Data publikacji:

Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny?

Jednym z większych wydatków energetycznych w domowym gospodarstwie jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Coraz częstszym wyborem są elektryczne źródła ciepłej wody, współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi. Jaki rodzaj podgrzewaczy wybrać? Wyjaśniamy, co wybrać: przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny.
bojler

Podgrzewacz przepływowy vs. pojemnościowy – różnice

Różnice pomiędzy oboma rodzajami podgrzewaczy widoczne są już na pierwszy rzut oka. Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe, zwane także bojlerami, to duże walce z zasobnikiem wody o pojemności od około 80 do 300 litrów. Pojemność bojlera dobiera się na podstawie średniego zużycia wody, a wpływ na to mają m.in. liczba mieszkańców, ich preferencje, sposób mycia (wanna czy prysznic) czy obecność zmywarki. Największe podgrzewacze pojemnościowe zajmują sporą ilość miejsca, dlatego nie nadają się do małych łazienek. Montuje się je więc w pomieszczeniach gospodarczych przylegających do łazienki lub kuchni.

Podgrzewacze przepływowe wyróżniają się mniejszymi gabarytami. Nie gromadzą wody, więc nie mają dużego zbiornika. Woda podgrzewana jest na bieżąco i podgrzewacz włącza się w momencie odkręcenia kranu. Dzięki temu, że gorąca woda nie zalega przez wiele godzin w zamkniętym naczyniu, ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów jest znacznie mniejsze. Jeśli w domu dostępne jest przyłączenie gazowe, zamiast podgrzewacza elektrycznego, można zastosować piecyk gazowy. Podgrzewacz przepływowy zajmuje niewiele miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w najmniejszych łazienkach.

Przeczytaj również: Jaki bojler wybrać?

Moc podgrzewaczy elektrycznych

O tym, jaki rodzaj podgrzewacza wybrać, może zadecydować rodzaj instalacji elektrycznej. Zasilanie obu urządzeń jest bowiem zgoła odmienne. Przez fakt, że elektryczny podgrzewacz przepływowy grzeje wodę na bieżąco, wymagana jest bardzo duża moc. Aby napełnić wannę lub wygodnie korzystać z prysznica, urządzenie musi generować moc nawet 18-25 kW, w zależności od oczekiwanego przepływu wody (najczęściej ok. 12 l/min). Nie każda instalacja elektryczna sobie z tym poradzi, a wiele urządzeń wymaga podłączenia do instalacji trójfazowej, tzw. siły.
Takiego problemu nie ma w przypadku bojlerów, które mają dużo niższą moc grzewczą, nie odbiegającą od czajnika. Grzałka o mocy 2-3 kW może bowiem podgrzewać wodę znacznie wolniej. Bojler utrzymuje wybraną temperaturę wody przez cały czas lub w zaprogramowanych godzinach, dzięki czemu jest ona dostępna natychmiast. Niestety, po zużyciu zapasu wody należy poczekać, aż podgrzewacz zagrzeje wodę na nowo. W przypadku podgrzewaczy przepływowych można korzystać z ciepłej wody bez ograniczeń.

Liczba punktów wody i ich rozmieszczenie

Duży wpływ na wybór podgrzewacza ma rozmieszczenie punktów wody. Bojler często współpracuje z instalacją obiegową wody, więc gorąca woda niemal natychmiast dostępna jest w kranie. Jeśli natomiast podgrzewacz przepływowy znajduje się z dala od wanny, prysznica lub kuchennego zlewozmywaka, przez kilkadziesiąt sekund może lecieć zimna woda. To strata energii oraz wody. W takim przypadku wielu inwestorów decyduje się na osobne, jednopunktowe podgrzewacze dla każdego punktu wody lub pomieszczenia.

Liczba domowników i ich preferencje

Wolisz szybki prysznic czy długą kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą? Przyzwyczajenia domowników mają spory wpływ na rodzaj zastosowanego podgrzewacza. Wanna wymusza zazwyczaj zastosowanie dużego bojlera, co nie zawsze jest możliwe ze względu na ograniczone miejsce w łazience. W takim przypadku lepiej sprawdzi się wydajny podgrzewacz przepływowy, który może pracować przez cały czas.

Co jest tańsze: bojler czy podgrzewacz przepływowy?

Koszty użytkowania bojlera i podgrzewacza przepływowego uzależnione są od wielu czynników, dlatego trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Modele podgrzewające wodę na bieżąco co prawda mają bardzo dużą moc, ale zużywają ją jedynie w momencie korzystania z gorącej wody. Przez większość czasu w ogóle nie pracują i nie generują kosztów. Jeżeli korzystasz ze zmywarki, kąpiesz się na siłowni i rzadko odkręcasz czerwony kurek, może to być lepszym rozwiązaniem dla ciebie.
Po drugiej stronie mamy bojler, który dąży do utrzymania stałej temperatury wody zgromadzonej w zbiorniku. Pozwala to wykorzystać energię z fotowoltaiki lub tanią taryfę nocną, co realnie wpłynie na obniżenie kosztów zużytego prądu. Z drugiej jednak strony, jeśli nie wykorzystasz podgrzanej wody, energia ta się niejako zmarnuje. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wybierz to, które bardziej odpowiada twoim potrzebom.
Autor: Szymon Sonik