Data publikacji:

Puzzle dla dorosłych

Są doskonałym prezentem dla dzieci — rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pomagają ćwiczyć pamięć, można się przy ich układaniu świetnie bawić. Jednak puzzle, bo to o nich mowa, to rozrywka bez górnego limitu wiekowego. Układanki mogą być sposobem na pasjonujące spędzenie wolnego czasu, niezależnie od wieku użytkownika.
puzzle dla dorosłych

Zalety układania puzzli

W dobie internetu, konsoli i nieograniczonego dostępu do mobilnego sprzętu elektronicznego puzzle wydają się być zabawką z prehistorii. Czy np. najlepsze gry na konsolę PS4 mogą w ogóle konkurować z układanką? Owszem. Popularność puzzli rośnie, o czym świadczą nie tylko półki w sklepach dziecięcych, ale również coraz to bogatsza oferta obrazków do składania dla dorosłych. Już dawno minęły czasy, kiedy puzzle kojarzyły się tylko z dziecięcą, prostą rozrywką. Teraz te najciekawsze układanki znajdziesz w dziale dla dorosłych.
A co dadzą ci puzzle? Przede wszystkich ich główną zaletą jest ćwiczenie pamięci wzrokowej oraz koncentracji. Im trudniejszy obrazek, tym bardziej trzeba skupić się na zadaniu i zapamiętaniu szczegółów, by w gąszczu małych puzzli odnaleźć ten pasujący. Badania pokazują, że układanie puzzli jest jedną z dobrych form aktywizacji pamięć osób z chorobą Alzheimera i innymi zespołami demencyjnymi.

Drugą ważną zaletą jest nauka cierpliwości — przydatna zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Układanie puzzli jest wymagającym zajęciem, często potrzeba kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin, by ułożyć jeden obrazek. Tylko cierpliwość i uważność, tak ważna w czasach nieustannego pędu, gwarantują, że zadanie zostanie wykonane. Jeśli chcesz zobaczyć rezultat, musisz być cierpliwy. Dlatego też układanie puzzli zaleca się osobom, które przeszły udar i ćwiczą funkcje poznawcze.

Dodatkowo puzzle sprzyjają współpracy zespołowej bez uczucia rywalizacji. Można bawić się wspólnie, dzieląc pracą, obmyślając strategię tworzenia układanki, ale jednocześnie nie konkurować o zajęcie pierwszego miejsca w grze  ułożony obrazek będzie efektem wspólnej pracy. Puzzle więc to nie tylko świetna metoda na odstresowanie się w swoim własnym towarzystwie, ale także zespołowa zabawa dobra na spotkania z przyjaciółmi czy imprezy rodzinne.

Puzzle dla dorosłych, czyli jakie?

Dziecięce, składające się z 30 czy 50 elementów, puzzle nie są dla dorosłych żadnym wyzwaniem. Można ułożyć je w mgnieniu oka, a to nie daje ani satysfakcji, ani dobrej zabawy. Szacuje się, że dopiero układanki od około 500-1000 fragmentów stanowią prawdziwe wyzwanie i należą już do kategorii hobbystycznych rozrywek.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją dorosłą przygodę z układaniem puzzli, zacznij od czegoś niezbyt trudnego, żeby się nie zrazić. Im częściej będziesz siadał do układanek, tym lepiej będzie ci szło, ale na początku warto rozeznać się w temacie i sprawdzić, czy polubisz się z puzzlami dla dorosłych. Te mniej skomplikowane układanki, z mniejszą elementacją, są również tańsze, więc to kolejny powód, który za nimi przemawia.
Szukasz puzzli dla siebie? Sprawdź poniżej przegląd najpopularniejszych kategorii układanek dla dorosłych.

Motywy puzzli dla dorosłych

Popkultura

Kolekcjonerzy puzzli są często również wielbicielami komiksów, filmów czy gier komputerowych. Producenci układanek doskonale o tym wiedzą, dlatego wśród puzzlowych kolekcji nie brakuje tzw. puzzli licencyjnych, czyli takich, których obrazek odnosi się do znanego produktu popkultury. Dużą popularność zdobyły układanki Star Wars, ale jeśli dobrze poszukasz, w sklepach znajdziesz także puzzle z motywami z Harry’ego Pottera czy Minionkami. Komiksowe układanki to także duży rynek — Smerfy, bohaterowie Marvela czy mang są na wyciągnięcie ręki.

Malarstwo

A może jesteś miłośnikiem sztuki? Jeśli tak, to dobrze się składa, ponieważ coraz częściej można spotkać puzzle przedstawiające najsłynniejsze obrazy świata. Mona Lisa składająca się z 1000 elementów to bestseller — spróbuj się z nią zmierzyć! Oprócz damy o najbardziej tajemniczym uśmiechu w historii masz do wyboru także dziesiątki innych obrazów: Degasa, Klimta, Muncha, Michała Anioła czy Van Gogha. Ułóż to, co namalowali najbardziej znani artyści!

Krajobraz i architektura

To najbardziej zróżnicowana kategoria układanek. Mogą się w niej znaleźć zarówno bardzo trudne obrazki, takie jak ciemny las we mgle, jak i prostsze, bardziej kolorowe i znane, przedstawiające np. najwyższe budynki świata. Jeśli lubisz prawdziwe wyzwania, to w tej kategorii na pewno znajdziesz coś dla siebie! Gęsta dżungla albo gładka tafla wody to puzzle o wysokim stopniu trudności. Z kolei takie obrazki jak piękna plaża albo wschód słońca nad łąką mogą działać kojąco.

Puzzle 3D

Puzzle 3D dla dorosłych to prawdziwy hit ostatnich lat! Są świetnym sposobem na dobrą zabawę, ale i ćwiczenie wyobraźni przestrzennej. Na czym polega fenomen trójwymiarowych układanek? O ile tradycyjne obrazki układa się na płasko, o tyle dzięki puzzlom 3D możemy w swoim domu dosłownie stworzyć słonia, zegar, samochodowy silnik albo zbudować Taj Mahal, popularny budynek opery w Sydney czy żaglowiec. Niesamowita rozrywka, która pasjonuje i wciąga. Może być zajęciem dla jednej osoby, ale także propozycją wspólnego spędzenia czasu. Układanie trójwymiarowych puzzli często staje się prawdziwą pasją i początkiem ciekawej formy kolekcjonerstwa — zbierz wszystkie gotowe układanki w jednym miejscu i zrób z nich wystawę swoich trójwymiarowych prac. Znajomi będą zachwyceni, a kto wie, może uda ci się przekonać kogoś do układania puzzli 3D?
Jeśli szukasz idealnej rozrywki i chcesz spróbować czegoś nowego, zacznij układać puzzle dla dorosłych! Przekonasz się, że to świetna i rozwijająca rozrywka, której nigdy nie będziesz mieć dosyć!
Autor: Szymon Sonik