwszej kolejności odłącz więc pralkę od prądu, by zapewnić sobie bezpieczne pole działania, i sprawdź, czy w twoim modelu pralki zastosowano wężyk do spuszczania wody. Znajduje się on zazwyczaj w pobliżu korka filtra. Pozwala on dozować spuszczaną wodę i skierować ją do płaskiej misy.
Jeśli jednak twoja pralka nie ma takiego wężyka, odczep wąż odpływowy od odpływu i nim spuść zalegającą wodę. Wykorzystaj płaską miskę, by skierować wylot jak najniżej podłogi. Dzięki temu opróżnisz całą pralkę. Następnie odkręć filtr pralki i zlokalizuj winowajcę. W większości przypadku wystarczy wyczyszczenie filtra i usunięcie elementów blokujących pompę. Jeśli to nie zadziała, skontaktuj się z serwisem.
Zdjęcie: monkeybusiness / Envato Elements
Autor: Szymon Sonik