Data modyfikacji:

Jak wybrać skuteczny lek na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to wstydliwy problem, z którym zmaga się wiele osób. Często idzie w parze z drożdżycą stóp, a nieleczona może prowadzić nawet do utraty paznokcia. Na szczęście istnieje preparat na grzybicę paznokci. Ranking skutecznych preparatów na grzybicę paznokci pomoże ci znaleźć produkt idealny.

preparaty na grzybicę paznokci

Preparat na grzybicę paznokci: ranking polecanych produktów

Szukasz dobrego i skutecznego preparatu na grzybicę paznokci? Sprawdź ranking popularnych produktów z Ceneo.pl.

  1. Scholl Fungal Nail
  2. A&D Pharma Excilor Leczenie Grzybicy Paznokci
  3. Nailner, sztyft na grzybicę paznokci
  4. Amorolak lakier do paznokci leczniczy

Dobry preparat na grzybicę paznokci, czyli jak sobie radzić z grzybicą

Grzybica paznokci to uciążliwe schorzenie wywoływane najczęściej przez grzyby z grupy dermatofitów. Często towarzyszy jej grzybica stóp lub dłoni w zależności od lokalizacji zakażenia. Do objawów choroby należą:

  • przebarwienie paznokcia na żółty, brązowy, czarny lub biały kolor
  • łamliwość i kruchość płytki
  • odkształcenie i pofałdowanie paznokcia
  • odklejanie się i odchodzenie paznokcia
  • nieprzyjemny zapach

Rozwojowi grzybicy paznokci sprzyjają wysoka wilgotność i temperatura. Dlatego często występuje u sportowców oraz osób noszących nieprzewiewne, niezbyt czyste buty. Mnożące się dermatofity rozkładają keratynę (białko budujące paznokcie) i wnikają w głąb płytki, niszcząc ją. Choć ze schorzeniem nie jest łatwo sobie poradzić, dobry preparat na grzybicę paznokci z pewnością pomoże ci się wyleczyć.

Grzybica paznokci a grzybica stóp

Grzybica paznokci często bywa mylona z grzybicą stóp. Choć są to różne choroby, tak naprawdę mają wiele wspólnego. Zazwyczaj grzybica paznokcia jest poprzedzona infekcją stóp. Grzyby rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku, np. w nieprzewiewnych butach, na basenie czy w szatni. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, co zabrać na basen, na Twojej liście koniecznie muszą się znaleźć buty na zmianę. Najpierw atakują stopę – pojawiają się swędzące pęcherzyki wypełnione płynem, skóra się łuszczy i pęka. Następnie zakażenie przechodzi również na płytkę paznokcia. Dlatego ważne jest, aby zacząć wcześnie działać i zastosować skuteczny preparat na grzybicę paznokci w początkowej fazie choroby. Warto również zadbać o przewiewne buty, a także odpowiednią higienę stóp.

Przeczytaj również: Frezarka do pięt – ranking najlepszych produktów

Zapobieganie grzybicy paznokci – pielęgnacja stóp

Nawet kiedy znajdziesz już skuteczny lek na grzybicę paznokci, leczenie tej dolegliwości będzie długotrwałe i uciążliwe. Choroba jest bardzo nieprzyjemna i może mieć przykre konsekwencje, dlatego warto zaangażować się w profilaktykę, żeby jej zapobiec. Dbanie o stopy jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji ciała zarówno z estetycznego, jak i zdrowotnego punktu widzenia.

Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny pozwoli ci zatroszczyć się o wygląd i zdrowie stóp. Należy je codziennie myć i dokładnie osuszać po kąpieli, bowiem mokre środowisko stwarza idealne warunki do namnażania się grzybów. Częstotliwość zabiegów higienicznych dostosuj do indywidualnych potrzeb i warunków atmosferycznych – może się okazać, że osoby ze skłonnością do nadmiernego pocenia lub pracujące w upale czy wilgotnym środowisku będą potrzebowały myć i osuszać stopy kilka razy dziennie.

Paznokcie powinny być zawsze dokładnie przycięte i czyste, dzięki temu również ograniczysz ryzyko rozwoju patogenów. Stopy i paznokcie powinno się także codziennie nawilżać, żeby skóra była w dobrym stanie i stanowiła skuteczną barierę ochronną. Kluczowa jest dokładna obserwacja – najmniejsza zmiana wyglądu stóp czy paznokci powinna być powodem do zgłoszenia się do dermatologa lub podologa, ponieważ szybkie zastosowanie dobrego, skutecznego leku na grzybicę paznokci szybko zahamuje rozwój choroby i nie doprowadzi do powstania poważniejszego problemu.

Profilaktyka grzybicy – odpowiednie obuwie

Jeśli zadbasz o profilaktykę, szukanie dobrego preparatu na grzybicę paznokci nie będzie konieczne. Bez względu na to, czy masz skłonność do chorób stóp, czy nie, oprócz higieny bardzo ważny jest również dobór obuwia. Buty muszą mieć zawsze odpowiedni rozmiar, w trosce o paznokcie nie mogą uciskać palców i być zbyt ciasne lub wąskie. Powinny też być przewiewne i dostosowane do pogody. Ich wnętrze musi pozostać suche, więc zrezygnuj z butów, w których dochodzi do przepocenia lub przemoczenia stóp i paznokci.

