Data modyfikacji:

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Filtr jest niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym każdej pralki, zapobiega on bowiem jej uszkodzeniu, chroniąc jej wrażliwe elementy przed rożnego rodzaju zanieczyszczeniem, które dostają się do wnętrza bębna wraz z praniem. Zapchany filtr jest najczęstszą przyczyną problemów z poprawnym działaniem pralek. Z artykułu dowiesz się, jak szybko i skutecznie wyczyścić filtr w pralce.
pranie
Brzydki zapach z pralki może wskazywać na konieczność wyczyszczenia jej elementów, takich jak filtr. Jak sygnalizuje to nazwa, filtr ma zadanie usuwać z wody opuszczającej pralkę największe zanieczyszczenia, które mogą zapychać lub uszkodzić wrażliwe komponenty mechaniczne urządzenia, takie jak chociażby pompa. Filtr zatrzymuje więc długie włosy i włókna, duże ziarna żwiru, a także drobne przedmioty, takie jak monety czy gwoździe.

Jego konstrukcja jest niezwykle prosta, mamy tu bowiem do czynienia z wykręcanym okrągłym elementem zawierającym plastikową kratownicę, która zatrzymuje przepływające przez nią zanieczyszczenia. Filtry pracują kompletnie pasywnie, nie wymagają energii elektrycznej i nie posiadają też ruchomych elementów. Wielkość oraz konstrukcja filtrów rożni się w zależności od producenta i modelu naszej pralki.

Gdzie jest filtr w pralce?

Bez względu na typ pralki, filtry praktycznie zawsze montowane są z frontu urządzenia. Znajdziemy je niezwykle łatwo, bowiem kryją się tuż za charakterystyczną niewielką klapką w obudowie umieszczonej tuż pod drzwiami do bębna. Jeżeli urządzenie jest zbudowane nieco inaczej, informacje o położeniu filtra znajdziemy w instrukcji obsługi. W pralkach ładowanych od góry filtry umieszczane są np. zazwyczaj na jednym z boków urządzenia.

Objawy niepoprawnie działającego lub zapchanego filtra w pralce

Wiele nowoczesnych pralek posiada specjalne diody informujące nas o konieczności oczyszczenia filtra. Jeżeli nasz sprzęt nie jest wyposażony w taką funkcję i nie wykonujemy tej czynności regularnie (przy częstym praniu specjaliści zalecają wykonywać tę czynność raz na dwa miesiące), narażamy się prędzej czy później na problemy z poprawnym działaniem pralki.

Możemy wymienić kilka wyraźnych oznak niepoprawnie działających filtrów. Sygnałem, że co jest nie tak, jest woda pozostająca w bębnie po zakończeniu prania i wirowaniu. Sytuacja taka zmusza nas nie tylko od ręcznego wyciskania ubrań, ale może także zniszczyć wrażliwe tkaniny.

Zdarza się też, że zużyta woda, mimo odpompowywania, wraca ponownie do bębna, czasami z dodatkowymi zabrudzeniami wypłukanymi z filtra. Znakiem problemów jest też wyraźny, nieprzyjemny zapach unoszący się wokół pralki, a także dziwne dźwięki lub wibracje powstające podczas pracy urządzenia.

Czyścimy filtr w pralce krok po kroku

Do czyszczenia filtra nie potrzebujemy pomocy specjalisty ani specjalnych środków chemicznych – tę czynność wykonamy samodzielnie. Wyzwanie może pojawiać się tylko wówczas, gdy proces wykonujemy bardzo rzadko, będziemy bowiem musieli zmierzyć się z usunięciem dużych ilości śmierdzącego szlamu. Jak zatem wykonać czyszczenie pralki?

I. Wyłączamy pralkę i spuszczamy wodę

W pierwszej kolejności wyłączamy pralkę i dla bezpieczeństwa odłączamy przewód zasilający. Jeżeli w bębnie znajduje się woda, musimy się jej pozbyć. Niektóre modele posiadają opcję spuszczania wody, jeżeli jednak filtr jest całkowicie zapchany, musimy ją ręcznie usunąć, w przeciwnym wypadku zaleje podłogę po jego odkręceniu.

II. Zabezpieczamy podłogę

Nawet jeżeli bęben jest całkowicie pusty, filtr będzie zazwyczaj dość mokry. Co więcej, z otworu najczęściej wyleje się stojąca w nim woda. Najlepiej więc położyć na podłogę grubą szmatkę, ręcznik lub jednorazowe ścierki, ewentualnie można też podstawić jakieś naczynie, np. plastikową miskę.

III. Odkręcamy filtr pralki

Otwieramy klapkę zabezpieczającą i ostrożnie wykręcamy filtr, zgodnie z instrukcją producenta. Aby to zrobić, prawie zawsze musimy przekręcić trzymające go w miejscu pokrętło. Jeżeli część jest mocno zabrudzona, może to wymagać użycia siły. Warto zwrócić uwagę, że zabrudzenia mogą też kryć się wewnątrz otworu, w którym jest zamontowany filtr, a także rury dopływowej. Warto więc sprawdzić to ręką, czy nie znajdziemy tam też jakichś większych przedmiotów zatrzymanych podczas prania (wspomnianych już np. monet).

IV. Usuwamy zabrudzenia

Przechodzimy teraz do właściwego czyszczenia filtra. Najczęściej gromadzą się na nim różne kłaki, włosy oraz szlam. Proces najlepiej przeprowadzać pod strumieniem ciepłej wody. Zabrudzony filtr trzeba nierzadko zmywać przy pomocy większej siły, do czego przyda się np. stara szczoteczka do zębów. Filtr może pokrywać też warstwa kamienia. Aby uniknąć długotrwałego szorowania, weźmy pod uwagę, że da się ją usunąć za pomocą roztworu wody z octem. Skuteczne okażą się tu też chemiczne odkamieniacze, zarówno uniwersalne, jak i te przeznaczone stricte do użytku w pralkach.

V. Ponowny montaż filtra

Na koniec ponownie umieszczamy filtr na miejscu, korzystając z pokrętła (pamiętajmy, by solidnie je dokręcić), a następnie zamykamy klapkę i ewentualnie testujemy wcześniej wadliwie działającą pralkę.
Zdjęcie: Vladdeep/Envato Elements