Data publikacji:

Jakie rączki do roweru kupić? Wybieramy najlepsze chwyty do roweru

Rączki do roweru stanowią kluczowy element układu kierowniczego każdego jednośladu. Mają one znaczący wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Gripy, rączki czy też chwyty, bo tak inaczej określane są elementy, które mają za zadanie zapewnić rowerzyście komfort jazdy, są aspektem, na który wiele osób zwraca uwagę podczas zakupu roweru. Jak więc wybrać odpowiednie rączki do roweru? Czym powinny się charakteryzować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

rączki do roweru

Chwyty do roweru – dlaczego takie ważne?

Kiedy myślimy o tym, jaki rower kupić zastanawiamy się przede wszystkim nad typem pojazdu, wielkością kół i dodatkowymi akcesoriami. Nie mniej ważne są jednak również chwyty rowerowe.

Rączki rowerowe zakładane są na kierownicę. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie komfortu jazdy przez zmniejszenie drgań przenoszonych z kół. Chropowata struktura chwytów zapewnia dobre trzymanie kierownicy podczas upałów, kiedy dłonie zaczynają się pocić. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierownica nie wyślizgnie się z rąk podczas jazdy, co mogłoby spowodować groźny dla zdrowia wypadek. Zimą natomiast izolują metalową kierownicę, co chroni rowerzystę przed wyziębieniem dłoni.

Odpowiednio dobrane gripy na rower zapewniają nie tylko wygodę i bezpieczeństwo rowerzysty, ale sprawiają również, że palce nie drętwieją podczas wielogodzinnej wyprawy. Ponadto ich ergonomiczny kształt zapewnia stabilne ułożenie dłoni, co eliminuje ryzyko ich nadwyrężenia.

Rodzaje chwytów rowerowych

Chwyty do roweru możemy spotkać obecnie w kilku wersjach. Do najpopularniejszych należą rączki ergonomiczne, które zapewniają wysoki komfort jazdy. Ich kształt odpowiada ułożeniu ręki na kierownicy, spłaszczona końcówka podpiera zaś śródręcze oraz jest wyprofilowana w taki sposób, aby jak najlepiej tłumić drgania.

Ponadto podczas zakupów ergonomicznych chwytów należy zwrócić uwagę na wielkość i szerokość rogów. Dobór ten powinien być dopasowany do rozmiaru oraz długości palców.

Chwyty tradycyjne charakteryzują się natomiast prostą, cylindryczną budową. Tego typu gripy rowerowe doskonale sprawdzają się przy rowerach górskich. Ich kształt zapewnia bardzo wysoką przyczepność podczas szybkiej jazdy po nierównym terenie.

Na rynku występują także chwyty rowerowe z obejmą, która stanowi specjalną obręcz dobudowaną do rączki i zaciskaną na kierownicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu chwyty nie przesuwają się, co wpływa na większy komfort jazdy.

Przeczytaj także, jaki kask rowerowy wybrać

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania rączek do roweru?

Wybór właściwych rączek rowerowych zależy w dużym stopniu od rodzaju roweru, jaki posiadamy, i stylu naszej jazdy. Jeżeli uwielbiamy wyprawy w trudniejsze trasy i posiadamy już wspomniany wcześniej rower górski, to najlepszym rozwiązaniem z pewnością nie będą szerokie chwyty z podporą na śródręcze. Taki wybór może utrudnić mocne oraz pewne trzymanie kierownicy. W trudnym i zmieniającym się terenie polecane są zazwyczaj chwyty proste, a zarazem wygodne, które dodatkowo powinny posiadać obejmę, co uchroni przed ich przesuwaniem.

Preferujesz spokojną, rekreacyjną jazdę na rowerze? Warto zdecydować się na gripy, które posiadają rogi. Chwyty te mają tak zwaną płetwę (rozszerzają się na środku), dzięki czemu stanowią dobre podparcie dla śródręcza. Dzięki rogom na kierownice w łatwy sposób można zmienić ułożenie dłoni, tak aby minimalizować ryzyko drętwienia podczas długiej wyprawy.

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru rączek rowerowych, jest również materiał, z których zostały wykonane. Aby zwiększyć komfort jazdy, warto zdecydować się na taki materiał, który będzie sprawdzał się w każdych warunkach.

Najlżejsze gripy produkowane są w całości z pianki lub gąbki. Charakteryzują się bardzo dobrym tłumieniem drgań, a także zapewniają pewny chwyt. Posiadają jednak również pewne wady. Otóż, rączki te nasiąkają wodą oraz potem, a także mają tendencję do zgniatania się.

Bardzo dobrym materiałem na rączki do roweru są różnego rodzaju gumy. Często spotkać można łączenie gum o różnej twardości, czy też dodawanie wkładek żelowych po to, by zapewnić pewność chwytu oraz zminimalizować tłumienie drgań. Takie chwyty także mają pewną wadę, którą jest większa masa.

Wśród chwytów znaleźć możemy również takie, które posiadają wytłoczony wzór, co doskonale poprawia chwyt, zapobiega ślizganiu się spoconych dłoni oraz ułatwia odprowadzenie wilgoci. Istotnym elementem chwytów rowerowych jest także ich grubość, ponieważ osoby które maja drobne, małe dłonie, powinny zdecydować się na gripy cieńsze, tak aby jazda na rowerze była jak najbardziej komfortowa.

Wybór odpowiedniego chwytu do roweru powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i stylu jazdy danej osoby. Dobór właściwych rączek rowerowych ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Odpowiednio wybrane chwyty z pewnością sprawią, że wycieczki rowerowe staną się znacznie przyjemniejsze.

Autor: Grzegorz Woźniak