Buty można uznać za najważniejszą część garderoby, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Cena przekłada się na jakość użytych materiałów, a od nich zależy mikroklimat powstający w bucie. Odpowiada za niego również jakość skarpet – powinny one być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak klasyczna bawełna czy bambus, lub z wysokiej jakości syntetycznych tkanin termoaktywnych, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku sportowców, na przykład biegaczy lub rowerzystów, którzy często są zmuszeni do treningów w upale. Z kolei osoby pływające w basenie muszą zawsze mieć na nogach klapki, żeby ustrzec się przed patogenami.

Jaki dobry i skuteczny preparat na grzybicę paznokci i stóp?

Zanim przedstawimy nasz ranking preparatów na grzybicę paznokci, warto wspomnieć również o uniwersalnych lekach na drożdżycę. Pierwszym z nich jest naturalny środek – olejek z drzewa herbacianego. Ma silne właściwości odkażające i przeciwgrzybicze. Jak go stosować? Najlepiej smarować zmienione chorobowo miejsca olejkiem dwa razy dziennie.

Jeśli cierpisz na grzybicę stóp, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni preparat, tak aby zakażenie nie rozprzestrzeniło się na płytkę paznokcia. Możesz wybrać np. krem Undofen Max, Lamisilatt czy też Hascofungin.

Preparat na grzybicę paznokci – ranking

Nie wiesz, jaki preparat na grzybicę paznokci bez recepty wybrać? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych produktów!

1. Scholl Fungal Nail – bardzo skuteczny preparat na grzybicę paznokci

Pierwsze miejsce w naszym rankingu, zdobywając miano najlepszego preparatu na grzybicę paznokci, zajmuje Scholl Fungal Nail. Ten popularny specyfik zabija do 99,9% grzybów powodujących zakażenie płytki, a także zapobiega nawrotom choroby. Opakowanie zawiera 5 jednorazowych pilniczków, którymi należy spiłowywać warstwę zainfekowanego paznokcia. Następnie nakłada się płyn, który wnika głęboko w płytkę, hamując rozwój zakażenia u źródła. Preparat zawiera glicerynę, izopropanol, kwas cytrynowy, mocznik i inne składniki, które likwidują grzybicę paznokcia na dobre.

2. A&D Pharma Excilor Leczenie Grzybicy Paznokci – dobry preparat na grzybicę paznokci w płynie i sztyfcie

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych preparatów na grzybicę paznokci zajmuje Excilor firmy A&D Pharma. Produkt zawiera mleczan etylu, glicerol, biotynę oraz inne składniki, które zmieniają pH wewnątrz płytki, tworząc niekorzystne środowisko dla grzybów. Substancje aktywne dogłębnie penetrują paznokieć i odbudowują go. Preparat dostępny jest w formie płynu oraz wygodnego sztyftu.

3. Nailner, sztyft na grzybicę paznokci – preparat na grzybicę paznokci bez recepty

Nailner to nowoczesny preparat na grzybicę paznokci bez recepty, który ma postać wygodnego w użyciu sztyftu. Używany na białe plamy, żółknięcie, zgrubienia i kruszenie się paznokci. Należy go stosować 2 razy w tygodniu przez 4 tygodnie.

4. Amorolak lakier do paznokci leczniczy – preparat na grzybicę paznokci leczący zakażenie

Amorolak to pierwszy produkt w naszym rankingu najlepszych preparatów na grzybicę paznokci. Lek zawiera amorolfinę – skuteczny środek leczący zakażenia, które obejmują nawet do 80% płytki. Ma postać wygodnego lakieru, którym smaruje się paznokcie 2-3 razy w tygodniu, aż do momentu ustąpienia choroby.

5. Mycofast Płyn na grzybicę paznokci – dobry środek na grzybicę paznokci

Działający szybko i skutecznie dobry lek na grzybicę paznokci, który dzięki specjalnej formule Instant Killer wnika w płytkę paznokcia, atakując i niszcząc patogeny już w ciągu 20 sekund od nałożenia. Płyn tworzy jednocześnie warunki niesprzyjające namnażaniu się grzybów. Zawiera naturalne olejki eteryczne, które wzmacniają jego działanie. Płyn nakłada się specjalnym pędzelkiem 2–3 razy dziennie, a płytkę paznokcia ściera się jednorazowymi pilnikami dołączonymi do opakowania.

6. Oliprox Lakier na grzybicę paznokci – skuteczny lek na grzybicę paznokci

To drugi lakier na grzybicę paznokci w rankingu, tym razem w formie wodnego żelu. Składnikami aktywnymi są tu kimbazol, pirokton olaminy oraz wyciąg z rozmarynu. Niszczą one chorobotwórcze patogeny i powstrzymują ich namnażanie. Regularne nakładanie lakieru pozwala również na stworzenie skutecznej bariery ochronnej, a także odbudowę płytki paznokcia.

Autor: Olga Wacholc i Natalia Dymarczyk